Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Geografija i geologija

8 najljepših pustinja na svijetu

Ovakvi krajolici prekrivaju trećinu planeta

Foto: Pixabay

Područja su to koja zbog velike oskudice vlage nemaju razvijenog vegetacijskog pokrova. Usprkos tome, utočište su mnogim živim bićima koja ostaju skrivena i katkad su zapanjujuće ljepote.

Sahara

Foto: Unsplash

Prostire se na području 10 država, zauzimajući površinu od nevjerojatnih 9.400.000 km2. Veći dio Sahare (područja Libije, Alžira i Egipta) nije pristupačan za turiste u ovom trenutku, ali karavane s devama vode posjetitelje u najromantičnije predjele za uživanje u noći pod vedrim nebom s mnoštvom sjajnih zvijezda.

Sonora

Foto: Unsplash

Prostire se djelomično preko Arizone, Kalifornije i Meksika, a ovaj prostrani pejzaž uključuje mnoge zaštićene oblasti u koje spada i nacionalni park. Ovo je i jedino mjesto na kojem kaktus Saguaro raste u divljini. Dom je raznim životinjskim vrstama, što uključuje i više od tisuću različitih vrsti pčela.

Dolina smrti

Foto: Unsplash

Dolina smrti nadmašuje ostale pustinje po pitanju geografskih ekstrema. Spada u najniže, najtoplije i najsuše oblasti u Sjevernoj Americi. Naziv je dobila iz vremena Zlatne groznice kad je 13 lovaca na zlato umrlo tijekom jedne ekspedicije. Zbog svoje niske nadmorske visine (86m ispod razine mora) i okolnih planina koje zadržavaju temperaturu – ima uvijek paklenu vrućinu.

Gobi

Foto: Unsplash

Nalazi se na području sjeverne i sjeverozapadne Kine te južne Mongolije, ispunjena ravnicama i stepama. Temperature su ekstremne: noći su hladne, a preko dana je vrelo. Mjesto je otkrića mnogih fosila, a tu su i prvi put otkrivena jaja dinosaura. Dom je mnogim životinjskim vrstama uključujući i dvogrbe deve.

Takla Makan

Foto: Wikimedia Commons/loveshasha

U prijevodu “Uđeš, a ne izađeš” je pustinja smještena u središtu Azije, ali politički pripada Kini. Oskudna je vegetacijom i ne posjeduje stalno naseljene životinjske vrste. Zbog jako nerazvijenog i sušnog tla ima izuzetno malu naseljenost, a malobrojno nomadsko stanovništvo uglavnom živi uz krajeve pustinje baveći se stočarstvom.

Tar

Foto: Unsplash

Tzv. Velika indijska pustinja se prostire preko sjeverozapadnog dijela Indije i jugoistočnog dijela Pakistana. Zauzima površinu od oko 446.000 km². Tar je sačinjena od pjeskovitih zemljišta i pašnjaka. Dom je mnogim biljnim i životinjskim vrstama poput jelena i gazela te stablima bagrema.

Dašt-e Lut

Foto: Wikimedia Commons/Erik Albers


Smještena je u jugoistočnom dijelu Irana, a poznata je i po nazivu Prazna pustinja. Glasi za jedno od najsuših i najtoplijih mjesta na svijetu, a rekorderka je po najvišoj ikad izmjerenoj temperaturi pijeska od čak 70.7°C. Najekstremnija zona ovog područja je nazvana ”spržena pšenica” i to je veliki plato ispunjen crnom lavom.

Dašt-e Kavir

Foto: Unsplash


Tzv. Velika slana pustinja je smještena u centralnom dijelu Iranske visoravni. Naziv je dobila po zanimljivim kristalima soli koji prekrivaju tlo, a koji su nastali uslijed nedostatka kiše. Njezina ukupna površina iznosi 77.600 km². Ljetne temperature su ekstremne i obično prelaze 50°C.

Možda će vas zanimati

Genetika

Što je DNA? To je deoksiribonukleinska kiselina, molekula koja je temelj života! Možda zvuči komplicirano, ali zapravo je DNA nešto poput prirodnog koda koji...

Svemir

Kako astronauti spavaju u svemiru jedna je od najzanimljivijih tema kada govorimo o životu u bestežinskom stanju. Na Zemlji, svi smo navikli na udoban...

Energija i gorivo

Kako rade nuklearne elektrane? Možda se čini kao zastrašujuće pitanje, ali zapravo nije toliko komplicirano kada ga razložimo. Nuklearne elektrane igraju ključnu ulogu u...

Fizika

Kako avion leti? To je pitanje koje mnogima padne na pamet kad se nađu na aerodromu ili dok gledaju avione kako prelijetaju nebo. I...