Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Biljke i životinje

Majmuni znaju jesu li u pravu ili u krivu

Majmuni, naime, imaju metakogniciju.

Istraživanje objavljeno u časopisu Royal Society B otkriva da majmuni posjeduju metakogniciju, tj. sposobnost razumjeti znaju li nešto ili ne znaju. Metakognicija je, ukratko, niz spoznajnih procesa o vlastitim spoznajnim procesima.

Studiju je provelo Sveučilište Rochester. Istraživana je ljudska sposobnost odbijanja da odgovore na pitanje kada su prethodno svjesni da ne znaju točan odgovor. Ta studija se temeljila na ideji kako je lako nešto za čuti, vidjeti ili percipirati.

Tijekom istraživanja su majmunima prikazivani simboli na ekranu. Nakon gledanja, majmuni su morali prepoznati neki određeni simbol iz niza drugih simbola i morali su se kladiti na to koliko su sigurni da je u pitanju ista slika. Mogli su se kladiti do tri žetona, ali ako bi se kladili s najvećom količinom žetona onda bi u slučaju pogreške izgubili sve. Ako bi se kladili samo s jednim žetonom, primili bi po žeton bez obzira na to jesu li bili u pravu ili ne. Također, određeni broj žetona majmunima osigurava poslasticu.

Utvrđeno je kako su majmuni najčešće stavljali visoke oklade onda kada su bili sigurni da je u pitanju isti simbol. To se najviše događalo onda kada je ponovljeni simbol imao velik kontrast. Ako je kontrast bio smanjen, a simbol malo manje jasan, majmuni su se obično odlučivali za nižu okladu, što znači da su bili manje sigurni u svoj odgovor.

“Metakognicija je brz način donošenja presude o tome znate li odgovor ili ga ne znate”, izjavio je u priopćenju Stephen Ferrigno, glavni autor studije. “Isto se događa i s majmunima. Ako su dobro pogledali sliku uzorka i lakše je prepoznali, oni će biti sigurniji u taj svoj odgovor i uložit će više žetona u okladu.”

Smatra se kako će nam spomenuta studija moći pomoći da razumijemo kako se metakognicija razvija kod djece. To u konačnici može dovesti do dobrog ili lošeg učenja, predviđajući koje okolnosti će omogućiti većinu metakognicije.

“Ljudi imaju niz metakognitivnih iluzija, tj. lažnih uvjerenja o tome kako na najbolji način uče ili pamte”, izjavila je Jessica Cantlon, suautorica studije.”Proučavanje metakognicije kod neljudskih primata bi nam moglo pružiti uporište za proučavanje metakognicije kod djece.”

 

 

 

Možda će vas zanimati

Računarstvo i internet

Kvantna tehnologija je fascinantno područje koje koristi principe kvantne fizike za stvaranje novih i moćnih alata. Za razliku od klasične tehnologije, koja se oslanja...

Geografija i geologija

Oceani, koji pokrivaju više od 70% površine Zemlje, predstavljaju najveću i najmanje istraženu zonu našeg planeta. Unatoč svojoj ogromnoj veličini, manje od 5% oceanskog...

Psihologija

Psihološki eksperimenti često otkrivaju fascinantne uvide u ljudsko ponašanje, ali također mogu podići ozbiljna etička pitanja. Iako su mnogi poznati psihološki eksperimenti pridonijeli našem...

Arheologija i paleontologija

Nedavno otkriven fosil neandertalskog djeteta u Španjolskoj izazvao je veliki interes među znanstvenicima. Ovaj fosil, koji pokazuje karakteristike Downovog sindroma, predstavlja prvi dokaz ove...