Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Psihologija

Glazba može poboljšati okus hrane

Foto: Shutterstock

Užitak koji pruža hrana može postati još bolji ukoliko jedete u pravom glazbenom okruženju, navodi se u studiji o učincima različite pozadinske glazbe na okus hrane objavljenoj u časopisu Appetite.

Prethodna istraživanja pokazala su da određeni glazbeni žanrovi mogu izazvati različite emocije, te da uživanje u određenoj hrani može biti uzrokovano emocijama.  Pa ipak, ova studija otišla je korak dalje i pokazala kako glazba utječe na stvaranje emocija i percepcije o hrani.

„Malo se zna o utjecaju glazbe koja svira u pozadini na percepciju hrane. Većina ranije provedenih studija fokusirala se na istraživanje utjecaja pozadinske glazbe na ponašanje prilikom kupovanja”, rekao je Han-Seok Seo sa Sveučilišta u Arkansasu. Tako su pojedina istraživanja pokazala da je, u slučajevima kada je u specijaliziranim prodavaonicama vina svirala francuska ili njemačka glazba, prodaja vina iz tih zemalja nadmašila je prodaju svih drugih.

No, u spomenutoj studiji, 99 ispitanika (46 muškaraca i 53 žene) testiralo je određenu hranu – onu koja je povezana s emocijama, ali i onu koja nije, slušajući isti glazbeni predložak koji je ponovno komponiran i predstavljen kao klasična, jazz, hip-hop ili rock glazba. Emocionalna hrana je, što ne iznenađuje, bila mliječna čokolada, a neemocionalna paprika babura. Rezultati su pokazali da je jazz dodatno poboljšao okus čokolade, a hip-hop nije. No, test s paprikom nije rezultirao istim zaključkom, što Seo objašnjava činjenicom kako su u restoranu učestalo mijenjali radio stanice. „Ovo je istraživanje pokazalo da žanr glazbe koja svira u pozadini može modulirati okus hrane i učiniti ju još ukusnijom”, objasnio je Seo.

„Prilikom jela očito nije riječ samo o pukom unošenju hrane u organizam, te kontroli što i koliko točno jedemo. I glazbeno okruženje ima vrlo značajnu ulogu u tom procesu – ono utječe da jedemo brže, čini nas gladnijima, mijenja okus hrane ili pak pretvara sasvim običnu hranu u nešto zbilja posebno”, zaključio je Thomas Hummel s Tehničkog sveučilišta u Dresdenu.

Također, istraživanjem je pokazano da percepcija hrane izazvana glazbom u pozadini ovisi i o izvođaču pjesme, vrsti hrane, demografiji potrošača, ali i iskustvu i kulturi. No, za jačanje trenutnih rezultata nužno moraju biti provedena dodatna istraživanja s različitim glazbenim, ali i prehrambenim podražajima. Dakako, od ovog istraživanja neće profitirati samo proizvođači čokolade. Ono može biti od velike važnosti i u slučajevima kada je konzumiranje hrane itekako bitno. Potencijalni primjer mogu biti bolesnici s anoreksijom kojima bi ovakvo istraživanje moglo pomoći pri što bržem oporavku.

Izvor: Discovery

Možda će vas zanimati

Znanost

Mnoge stvari koje svakodnevno koristimo nisu rezultat pažljivo planiranog istraživanja, već sretnih nesreća. Od medicinskih otkrića do kuhinjskih pomagala, povijest je puna slučajnih izuma...

Veliki znanstvenici

Nikola Tesla i misteriozni signali iz svemira: Znanstvena činjenica ili produkt mašte? Nikola Tesla, briljantni inovator poznat po svom radu na izmjeničnoj struji, bio...

Arheologija i paleontologija

Znanstvenici su ponovno promašili za nekoliko tisuća godina. Ispostavilo se da su neke vrste prapovijesnih divovskih sisavaca tumarale Brazilom još prije samo 3.500 godina....

Arheologija i paleontologija

Godine 79. n.e., muškarac koji je poginuo tijekom erupcije Vezuva u blizini Pompeja doživio je rijetku transformaciju: njegov mozak je, naizgled, pretvoren u staklo....