Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Genetika

Genetičari u jednoj studiji obrnuli proces starenja kože i kose

Kod miševa je uspjelo

Foto: Pixabay

Hoćemo li uskoro reći zbogom borama? Zasad ne znamo, ali znamo da su u jednoj studiji genetičari uspjeli obrnuti proces starenja kože i kose.

U pitanju je pokus na miševima koji bi mogao postati temelj za napretke u radu na preventivnim i terapijskim tretmanima protiv starenja kože i kose, ali također i za liječenje nekih bolesti.

Naime, genetičari sa Sveučilišta u Alabami su otkrili koje promjene u stanicama dovode do pojave bora, padanja dlake i rasta sijedih. Miševi su najprije terapijom umjetno postarani, a ukidanje te terapije je dovelo do uklanjanja bora i rasta dlaka u boji.

U prvom dijelu eksperimenta je korišten antibiotik koji izaziva starenje tako što mitohondrije u stanicama učini disfunkcionalnima.

Procesom starenja, mitohondriji (izvor stanične energije) gube svoju funkciju. S obzirom na to da oni stvaraju oko 90% energije potrebne stanicama, opadanje njihove funkcije potiče razvoj bolesti svojstvenih ljudima starije životne dobi, poput kardiovaskularnih bolesti ili karcinoma.

Poslije 4 tjedna primjene terapije, miševi su sijedili i gubili dlaku te postajali usporeniji. Nakon 4 do 8 tjedana, koža im se naborala.

Čim se miševima prestala davati terapija, životinje su se “pomladile”, jer je omogućena obnova mitohondrijske DNA.

“Koliko mi znamo, ovo nikad prije nije bilo zabilježeno” – izjavio je profesor genetike na medicinskom fakultetu UAB, Keshav Singh.

Iako je dokidanje antibiotika za starenje kod miševa utjecalo na proces starenja izvana, na nekim drugim organima nisu uočene veće promjene, što bi moglo značiti to da mitohondriji imaju drukčiju ulogu u različitim dijelovima tijela.

“Mogućnosti uklanjanja bora i promjena boje kose preko rješavanja problema disfunkcije mitohondrija je bila iznenađujuća”, zaključio je dr. Singh.

Možda će vas zanimati

Arheologija i paleontologija

Znanstvena zajednica ponovno je zapanjena novim otkrićem: dinosaur sa šišmišolikim krilima! Ovo zapanjujuće biće vraća nas u vrijeme kada su dinosauri eksperimentirali s letenjem...

Neuroznanost

Ljudski mozak često se naziva najsloženijim objektom u poznatom svemiru. Iako ima masu od samo oko 1,5 kilograma, sadrži oko 86 milijardi neurona, povezanih...

Matematika i Ekonomija

Recesija. Već sama riječ može izazvati nelagodu. Čak i ako niste financijski stručnjak, zasigurno ste osjetili kako promjene u gospodarstvu mogu utjecati na vaš...

Arheologija i paleontologija

Talijanske vlasti nedavno su naletjele na fotografije drevnih etruščanskih artefakata koje su kružile internetom. Na slikama su se našli sarkofazi, urne i pogrebni predmeti,...