Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Zdravlje i Medicina

Imaju li geni utjecaj na povišenje tjelesne mase pri korištenju kontracepcije?

Foto: Pixabay

Medicinski fakultet u Coloradu je nastojao provjeriti postoji li povezanost genetike i debljanja kod korištenja kontracepcije.

Iako je problem dobivanja mase pri korištenju kontracepcije poznat već neko vrijeme, nitko se nije pozabavio rješavanjem istoga. Pronađena je poveznica između određenih gena koji su zaslužni za komunikaciju s hormonima koji se inače nalaze u kontracepcijskim pilulama.

Znanstvenici su promatrali učinak kontraceptivnog implantata “etonogestrela”. Etonogestrel je oblik progestina koji se implantira ispod kože i inhibira nastanak ovulacije.

U istraživanju je bilo promatrano 276 pacijentica. Nakon analize podataka, utvrđeno je da je prosječna promjena težine +3,2 kg u rasponu od 27 mjeseci nakon korištenja. Većina ispitanika, tj. njih 73,9% je doživjelo debljanje.

Oslonivši se na farmakogenomiku, znanstvenici su pretpostavili da bi varijante gena koje kodiraju proteine koji se razgrađuju i komuniciraju s progestinom, mogle biti ključne u debljanju. Otkriveno je da su genske varijacije estrogenskog receptora 1 (ESR1) kod dijela sudionica povezane sa značajnijim debljanjem.

Žene koje su imale dvije kopije receptora, dobile su u prosjeku 13 kg više u usporedbi sa ostalim ženama.

Iako je samo istraživanje usmjereno na kontraceptivni implantat etonogestrel, sumnja se da bi i ostala kontraceptivna terapija mogla imati isti učinak.

“Nužno je bolje razumjeti kako individualne genetske varijacije mogu utjecati na rizik žene od nepovoljnog debljanja tijekom upotrebe egzogenih steroidnih lijekova” – navodi voditelj istraživanja.

Farmakogenomika jedna od najnovijih grana medicine pa za sada nije moguće rutinski provjeriti je li određena pacijentica podložna debljanju ili ne.

Možda će vas zanimati

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Biljke i životinje

Kada razmišljamo o svijesti, često se ograničavamo na ljudsku perspektivu. No, što ako vam kažemo da svijet oko nas, pun raznolikih životinjskih vrsta, od...