Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Geografija i geologija

Kako je tihi ocean dobio ime

Veliki ocean, Tihi ocean, Pacifik. Sve su to nazivi za najveći ocean na zemlji. Naziv “Tihi” ocean potječe od “El mar pacifico”.

To je bilo u prvoj polovici 16. stoljeća, kada se hrabrim i snažnim mornarima pod vodstvom legendarnog Fernanda Magellana – na prvom uspješnom putovanju oko zemlje (1519. – 1522.) dogodilo da su plovili čak 110 dana izuzetno mirnim tropskim morem.

Magellanovi zapisi s tog putovanja “El mar pacifico” i “Oceanus Magellanicus” značajne su povijesne činjenice koje vjerno dokumentiraju tadašnje stanje mora, ali i poznavanje ondašnjeg svijeta. Oba ta pojma prostorno u stvarnosti predočavaju samo maleni dio oceana u sklopu njegovih današnjih granica.

Geografska (sadašnja) stvarnost je, međutim, potpuno drugačija, štoviše – suprotna!

Živa vulkanska aktivnost, praćena brojnim potresima uz katastrofalne tropske ciklone, gotovo su svakodnevne pojave u moru i na obalama “pacifičkog vatrenog prstena”. Tihi ocean zapravo pripada u prirodno najživlje dijelove svjetskog mora, tako da je Magellan zapravo doveo one manje upućene u jednu veliku zabludu nazvavši ga imenom “El mar pacifico”.

U želji da se lakše prikaže veličina ovog oceana, možda bi valjalo reći ovo:

– U Tihom oceanu mogu se smjestiti sva kopna našeg planeta i da ostane dosta mjesta za još   jednu Afriku!

– Svi kontinenti s uzvisinama iznad mora, potonuli bi u njegovim dubinama, a najviši vrh kopna, Mount Everest ili Sagarmatha (8848 m), nestao bi u Marijanskoj brazdi (oko 11 km).

Shvatljivo je onda zbog čega je tom dijelu mora još 1752. godine francuski geograf Phillippe Bauche dodijelio ime Veliki ocean.

Možda će vas zanimati

Klima

U svijetu gdje je svaka sekunda važna, zanimljiva je činjenica da nas upravo promjena oblika našeg planeta Zemlje može dovesti do prave male revolucije...

Društvene znanosti

Uskrs je, bez sumnje, jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, obilježavajući uskrsnuće Isusa Krista iz mrtvih. Ova temeljna vjerska priča nije samo srž kršćanstva, već...

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...