Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Wellness i prehrana

Novo istraživanje pokazalo da kofein pomaže u spriječavanju demencije

Novo istraživanje pokazalo je kako bi ispijanje kave moglo spriječiti demenciju. Starije žene koje su pile više kave imale su manje šanse doživjeti kognitivni hendikep, piše u istraživanju koje je objavio The Journals of Gerontology.

Istraživanje je pratilo konzumaciju kofeina kod 6500 žena starosti između 65 i 80 godina. Rezultati su pokazali da su one ispitanice koje su konzumirale više od 261 miligrama kofeina dnevno, imale 36 posto manje šanse za obolijevanje od demencije.

Ta količina kofeina nalazi se u gotovo tri šalice kave ili šest šalica crnog čaja, piše The Independent.

“Ono što je jedinstveno u ovoj studiji je to da smo imali mogućnost ispitati vezu između unosa kofeina i učestalosti demencije na velikom i dobro pogođenom uzorku žena”, rekla je glavna autorica Ira Driscoll, profesorica psihijatrije na University of Wisconsin-Milwaukee za Medical News Today.

U 35 godina četiri puta više oboljelih od demencije

Istraživanje nije konačno i kako kaže Driscoll, otvoren je put za nove radove.

“Ne možemo ustanoviti direktnu vezu između povećanog unosa kofeina i niže učestalosti kognitivnog hendikepa i demencije, novim istraživanjima možemo bolje ustanoviti njegovu vezu s pozitivnim utjecajima na kognitivno zdravlje”, rekla je Driscoll.

Ta istraživanje pomoći će i u prevenciji demencije.

“Još uvijek je nepoznato vrijedi li ovo za kofein dobiven iz kave ili drugih prehrambenih proizvoda, a pogotovo ne tvrdimo što više to bolje”, ogradila se znanstvenica.

U objavljenoj studiji tvrdi se da bi se broj ljudi oboljelih od demencije mogao učetverostručiti u idućih 35 godina, zbog starenja društva.

Možda će vas zanimati

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Neuroznanost

Neuroplastičnost, fascinantna sposobnost našeg mozga da se mijenja i prilagođava tijekom cijelog života, temelj je na kojem počiva naša sposobnost učenja, prilagodbe i oporavka....