Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Zdravlje i Medicina

Zbogom naočale

Testiraju se kapi za oči s nanočesticama koje će poboljšavati vid

Dolazi novo istraživanje s izraelskog Shaare Zedek Medical Center i Bar-Ilan sveučilišta koje govori o tome da bi nam određene kapi za oči s nanočesticama mogle poboljšati vid tako da više uopće nećemo imati potrebu za naočalama.

Zvuči isprva neobično. Tim oftalmologa s nabrojanih instituta je napravio i testirao “ nanokapljice” koje će u kombinaciji s laserom (da, ipak će i laser imati prste u tome) – poboljšavaju i dalekovidnost i kratkovidnost.

Početak kliničkih testiranja na ljudima počet će nešto kasnije ove godine. “Postupak sadržava 3 koraka”, rekao je Zeev Zalevsky, profesor elektroinženjerstva i nanofotonike na sveučilištu Bar-Ilan.

Prvi korak će biti aplikacija na pacijentovom pametnom telefonu koja će mjeriti refrakciju oka, odnosno lom svjetlosnih zraka u dioptrijskom uređaju oka što nam u stvari omogućuje stvaranje slike na rožnici.

Potom će se stvarati laserski uzorak koji se projicira na površinu rožnice oka. Taj kirurški zahvat će trajati manje od sekunde.

Nakon svega toga pacijent konačno dobiva posebne kapljice s nanočesticama.

Nanočestice će ući u plitki, gornji sloj nastao ablacijom na površni rožnice.

Kapljice će mijenjati refrakcijski indeks, indeks loma svjetlosti što korigira problem vida koji određena osoba ima.

Ono najzanimljivije je što će se korekcija moći raditi kod kuće bez ikakvog sudjelovanja liječnika.

Naravno da postoji kvaka u svemu tome.

Nedostatak zahvata će biti taj, s obzirom na to da je u pitanju neagresivni tretman, da će se oko postepeno zaliječiti tako da će se poboljšanja smanjivati. Zbog toga će pacijent trebati ponavljati isti proces svakih mjesec do dva, ako želi zadržati izvrstan vid.

Zalevsky tvrdi kako se tretman razlikuje od regularnog laserskog zahvata kojim se, inače, uklanja značajan dio rožnice, transparentni sloj koji se formira ispred samog oka.

Ovim novim zahvatom zahvatit će se samo gornji dio rožnice i onda takav pristup problemu vida će moći biti efikasan za puno više pacijenata.

Možda će vas zanimati

Društvene znanosti

Kako su nestali Vikinzi jedno je od najvećih povijesnih pitanja koje zbunjuje povjesničare i znanstvenike. Vikinzi su bili strah i trepet srednjovjekovne Europe, poznati...

Zdravlje i Medicina

Kako mozak upravlja našim tijelom jedno je od najfascinantnijih pitanja u medicini. Naš mozak nije samo organ koji nam pomaže razmišljati – on je...

Znanost

Što je DNA? To je deoksiribonukleinska kiselina, molekula koja je temelj života! Možda zvuči komplicirano, ali zapravo je DNA nešto poput prirodnog koda koji...

Svemir

Kako astronauti spavaju u svemiru jedna je od najzanimljivijih tema kada govorimo o životu u bestežinskom stanju. Na Zemlji, svi smo navikli na udoban...