Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Zdravlje i Medicina

Evo zašto nikada ne treba zaustavljati kihanje

Jedan Britanac si je uništio grlo

Foto: Pexels/Brandon Nickerson

Kihanje je poluautonomno, konvulzivno izbacivanje zraka iz pluća kroz nos i usta, a obično je uzrokovano prisustvom stranih čestica i iritantima nosne sluznice.

Započinje u živcima i bitna je stavka imunološkog sustava. Ono pomaže organizmu da ostane zdrav čisteći nos od bakterija i virusa. Kad se iz nekog razloga pokrene “centar za kihanje” u mozgu, on šalje signale da se usta, oči i grlo moraju stegnuti. Nakon toga se prsni mišići naglo stežu, a opuštaju se oni u grlu – upravo tako izgleda kihanje pri kojem zrak, zajedno sa sluzi izlazi iz usta i grla. I sve to pri brzini od 150 ili 160 km/h pri čemu je tijelo u stanju u zrak izbaciti i 100 000 bacila.

Nedavno je muškarac u Velikoj Britaniji pri pokušavanju zaustavljanja snažnog kihanja znatno ozlijedio svoje grlo. Naime, jedva je gutao i govorio zato što je blokirao istovremeno i nos i usta pa je nakon toga nastupilo oticanje vrata, a uslijedili su i jaki bolovi u grlu.

Yang et al., BMJ Case Reports

Stiskanje nosa i usta u trenutku kada treba doći do kihanja, u onim ekstremnijim slučajevima, može dovesti čak do rupture stražnjeg dijela grla. Na to upozoravaju liječnici. Dotični britanski pacijent je proveo tjedan dana u bolnici upravo zbog rupture ždrijela, a s obzirom na oštećenje je morao biti hranjen na cjevčicu.

Preko infuzije je dobivao također i antibiotike kako bi se spriječila upala tkiva, a na skeniranju su se vidjeli mjehurići zraka u mišićima prsa ovog 34-godišnjaka, izvijestio je tako stručni medicinski magazin BMJ Case Reports.

“Pacijent je otpušten uz savjet kako bi trebao izbjegavati opstruiranje obje nosnice dok kiše. To je opasan potez i trebalo bi ga izbjegavati”, navodi se članku časopisa. No daleko od toga da su to jedine opasnosti. I u manje ekstremnim situacijama moguće su ozljede – sve od pucanja kapilara pa do pucanja bubnjića.

Ako kihanje nasilno stopiramo, sav pritisak onda odlazi u neki drugi dio tijela koji može stradati. Sprječavanjem kihanja pritisak može otići u uši pa može nastupiti puknuće bubnjića, gubitak sluha ili vrtoglavica. Osim toga, također se mogu oštetiti kapilare u očima, odnosno, mogu puknuti zbog pritiska. Postoji i potencijalna opasnost od ozljeda vrata.

U 2011. je jedna bostonska bolnica izvijestila kako je jedan 38-godišnjak, pokušavajući blokirati kihanje na isti način kao Britanac, pretrpio frakturu grkljana.
Zaklanjanje usta rukom za vrijeme kihanja je znak dobrih manira i izbjegavanja prenošenja potencijalno štetnih stvari na druge, no potpuno blokiranje kihanja je naprosto opasno.

Možda će vas zanimati

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Neuroznanost

Neuroplastičnost, fascinantna sposobnost našeg mozga da se mijenja i prilagođava tijekom cijelog života, temelj je na kojem počiva naša sposobnost učenja, prilagodbe i oporavka....