Nova studija koju su proveli istraživači Sveučilišta Leiden sugerira da su neandertalci možda živjeli u većim skupinama nego što se dosad mislilo i da su lovili goleme slonove koji su bili i do tri puta veći od modernih slonova, navodi se u priopćenju za javnost.
Pronađeni u blizini Hallea (središnja Njemačka), 125 000 godina stari kosturni ostaci slonova prvi su put otkriveni 1980-ih. Kosti oko 70 slonova bile su iz pleistocenskog doba.
Kako izvještava Phys.org, odrasli mužjak slona u to je vrijeme mogao težiti do 13 tona, a bili su tri puta veći od modernih azijskih slonova i veći od vunastih mamuta.
“Lov na te divovske životinje i njihovo potpuno kasapljenje bio je dio neandertalskih aktivnosti za preživljavanje na ovoj lokaciji”, rekao je profesor arheologije na Sveučilištu Leiden u Nizozemskoj, koautor studije.
“Ovo predstavlja prvi jasan dokaz lova na slonove u ljudskoj evoluciji”, također je rekao Roebroeks.
Neandertalci su lovili slonove
Dobni i spolni sastav ostataka otkrivenih u kamenolomu naveo je istraživače na zaključak da su slonovi bili lovljeni.
“To je tipična selekcija koju su napravili lovci koji su išli na najveći plijen”, rekao je Roebroeks.
“Odrasli mužjaci su većinu vremena solitarne životinje”, rekao je Roebroeks. “Dakle, lakše ih je imobilizirati, tjerajući ih u blato i jame. I oni su najveće kalorijske bombe koje hodaju ovim krajolicima”, objasnio je Roebroeks.
Neandertalci su vjerojatno koristili koplja za probijanje i bacanje, koja su pronađena na drugom mjestu u Njemačkoj.
“Prosječan mužjak slona od oko deset tona dao bi nešto poput, minimalno, 2500 dnevnih porcija za odraslog neandertalca”, dodao je.
“Mogli su se nositi s tim, ili tako što su ga konzervirali na duža vremenska razdoblja – to je već nešto što nismo znali – ili jednostavno činjenicom da su živjeli u puno, puno većim skupinama nego što obično zaključujemo.”
Za klanje su koristili kremeno oruđe
Prema istraživačima, neandertalci su životinje klali kremenim oruđem, što je ostavilo vidljive otiske na dobro očuvanim kostima.
“To su klasični tragovi posjekotina koji nastaju rezanjem i struganjem mesa s kostiju”, rekao je Roebroeks. Neandertalci su možda sušili meso tako što su ga vješali na police i palili vatru ispod, sudeći prema tragovima vatre od drvenog ugljena koju su možda koristili.
“Ali ako imate slona od deset tona i želite preraditi tu životinju prije nego što postane trula, potrebno vam je oko 20 ljudi da se to obavi u tjedan dana”, dodao je.
Studija je objavljena u časopisu Science Advances 1. veljače.