Australske mačke ubiju preko 649 milijuna gmazova godišnje, stoji u studiji objavljenoj u znanstvenom časopisu Wildlife Research.
“Rezultati studije su temeljeni na istraživanju prehrane kod više od 10 tisuća mačaka širom Australije”, tvrdi voditelj studije John Woinarski, profesor sa Sveučilišta Charles Darwin.
“Mačke koje žive u divljini u prosjeku ubiju, svaka pojedinačno, 225 gmazova u godini dana, s najvećim brojkama u unutrašnjosti Australije”, rekao je Woinarski.
“Procjenjuje se kako u Australiji živi 2-5 milijuna mačaka lutalica. Svake godine mačke lutalice ubiju otprilike oko 600 milijuna gmazova. Postoji i oko 3,9 milijuna kućnih mačaka, a one ubiju oko 50 milijuna gmazova”.
Znanstvenici su skupljali podatke o oko 250 vrsta australskih gmazova koji su mačje žrtve, uključujući 11 ugroženih vrsta guštera, kao što je veliki pustinjski gušter.
Sally Box, povjerenica za zaštitu australskih ugroženih vrsta, tvrdi da je ovo novo istraživanje “zabrinjavajuće”.
U pitanju, zapravo, nije ništa novo. Još se prošle godine pričalo kako australske vlasti planiraju odstrjel mačaka u sljedećih pet godina.
U istraživanjima se također ustanovilo kako divlje mačke godišnje ubiju 316 milijuna ptica. Među njihovim žrtvama je ukupno 338 vrsta ptica (gotovo pola od cjelokupnog broja australskih ptica), uključujući čak 71 ugroženu vrstu.
Smatra se da su mačke odgovorne za izumiranje nekih vrsta kao što je rajska papiga. Krive su i za nestanak tridesetak endemskih vrsta životinja, neki od njih su bjelorepi zec i australski skočimiš s velikim ušima.
Koji je razlog ovakvoj statistici?
Domaće mačke su u Australiju uvedene početkom 19. stoljeća, a već 1820. godine je zabilježeno da su počele živjeti u australskoj divljini gdje nisu imale nikakvih prirodnih neprijatelja, osim divljeg psa dinga.
Od tada se njihov broj stalno povećava, jer se nekontrolirano razmnožavaju pa tako divlje mačke ugrožavaju sve veći broj australskih autohtonih životinja.