Novo istraživanje Sveučilišta u Adelaideu otkrilo je da specifična kombinacija tehnika može povećati ljudsku mogućnost sanjanja lucidnih snova, u kojima je sanjač svjestan da sanja i može imati kontrolu nad snom.
Iako postoje brojne tehnike za izazivanje lucidnog sna, prethodne studije prijavile su niske stope uspješnosti, što je spriječilo znanstvenike da proučavaju potencijalne blagodati i primjene lucidnog sna.
Istraživanje dr. Denholma Aspyja iz Škole psihologije Sveučilišta u Adelaideu cilja na rješavanje ovog problema i razvijanje učinkovitijih tehnika koje izazivaju lucidne snove.
Rezultati njegovog istraživanja, objavljeni u časopisu Dreaming, potvrdili su da ljudi mogu povećati svoje sposobnosti lucidnog sanjanja.
Istraživanje je obavljeno nad tri skupine sudionika, i istražilo je učinkovitost triju različitih tehnika izazivanja lucidnog sna:
1. ispitivanje stvarnosti – uključuje provjeravanje svog okruženja nekoliko puta u danu kako bi ispitanik provjerio spava li ili ne.
2. buđenje tijekom sna – buđenje nakon pet sati sna koje je popraćeno kratkim periodom budnosti te ponovnog padanja u san kako bi se ušlo u REM fazu, u kojoj je najvjerojatnije da će se snovi dogoditi.
3. Mnemoničko izazivanje lucidnog sna (MILD)– uključuje buđenje nakon pet sati sna popraćeno razvojem namjere da ispitanik zapamti da sanja prije nego što ponovno zaspe, i to ponavljajući frazu: „Idući put kad sanjam, zapamtit ću da sanjam“. Također, ispitanik se mora zamisliti u lucidnom snu.
Unutar skupine od 47 ispitanika koji su kombinirali sve tri tehnike, sudionici su postigli stopu uspješnosti od 17% u lucidnom sanjaju tijekom samo jednog tjedna – što je značajno viša stopa u odnosu na polazišni tjedan u kojem nisu prakticirali ni jednu tehniku. Među onima koji su uspjeli zaspati unutar prvih pet minuta nakon završavanja MILD tehnike, stopa uspješnosti bila je puno viša – lucidno sanjanje prijavljeno je u 46% pokušaja.
„MILD tehnika funkcionira na principu „prospektivnog pamćenja“ – odnosno, vaše sposobnosti da se sjetite učiniti nešto u budućnosti. Ponavljanje fraze da ćete se sjetiti da sanjate oblikuje namjeru u vašem umu da ćete se, zaista, sjetiti da sanjate, što dovodi do iskustva lucidnog sna“, rekao je dr. Aspy.
„Još važnije, oni koji su prijavili uspjeh u korištenju MILD tehnike bili su pod puno manjim utjecajem nedostatka sna idući dan, što ukazuje na to da lucidni san nije imao nikakav negativan učinak na kvalitetu spavanja“, rekao je.
„Ovi rezultati vode nas korak bliže razvoju visoko učinkovitih tehnika izazivanja lucidnog sna koje će nam pomoći da proučavamo brojne potencijalne blagodati lucidnog sna, poput tretmana za noćne more i poboljšanja fizičkih vještina i sposobnosti kroz probe u okruženju lucidnog sna“, rekao je dr. Aspy.

Munir Husicic
21 listopada, 2017 u 7:55 pm
Vi definitivno niste normalni sa ovakvim člancima,kontrola sna ili sanjati lucidne snove ili da san traje 5 sati.Sve sto sanjamo ne traje duze od 3 sekude.
Još se nezna zašto uopste bilo sta sanjamo a jos veca je misterija na koji nacin mozak stvara iluzije koje mozemo npr.vidjeti iako su nam oči zatvorene a manje bitne cuti ili osjetiti.
Marko Prusac
22 listopada, 2017 u 12:01 am
Kontrola sna je moguca. Govorim iz vlastitog iskustva
Boris Lazar
22 listopada, 2017 u 2:35 am
Munir, u zabludi ste… 🙂
David Loc Londero
22 listopada, 2017 u 6:21 am
I ja sam jednom jer mi se je san ponavlja par puta i onda sam posta svjestsn u tom snu da je sve san.. Malo sam tad radio pizdarije ljudima 😛 zakon! Ugl iskustvo i pol.
Munir Husicic
22 listopada, 2017 u 12:15 pm
David Loc Londero nerazumijem zašto mislis da ce neko povjerovati u tvoje fantaziranje,razumijem da mislis da su svi osim tebe glupi al to je vjeruj kontra.
Luka Brkić
22 listopada, 2017 u 12:52 pm
Možda kad sanjamo instantno živimo i u drugoj dimenziji paraleli ,nečemu? Zašto? MOžda…svašta je moguće
Igor Sertić
22 listopada, 2017 u 1:11 pm
I ja sam sanjo lucidne snove. Ti si Munir jednostavno preglup za 3 sekunde guglanja..
https://en.wikipedia.org/wiki/Lucid_dream
Munir Husicic
22 listopada, 2017 u 1:13 pm
Igor Sertić vjeruj da ne znam sta da ti odgovorim.
David Paska
21 listopada, 2017 u 7:58 pm
Dream diary najbolja tehnika
Ivica Fredotović
21 listopada, 2017 u 10:16 pm
Ja pak dok sanjam sve zapisujem
Mladen Radoš
21 listopada, 2017 u 11:58 pm
Nikad!! ne kontrolirati svoje snove ili mastanja!!!!
Marin Mavra
22 listopada, 2017 u 9:40 am
Indijski jogiji odavno su savladali sve tehnike lucidnih snova. Preporuka za svakoga da pokuša, svega tu ima ;).
Nino Milin
22 listopada, 2017 u 10:21 am
uglavnom, gameri, odnosno oni koji igraju racunalne igre nemaju problema sa kontroliranjem svojih snova, tako da sve te navedene tehnike uopce nisu potrebne 🙂
pero
22 listopada, 2017 u 1:05 pm
gameri su jadna djeca koja odrastaju u isto tako jadne osobe nesposobne za život izvan svoja 4 zida sobe…… Rač.igre ih debljau umjesto da razvijaju mišiće u uživaju u svijetu.
Luka Marinović-pl Grgurević
23 listopada, 2017 u 5:05 pm
Ili, uzmeš kockicu čokolade…tamne! 😀 😉
Marna
8 prosinca, 2019 u 6:59 am
Piše buđenje nakon 5 sati spavanja, pa opet spavanje sa sanjanjem
Iako,nije mi čudno da se probudim nakon sanjanja (bilo omo 3 sec.ili 3 h, ne zanima me), vidim da još imam vremena i požurim se zaspati da bih vidjela nastavak.