Jedno istraživanje Sveučilišta u Iowi potvrdilo je ono što su mnoge žene dugo sumnjale – trudnoća trajno mijenja veličinu i oblik ženskih stopala.
Ravna stopala se smatraju uobičajenim problemom u trudnoći. Luk stopala se izravnava, što je moguće zbog dodatne težine i povećane labavosti zglobova tijekom trudnoće. Istraživanje, objavljeno u magazinu „American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation“, pretpostavlja da je gubitak visine luka stopala trajan.
„Često sam čuo da žene govore o promjenama veličine stopala, odnosno broja cipela za vrijeme trudnoće, ali nisam našao nikakvu informaciju o toj pojavi u medicinskoj literaturi i priručnicima“, kaže dr. Neal Segal, izvanredni profesor ortopedije i rehabilitacije na Sveučilištu u Iowi. „ Kako bismo tu pojavu znanstveno objasnili, izmjerili smo veličinu ženskih stopala prije trudnoće i još jednom pet mjeseci poslije poroda. I doista smo otkrili da trudnoća trajno mijenja stopala.“
Ovo je istraživanje pratilo 49 trudnih žena i prikupljalo statična i dinamična mjerenja luka stopala tijekom dva razdoblja trudnoće. Prvo razdoblje je bilo tijekom prvog tromjesečja trudnoće, a drugo razdoblje je bilo pet mjeseci nakon trudnoće. Istraživači su otkrili da su stopala otprilike 60 – 70% žena koje su sudjelovale u istraživanju, postala veća i šira.
Istraživanje je pokazalo da su, u prosjeku, visina luka i krutost luka stopala pet mjeseci nakon poroda značajno smanjeni u odnosu na ranu trudnoću, time uzrokujući povećanje duljine stopala (između 2 i 10 mm) i ravnanje luka stopala. Međutim, nema značajne promjene kod opterećenja stopala. Istraživanje je također pokazalo da se tijekom prve trudnoće odvija većina promjena navedenih u tekstu, dok druga ili treća trudnoća nisu toliko utjecale na daljnje promjene strukture stopala.
„Poznato je da su žene, a pogotovo one koje su rodile djecu, pogođene poremećajima mišića i kostiju“, objašnjava dr. Segal. “U usporedbi s muškarcima, kod žena je prisutan veći rizik da će oboljeti od artritisa ili da će biti prisutna bol u stopalima, koljenima, kukovima i kralježnici. Možda će nam opisane promjene stopala tijekom trudnoće pomoći u otkrivanju razloga zbog kojeg dolazi do poremećaja mišićno – koštane strukture.“
Dr. Segal planira provesti prateće istraživanje kako bi procijenio vode li te promjene stopala do zdravstvenih problema kasnije u životu (npr. do artritisa). Također želi provesti istraživanje koje će mu pomoći otkriti kako što učinkovitije zaštititi mišićno – koštanu strukturu tijekom trudnoće.
Osim dr. Segala, u istraživanje su bili uključeni i Elizabeth Boyer, Patricia Teran-Yengle, Natalie Stakla, Howard Hillstrom i John Yack. Istraživanje je financirano od strane „Američkog društva za gerijatriju“ (engl. American Geriatrics Society) i Nacionalnog instituta za starenje (engl. National Institute on Aging).
Izvor: The University of Iowa