Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Biljke i životinje

Znanstvenici tvrde da sivi kitovi u Tihom oceanu umiru od gladi

Znanstvenici strahuju da će se trend izumiranja sivih kitova nastaviti i ove godine

Foto: Fabian Rodríguez-González/ Sveučilište Aarhus

Zagrijavanje Arktika i manjak plijena prijete sivim kitovima, a ekološki problem vidljiv je duž zapadne obale Meksika, SAD-a i Kanade. Sve je započelo 2019. godine, kad je zabilježeno 378 uginulih sivih kitova koji su pripadali populaciji istočnog dijela Sjevernog Pacifika. Puno je veći broj onih koji nisu registrirani, a mnogi kitovi su pronađeni u vrlo teškom stanju.

Znanstvenici strahuju da će se trend izumiranja sivih kitova nastaviti i ove godine. Kitovi su iscrpljeni i to na početku njihove migracijske rute, piše Interesting Engineering.

Novo istraživanje Sveučilišta Aarhus otkrilo je da je glad vjerojatno glavni uzročnik uginuća velikog broja kitova. Istraživanje je objavljeno u akademskom časopisu Marine Ecology Progress Series.

Sivi kitovi (Eschrichtius robustus) svakog siječnja migriraju iz Beringovog, Čukotskog i Arktičkog mora u kojima se hrane te dolaze u vode Južne Kalifornije i Meksika gdje se razmnožavaju.

Prvo istraživanje ovih veličanstvenih životinja provedeno je između 1977. i 1982 godine u Meksiku. Laguna San Ignacio Ecosystem Science Program (LSIESP) pokrenut je 2006. godine, a unutar programa vršene su detaljne analize i proučavanja dužine i širine kitova na temelju vertikalnih fotografija napravljenih uz pomoć dronova. Zahvaljujući tome, znanstvenici su mogli istražiti relativno stanje kitova, a u samo dvije godine dokumentirali su pogoršanje stanja mladih i odraslih kitova koji obitavaju duž meksičke obale. Unutar istraživanja koje je započelo 2019. godine, zabilježeno je i novo pogoršanje, odnosno primijećeno je smanjeno razmnožavanje.

Kao razlog navodi se i manjak amfipoda, glavnog plijena sivih kitova u njihovim temeljnim hranilištima. Kako se broj amfipoda smanjuje zbog zagrijavanja arktičkih voda uslijed klimatskih promjena, time se povećava ugroženost populacije sivih kitova.

Možda će vas zanimati

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Biljke i životinje

Kada razmišljamo o svijesti, često se ograničavamo na ljudsku perspektivu. No, što ako vam kažemo da svijet oko nas, pun raznolikih životinjskih vrsta, od...