Mikroplastika je brzorastući onečišćivač koji, zbog svoje sveprisutnosti u okolišu i štetnosti po čovjeka i životinje, izaziva veliku zabrinutost javnosti. Međutim, dobra vijest dolazi s Princetona, gdje znanstvenici tvrde da se rješenje ovog problema možda krije u sastojku koji je mnogima najomiljeniji doručak.
Naime, istraživači s Princetona koristili su bjelanjke za stvaranje laganog, poroznog aerogela koji može ukloniti mikroplastiku i sol iz morske vode, a mogao bi se upotrijebiti za filtriranje vode, skladištenje energije te zvučnu i toplinsku izolaciju. Bjelanjci su složeni sustav gotovo čistih proteina koji kada se liofiliziraju ili super zagrijavaju (do 900°C) u prostoru bez kisika stvaraju strukturu međusobno povezanih niti karbonskih vlakana i grafenskih listova. U radu objavljenom 24. kolovoza u časopisu Materials Today, istraživači su pokazali da dobiveni materijal može ukloniti sol i mikroplastiku iz morske vode s učinkovitošću od 98 posto, odnosno 99 posto, piše Phys.org.
Kao što možete pretpostaviti, lako dostupan organski materijal poput ovoga ima svoje prednosti. Jeftin je, ne zahtijeva veliku potrošnju energije, a ni vode. Za primjer usporedbe, znanstvenici su naveli aktivni ugljen, koji je jeftin ali ni približno učinkovit kao gel od bjelanjaka. U početnim testovima korišteni su obični bjelanjci kupljeni u trgovini, ali utvrđeno je da i drugi slični komercijalno dostupni proteini daju iste rezultate.
Ipak, aerogel još nije spreman za široku upotrebu. Znanstvenici rade na poboljšanju proizvodnog procesa prije nego što masovna proizvodnja bude moguća. Međutim, ako se to dogodi, implikacije su jasne. Bilo bi relativno lako ukloniti mikroplastiku i pročistiti vodu uz minimalni utjecaj na okoliš. Dok uklanjanje soli može stvoriti probleme u oceanima, može biti od velike pomoći za desalinizaciju u područjima gdje je teško pronaći vodu za piće.