Britansko ministarstvo energije i klimatskih promjena najavilo je zatvaranje svih termoelektrana na ugljen do 2025. godine.
Takve termoelektrane pokrivaju preko 20% britanskih potreba za električnom energijom. Prema spomenutom ministarstvu, nastala prazina pokrit će se ulaganjima u prirodni plin, vjetro- i nuklearne elektrane.
Vrijeme ove izjave poklapa se s održavanjem međunarodne konferencije u Parizu, gdje se svjetske vlade pokušavaju dogovoriti oko smanjenja ljudskog utjecaja na klimu. Mnoge su države uoči sastanka izrazile spremnost da značajno smanje emisije štetnih plinova u atmosferu, dok su Britanci očito odlučili prijeći s riječi na djela.
Termoelektrane na ugljen veliki su zagađivači okoliša: gorenjem se ugljena, osim električne energije, dobiju i neki neželjeni proizvodi kao što su dim, čađa, ugljikov dioksid i živa. U Velikoj Britaniji već odavno postoji značajan pritisak javnosti da se smanji potrošnja ugljena, ili da se na termoelektrane ugrade odgovarajući – i vrlo skupi – filtri koji će onemogućiti navedene nusproizvode da dospiju u atmosferu.
Napore Velike Britanije za očuvanjem klime prepoznale su i međunarodne organizacije koje se bave zaštitom okoliša. Ove su Veliku Britaniju postavile na drugo mjesto (prva je Danska) ljestvice zemalja koje provode kvalitetnu politiku očuvanja okoliša i smanjenja emisije stakleničkih plinova u atmosferu.
Ono što Velika Britanija i ostatak Europe aktivno čini (već smo pisali o namjeri Švedske da se u potpunosti riješi fosilnih goriva), Sjedinjene Američke Države i Kina, kao najveći svjetski zagađivači, tek počinju raditi. Američki predsjednik Obama najavio je tzv. Clean Power Plan, niz novih propisa kojima se želi smanjiti emisija stakleničkih plinova iz elektrana. Prema planu, do 2030. godine zagađenje klime i okoliša smanjit će se za 32%, a on će najviše pogoditi upravo termoelektrane. Njih se, zapravo, unazad nekoliko godina zatvorilo već 40%.
Kina je zato daleko od bilo kakve kvalitetne zelene politike, iako su, u svjetlu velikog onečišćenja Pekinga koji zadnjih dana dominira medijima, najavili znatne promjene u energetskoj politici.
Popular Science/croenergo.eu/BBC