Vaginalni porod aktivira ekspresiju proteina u mozgu novorođenčeta koji poboljšava razvoj mozga i njegovih funkcija u odrasloj dobi, navodi se u studiji tima znanstvenika kojeg vode Tamas Horvath, Jean i David W. Wallace s američkog fakulteta Yale School of Medicine. Istraživanje je utvrdilo i da je u mozgu djece rođene carskim rezom smanjena ekspresija tog proteina.
Tim je proučavao učinak prirodnih i kirurških poroda na mitohondrijske nesparene proteine 2 (UCP2) kod miševa. UCP2 je važan za pravilan razvoj hipokampalnih neurona i spojeva. To područje mozga je odgovorno za kratkotrajnu i dugoročnu memoriju. UCP2 je uključen u stanični metabolizam masnoća, koje su ključna sastavnica majčinog mlijeka, što sugerira da indukcija UCP2 uslijed prirodnog poroda može olakšati prijelaz na dojenje.
Istraživači su otkrili da prirodni porod pokreće UCP2 u neuronima smještenim u hipokampalnoj regiji mozga. Ta je aktivnost smanjena u mozgu miševa okoćenih putem carskog reza. Eliminiranje gena UCP2 ili kemijska inhibicija funkcije UCP2 utječe na diferencijaciju hipokampalnih neurona i krugova te na umanjenu sposobnost ponašanja odraslih povezano s hipokampalnim funkcijama.
“Ovi rezultati pokazuju potencijalno ključnu ulogu UCP2 u pravilnom razvoju mozga i s time povezanog ponašanja”, kazao je Horvath. “Porast učestalosti carskih rezova radi praktičnosti, a ne zbog njihove medicinske nužnosti, može kod ljudi imati trajan učinak na razvoj mozga i njegovih funkcija, o čemu se ranije ništa nije znalo.”