Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Tehnologija

Elon Musk tvrdi da su stvorili čip koji će moći liječiti depresiju i ovisnosti

Postavljanje čipa trebalo bi biti slično laserskoj operaciji oka.

Foto: Neuralink

Elon Musk tvrdi da njegova tvrtka Neuralink radi na povezivanju ljudskog mozga i računala, što bi trebalo omogućiti streamanje glazbe “direktno u mozak”.

“Ljudi će moći slušati glazbu direktno s čipova”, izjavio je.

Također, Elon tvrdi da Neuralink radi na tehnologiji koja “može pomoći u kontroli razine hormona, poboljšati sposobnosti, razmišljanje, olakšati anksioznost itd.).

Foto: Neuralink

Od osnivanja tvrtke Neuralink 2016. godine, održana je samo jedna velika javna prezentacija o tome kako će ovaj startup funkcionirati.

Musk je na tom događaju 2019. godine izjavio da se radi na uređaju koji “sliči na šivaću mašinu”, a koji bi omogućio direktnu vezu između računala i čipa koji će biti smješten u mozgu, piše Independent.

Foto: Neuralink

Tehnologija bi se prvenstveno trebala koristiti kao pomoć ljudima koji pate od bolesti kao što je primjerice Parkinsonova bolest, ali krajnji cilj Neuralinka je omogućiti ljudima natjecanje s naprednom umjetnom inteligencijom, objasnio je Musk.

Postavljanje čipa trebalo bi biti slično laserskoj operaciji oka, a u dokumentu koji detaljnije opisuje ovaj projekt piše i da će postojati jedan USB-C kabel koji će osigurati “prijenos podataka u punoj brzini” do mozga.

Foto: Neuralink

Početkom ovog mjeseca, Musk je najavio da je još jedan od ciljeva Neuralink čipa liječenje depresije i ovisnosti. Ovo bi trebalo funkcionirati na način da će čip “reorganizirati” dijelove mozga koji su odgovorni za ove bolesti.

Testiranja su već provedena na životinjama, a prvobitno je planirano da budu organizirana i za ljude ove godine. S obzirom na situaciju s pandemijom koronavirusa, upitno je hoće li se to uistinu tako i dogoditi. Više informacija trebalo bi biti objavljeno i poznato 28. kolovoza.

Možda će vas zanimati

Društvene znanosti

Uskrs je, bez sumnje, jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, obilježavajući uskrsnuće Isusa Krista iz mrtvih. Ova temeljna vjerska priča nije samo srž kršćanstva, već...

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...