Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Planete i mjeseci

Ova nevjerojatna fotografija Jupitera će vas potpuno očarati

Reći da je 2017. godina bila čudna, bilo bi podcjenjivanje. Ova godina bila je puna političkih nemira, tehnoloških gafova i povreda sigurnosti, ali smo se kroz sve to mogli osloniti na NASA-u da nam odvuče pažnju – i, moglo bi se reći, pruži olakšanje – svojim novim otkrićima iz Sunčevog sustava i dalje.

Ova godina uskoro je pri kraju, američka svemirska agencija i dalje nas zadivljuje, a apsolutno nevjerojatna nova fotografija koju je snimila letjelica Juno trebala bi vam podići duh, makar na trenutak.

Slika kovitlavih, ispletenih oblaka iznad Jupitera je zaista prekrasan prizor. Snimljena na visini od gotovo 20.000 kilometara iznad planetovih znamenitih oluja, fotografija je podsjetnik da čak i ne moramo napustiti Sunčev sustav da bismo vidjeli neka doista inspirativna čuda prirode.

„Zahvaljujući kutu Juno-Jupiter-Sunce kad je letjelica snimila ovu fotografiju, može se vidjeti kako oblaci na višoj visini bacaju sjene na svoju okolinu“, objašnjava NASA na svojoj stranici. „Ponašanje se najlakše može uočiti u najbjeljim područjima na slici, ali i na nekoliko izoliranih točaka u dnu i u desnom dijelu slike.“

Fotografija je snimljena 24. listopada, a javnosti je dostavljena putem NASA-ine hosting stranice JunoCam. Naknadno su ju obradili građani znanstvenici koji su poboljšali neke od manjih detalja, i rezultat je pogled na Jupiterove uvijene kule oblaka u koje možete gledati sat vremena a da vam ne dosade.

Kao što možete vidjeti na fotografiji u punoj rezoluciji (dostupna ovdje), masivni oblaci izgledaju poput plavog mlijeka koje se kovitla u šalici kave, pokrivajući sve što leži ispod. Vremenske prilike na Jupiteru su uvijek bile zanimljiva tema znanstvenicima. Velika crvena pjega na Jupiteru je golema oluja koja bjesni na planetu najmanje 350 godina, a vjerojatno i mnogo duže. Oluja je toliko velika da u nju stanu tri Zemlje.

Pročitaj i: Zašto Jupiterova Velika crvena pjega ne želi umrijeti?

Možda će vas zanimati

Astronomija

Po prvi put astronomi su kombinirali podatke iz NASA-inog rendgenskog opservatorija Chandra i svemirskog teleskopa James Webb kako bi proučili dobro poznate ostatke supernove...

Astrofizika

Tim fizičara sa Sveučilišta Osaka i UC San Diego ostvario je značajan napredak u primjeni Einsteinove poznate jednadžbe E = mc^2, koja povezuje energiju...

Astronomija

Povećano je zanimanje za neidentificirane leteće objekte (NLO) nakon što je Pentagon u svom izvješću iz 2021. godine otkrio anomalne objekte u američkom zračnom...

Astronomija

Astronomi su otkrili najudaljeniju crnu rupu dosad viđenu u X-zrakama, koristeći NASA-ine teleskope. Crna rupa je u ranoj fazi rasta koja nikada prije nije...