U srpnju ove godine svjedočili smo neobičnom i bliskom prolasku asteroida pored Zemlje. Ovaj asteroid, čija se procijenjena veličina kreće između 30 i 60 metara, približio se našem planetu na udaljenosti koja je tek četvrtina udaljenosti između Zemlje i Mjeseca. Iako ovaj kosmički objekt nije predstavljao izravnu prijetnju Zemlji, da je došlo do sudara, posljedice bi bile razorne. Naime, eksplozivna energija koju bi takav udar proizveo bila bi tri puta veća od one koja je izazvala eksploziju meteora u Čeljabinsku 2013. godine. Alarmantna činjenica je da smo za njegov prolazak saznali tek dva dana nakon što je prošao.
Ovaj incident poslužio je kao jasan podsjetnik na to koliko smo ranjivi i koliko su naši detekcijski sustavi, iako napredni, još uvijek nesavršeni. Dok se veliki asteroidi koji predstavljaju prijetnju globalne razmjere prate i prate se s određenim stupnjem preciznosti, postoji mnogo manjih objekata, poput ovog, koji mogu proći nezapaženo i imaju potencijal prouzrokovati masovnu štetu.
Ovaj bliski susret s asteroidom potaknuo je mnoge znanstvenike da se ponovno usmjere na pitanje: kako se obraniti od takvih nebeskih tijela, posebno ako za njih saznamo u posljednjem trenutku? Jedan od radova, koji je nedavno objavljen na predtisku arXiv, usredotočio se na ovu tematiku. Znanstvenici su razmotrili mogućnosti obrane od asteroida sličnih spomenutom 2023 NT1. Jedna od predloženih metoda je metoda “Pulverize It” (PI), koja bi, prema znanstvenicima, mogla biti naša najbolja opcija u slučaju kratkog vremenskog okvira.
Metoda se temelji na lansiranju raketa koje bi ispalile kombinaciju kinetičkih i eksplozivnih udarnika prema asteroidu, s ciljem njegovog razbijanja na manje komadiće. Teorija sugerira da bi takav pristup mogao biti učinkovit čak i ako bi se asteroid razbio samo nekoliko sati prije potencijalnog udara na Zemlju.
Međutim, dok se ideja čini obećavajućom, trenutačno se suočavamo s ozbiljnim izazovom. Naime, iako posjedujemo tehnološko znanje potrebno za izgradnju takvih obrambenih sustava, trenutno nemamo nikakvu operativnu infrastrukturu koja bi bila spremna reagirati u kratkom vremenskom roku. Ako bi se sutra pojavila neposredna prijetnja asteroidom, nažalost, bili bismo nemoćni. Stoga je sada kritično vrijeme da prepoznamo ovu prijetnju i ozbiljno razmislimo o ulaganju u našu planetarnu obranu.