Možda vam se čini da je jaje nešto vrlo jednostavno, ali njegovo stvaranje je prilično složen proces. Kod ptica se najprije stvara žumanjak jajeta u rasplodnom organu ptice (jajniku).
Žumanjak izlazi iz jajnika i ulazi u gornji dio rasplodnog kanala; tu se stvara bjelanjak. Potom proces kreće dalje, u donji dio kanala, gdje se oko žumanjka i bjelanjka stvaraju opne i ljuska. Tada je jaje spremno da se snese!Ljuska jajeta je tvrda, ali prozirna. Dok tekući sadržaj jajeta isparava kroz pore na ljusci, zrak ulazi i opskrbljuje zametak svježim kisikom.
“Zametak” je dio iz kojeg će se razviti mladunće. Ljuska je iznutra obložena dvjema opnama, koje se na “šotki” (tupljem kraju jajeta) razdvajaju i formiraju zračnu stanicu. U tim opnama se nalazi bjelanjak jajeta. To je hladetinasta masa, bez ukusa i mirisa, koja se uglavnom sastoji od vode. U bjelanjku se nalaze odebljala vlakna, čiji je zadatak da, kao nekakva viseća mreža, drže žumanjak u središtu jajeta i štite ga od udarca.
Žumanjak je okruglo; ono je hrana za zametak, koji leži u sićušnom udubljenju na njegovoj površini. U svježem kokošjem jajetu možete opaziti zametak ako dobro pogledate žumanjake. Međutim, zametak u jajima mnogih drugih ptica je mali, pa se može vidjeti samo pomoću mikroskopa! Veličina ptičjeg jajeta ne ovisi uvijek o veličini ptice, nego i o količini hrane potrebne zametku za njegov rast; dok ne dođe doba da se izlegnu mladunci.
Ptice koje se izlegu slijepe ili nemoćne nalazile su se u manjim jajima, gdje nije bilo dostatno hrane da se one razviju do stupnja kad se mogu, čim se izlegu, same brinuti o sebi.