Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Znanost

Najveća kolonija kraljevskih pingvina je gotovo nestala

U 35 godina se smanjila za 88%

Najveća kolonija kraljevskih pingvina je gotovo nestala. Te, nimalo optimistične, vijesti stižu s otoka Cochons koji je u arhipelagu Crozet kod Antarktike. Dotična kolonija se smatrala najvećom na svijetu, a sada vidimo da se dogodilo ono najgore: smanjila se u zadnjih 35 godina za gotovo 90 posto, upozoravaju nas znanstvenici.

Od početka osamdesetih godina proteklog stoljeća do danas, “kolonija se smanjila za čak 88 posto, s oko 500 tisuća na 60 tisuća parova za razmnožavanje”, navedeno je u studiji koja je objavljena u znanstvenom časopisu Antarctic Science.

Polagani nestanak navedene kolonije nije ništa novo, o izumiranju druge najveće vrste pingvina poslije carskih smo već pisali i ranije. Za nevolje koje su ih snašle krivili su se vremenski uvjeti.

S obzirom na to da se u jedan par uračunavaju ukupno 4 životinje (roditelji i s njima dvoje mladih), to onda znači da na otoku sada živi oko 240 tisuće kraljevskih pingvina.

“To je strahovito veliko smanjenje”, poručio je Henri Weimerskirch, inače glavni autor studije. “Ako je razlog u okolišu, tek onda nam ništa nije jasno”, dodao je.

Otkrivena šezdesetih godina 20. stoljeća, ta najveća kolonija se nalazi u prirodnom rezervatu u Južnim francuskim teritorijima (TAAF). Od osamdesetih se počela smatrati najvećom kolonijom kraljevskih pingvina na svijetu.

“Do ove studije, populacija kraljevskih pingvina Južnog oceana procjenjivala se na 1.5 milijuna parova za razmnožavanje”.

Loše vijesti koje nam stižu s otoka Cochons “znače da smo izgubili gotovo cijelu trećinu globalne populacije,” zaključio je Weimerskirch.

Možda će vas zanimati

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Neuroznanost

Neuroplastičnost, fascinantna sposobnost našeg mozga da se mijenja i prilagođava tijekom cijelog života, temelj je na kojem počiva naša sposobnost učenja, prilagodbe i oporavka....