Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Wellness i prehrana

Pretilost kriva za gotovo svaki dvadeseti karcinom u svijetu

Potvrđena veza prekomjerne tjelesne težine i karcinoma

Foto: Pixabay

Prema studiji objavljenoj u časopisu CA: A Cancer Journal for Clinicians, do 2012. pretilost je bila odgovorna za oko 544.300 slučajeva karcinoma diljem svijeta.

Dok su prekomjerno teške osobe pridonosile sa svega 1% karcinoma u nerazvijenim zemljama, u nekim razvijenim zapadnim zemljama su one činile 7-8% oboljelih od karcinoma te na Bliskom istoku i u sjevernoafričkim zemljama.

Ima neka tajna veza

“Mnogo ljudi nije svjesno veze prekomjerne tjelesne težine i karcinoma”, tvrdi voditeljica studije Hyuna Sung iz Američkog društva za borbu protiv raka u Atlanti.

Pretilost raste širom svijeta od 1970-ih, tvrde znanstvenici. Prema podacima je do 2016. 40% odraslih i 18% djece školske dobi pretilo. To čini ukupno gotovo 2 milijarde odraslih i 340 milijuna djece širom svijeta.

Dok je udio takvog stanovništva naglo porastao u većini zemalja, skok je ipak najizraženiji u nekim siromašnim i srednje razvijenim zemljama. One su prihvatile zapadni način života s premalo vježbanja i puno nezdrave hrane, navode autori istraživanja.

Vrste karcinoma

Pretilost je povezana s uvećanim rizikom za 13 vrsta karcinoma. Oni pogađaju dojke, rektum i debelo crijevo, maternicu, jednjak, žučni mjehur, jetru, bubrege, jajnike, želudac, mozak, štitnjaču i leđnu moždinu te krvne stanice.

Nedavne studije su povezale prekomjernu težinu s rizikom tumora prostate, ali i s karcinomima usne šupljine.

Nacionalno bogatstvo je najočigledniji sustavni pokretač pretilosti stanovništva, navode autori studije.

Ekonomsku tranziciju prema bogatijoj ekonomiji svakako prati okruženje koje potiče pretilost. Naime, indikativno je da svakih 10.000 USD porasta nacionalnog dohotka prati i povećanje indeksa tjelesne mase odraslih osoba od 0,4. Tako su napomenuli autori studije.

Pretilost nije česta pojava u nekim bogatim azijsko-pacifičkim zemljama. To je vjerojatno rezultat konzumiranja zdravije hrane (riba i povrće) te fizičkih aktivnosti.

Znanstvenici napominju da promjene u prehrani mogu uključivati zakonske propise o izbacivanju trans-masti iz prehrambenog lanca. Zatim smanjivanje šećera porezom na zaslađena pića i sličnim mjerama.

Gradsko stanovništvo bi trebalo poticati na više šetanja te staviti im na raspolaganje otvorene prostore poput parkova ili staza za šetanje i bicikliranje.

Možda će vas zanimati

Društvene znanosti

Uskrs je, bez sumnje, jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, obilježavajući uskrsnuće Isusa Krista iz mrtvih. Ova temeljna vjerska priča nije samo srž kršćanstva, već...

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Biljke i životinje

Besmrtna meduza, simbol vječne mladosti i regeneracije, otvara vrata u novu dimenziju bioloških čuda. Zamislite svijet u kojem je “besmrtnost” više od mita, gdje...