Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Oboljenja i poremećaji

Trudnoća trajno mijenja veličinu stopala

Foto: Shutterstock

Jedno istraživanje Sveučilišta u Iowi potvrdilo je ono što su mnoge žene dugo sumnjale – trudnoća trajno mijenja veličinu i oblik ženskih stopala.

Ravna stopala se smatraju uobičajenim problemom u trudnoći. Luk stopala se izravnava, što je moguće zbog dodatne težine i povećane labavosti zglobova tijekom trudnoće. Istraživanje, objavljeno u magazinu „American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation“, pretpostavlja da je gubitak visine luka stopala trajan.

„Često sam čuo da žene govore o promjenama veličine stopala, odnosno broja cipela za vrijeme trudnoće, ali nisam našao nikakvu informaciju o toj pojavi u medicinskoj literaturi i priručnicima“, kaže dr. Neal Segal, izvanredni profesor ortopedije i rehabilitacije na Sveučilištu u Iowi. „ Kako bismo tu pojavu znanstveno objasnili, izmjerili smo veličinu ženskih stopala prije trudnoće i još jednom pet mjeseci poslije poroda. I doista smo otkrili da trudnoća trajno mijenja stopala.“

Ovo je istraživanje pratilo 49 trudnih žena i prikupljalo statična i dinamična mjerenja luka stopala tijekom dva razdoblja trudnoće. Prvo razdoblje je bilo tijekom prvog tromjesečja trudnoće, a drugo razdoblje je bilo pet mjeseci nakon trudnoće. Istraživači su otkrili da su stopala otprilike 60 – 70% žena koje su sudjelovale u istraživanju, postala veća i šira.

Istraživanje je pokazalo da su, u prosjeku, visina luka i krutost luka stopala pet mjeseci nakon poroda značajno smanjeni u odnosu na ranu trudnoću, time uzrokujući povećanje duljine stopala (između 2 i 10 mm) i ravnanje luka stopala. Međutim, nema značajne promjene kod opterećenja stopala. Istraživanje je također pokazalo da se tijekom prve trudnoće odvija većina promjena navedenih u tekstu, dok druga ili treća trudnoća nisu toliko utjecale na daljnje promjene strukture stopala.

„Poznato je da su žene, a pogotovo one koje su rodile djecu,  pogođene poremećajima mišića i kostiju“, objašnjava dr. Segal. “U usporedbi s muškarcima, kod žena je prisutan veći rizik da će oboljeti od artritisa ili da će biti prisutna bol u stopalima, koljenima, kukovima i kralježnici. Možda će nam opisane promjene stopala tijekom trudnoće pomoći u otkrivanju razloga zbog kojeg dolazi do poremećaja mišićno – koštane strukture.“

Dr. Segal planira provesti prateće istraživanje kako bi procijenio vode li te promjene stopala do zdravstvenih problema kasnije u životu (npr. do artritisa). Također želi provesti istraživanje koje će mu pomoći otkriti kako što učinkovitije zaštititi mišićno – koštanu strukturu tijekom trudnoće.

Osim dr. Segala, u istraživanje su bili uključeni i Elizabeth Boyer, Patricia Teran-Yengle, Natalie Stakla, Howard Hillstrom i John Yack. Istraživanje je financirano od strane „Američkog društva za gerijatriju“ (engl. American Geriatrics Society) i Nacionalnog instituta za starenje (engl. National Institute on Aging).

Izvor: The University of Iowa

Možda će vas zanimati

Biologija

Čini se kao neko praznovjerje priča da su bebe začete u određeno doba godine zdravije od onih začetih tijekom nekog drugog razdoblja. Međutim, znanstvenici...

Biologija

Ispitivanje trudnoće može biti uzbudljivo i zastrašujuće, dok lažno pozitivno može biti vrlo zbunjujuće. To se događa kada test pokazuje da je žena trudna...

Zdravlje i Medicina

Redovito pratite vaš menstrualni ciklus Žena koja želi zatrudnjeti mora pratiti da li je njezin menstrualni ciklus uredan, odnosno da li dolazi do više...

Psihijatrija

Rođenje djeteta je mnogima najljepši događaj u životu, ali ponekad može izazvati neželjene emocije. Jedna studija pokazala je da muškarci koji očekuju rođenje djeteta,...