Connect with us

Hi, what are you looking for?

Planete i mjeseci

U srpnju bi čak tri misije trebale krenuti put Marsa

NASA, Kina i Ujedinjeni Arapski Emirati planiraju put u daleki svemir, a broj misija i njihova kompleksnost ukazuju na to koliko se ozbiljno shvaćaju ovakve misije.

Foto: NASA

U srpnju se otvara mogućnost za misije koje bi mogle krenuti u svemir, a ako sve protekne prema planu, put Marsa bi se mogle zaputiti čak tri misije.

NASA, Kina i Ujedinjeni Arapski Emirati planiraju put u daleki svemir, a broj misija i njihova kompleksnost ukazuju na to koliko se ozbiljno shvaćaju ovakve misije, piše The Hill.

NASA Perseverance bi put svemira trebala krenuti između 30. srpnja i 15. kolovoza, a do kratera Jezero bi trebala stići u veljači 2021. Osnovni zadatak misije je potraga za dokazima o tome je li život na Crvenom planetu nekada bio moguć i hoće li ikada biti moguć, te sakupljanje uzoraka koji bi se donijeli natrag na Zemlju. Rover bi trebao ponijeti i helikopter, prvu letjelicu koja će se vinuti ka nebu nekog drugog svijeta.

Kineska misija Tianwen-1 je najkompleksnija od svih spomenutih misija, s obzirom na to da sadrži dvije letjelice – jednu koja će orbitirati oko planeta, te drugu koja će na nju sletjeti, i jedan rover. Naziv misije se grubo prevodi kao „potraga za rajskom istinom“, a osnovni zadatak se oslanja na rover, koji sadrži šest instrumenata i na planetu će provesti 90 marsovskih dana kako bi ga pobliže istražio.

Misija Ujedinjenih Arapskih Emirata je mali orbiter po imenu Hope, koji bi uz pomoć japanske rakete oko Marsa trebao kružiti 200 dana. Također, u planu je da se letjelica atmosferom Crvenog planeta bavi do dvije godine.

Zašto se toliko puno misija šalje na Mars u jednom mjesecu? Odgovor je različit za svakog sudionika ovog svemirskog nadmetanja.

Svaki od sudionika drugačije percipira značaj misija koje kreću na Mars, pa je za NASA-u to potraga za tragovima života, za Kinu statusni simbol i adut u trci za svemirsku prevlast, a za Ujedinjene Arapske Emirate dio strategije za održavanje položaja, s obzirom na to da će se nafta i plin u budućnosti sve manje koristiti, zbog čega je neophodno razvijati druge tehnologije.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...