Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Zemlja

Ruski znanstvenici riješili misterij star 112 godina

Ruski znanstvenici otkrili su tajnu tunguske eksplozije u Sibiru koja se dogodila 1908. godine. Nije bilo nikakvog pada meteorita na Zemlju, objasnili su istraživači u časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. U pitanju je bio asteroid.

Prema mišljenju znanstvenika, ogroman metalni asteroid veličine između 100 i 200 metara prošao je kroz atmosferu Zemlje na visini od 10 do 15 kilometara, a brzina kretanja iznosila je oko 20 kilometara u sekundi.

Znanstvenici smatraju da se objekt nije mogao sastojati od kamena ili leda, jer njihova slaba čvrstoća, za razliku od metala, dovodi do brzog uništavanja takvih tijela prilikom kretanja u atmosferi.

Ako se asteroid sastojao od željeza, on je mogao sačuvati strukturu i vratiti se u svemir.

” Takav objekt mogao je izazvati udarni val koji je u stanju prouzrokovati pad drveća na teritoriju većem od 1500 kilometara, a da pritom na površini Zemlje ne ostavi nikakve tragove”, pojasnili su stručnjaci.

Prolazak takvog asteroida kroz Zemljinu atmosferu mogao je izazvati požare, čiji uzrok je bilo svjetlosno zračenje visokog intenziteta koju stvara svemirsko tijelo.

Tunguski fenomen dogodio se 1908. godine u blizini rijeke Podkamena Tunguska iznad šumskog područja u udaljenom dijelu istočnog Sibira. Razlog je bila pojava hipotetičkog nebeskog tijela, za koje se pretpostavlja da je bio komet.

Foto: Wikimedia Commons / Leonid Kulik

Ulazak objekta u Zemljinu atmosferu izazvao je eksploziju, koja, prema nekim podacima, može se usporediti s eksplozijom najmoćnije termonuklearne bombe.

Eksplozija se čula 800 kilometara od epicentra, a eksplozivni val uništio je šume na površini od 2000 kvadratnih kilometara.

Možda će vas zanimati

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Neuroznanost

Neuroplastičnost, fascinantna sposobnost našeg mozga da se mijenja i prilagođava tijekom cijelog života, temelj je na kojem počiva naša sposobnost učenja, prilagodbe i oporavka....