Hobotnica (Octopus vulgaris) je mekušac iz razreda glavonožaca. Ima 8 krakova s kojima može dostići duljinu i do 3 metra. Hobotnica je odlično prilagođena životu lovca, ali i plijena, jer ima tajno oružje.
U tjelesnim naborima krije vrećicu s crnilom koje ispušta kad želi zbuniti svoje neprijatelje. Nevjerojatno ljupka hobotnica izgleda kao gomoljasta glava s osam nogu, no njezino vrećasto tijelo krije iznimno dobro razvijen mozak i živčani sustav, zbog čega je hobotnica iznenađujuće inteligentna morska životinja.
Hobotnica pripada kao što je gore navedeno klasi životinja koje nazivamo “glavonošci”, što znači da im je glava istodobno i oslonac za stopalo jer od nje polaze dugački krakovi, nalik na ruke, koji izrastaju u pređi jelu usnog otvora. Hobotnica ima osam takvih krakova, po čemu je i dobila svoje ime (oktopod). Mada spada u klasu životinja koje čine carstvo mekušaca, hobotnica se posve razlikuje od puževa i oštriga, koji su također mekušci. Najbliži su joj srodnici liganj i sipa. Ni jedan od pripadnika vrsta hobotnice nema ljušturu. Jedino imaju mekan zaštitni plašt koji im prekriva tijelo.
Krakovi su im dugački i vrlo pokretljivi, s čitavim nizom prianjaljki s donje strane. Zbog toga se hobotnica može čvrsto primiti i doslovno zalijepiti uza sve što uhvati. Na svom leđnom dijelu hobotnica ima neku vrstu lijevka „sifonastog oblika (oblika boce za soda-vodu). Voda ulazi u taj lijevak, a hobotnica iz te vode odvaja kisik, kao što to čine i ribe. Usisni lijevak služi hobotnici i da se hitro kreće. Hobotnica istisne vodu iz lijevka vrlo snažno, tako da se brzo, poput munje, odbaci unatrag. Na taj način hitro umakne neprijatelju koji mu se iznenada približio i spriječio ga da otpuzi do neke šuplje stijene pomoću svojih osam krakova.
Dok hobotnica miruje, krakovi su joj rasprostrti po površini gdje se zaustavila. Čim se neki neprijatelj približi, hobotnica će odmah ili pobjeći ili zgrabiti neprijatelja i čvrsto ga obgrliti. Kad se nađe u opasnosti, hobotnica će ispustiti zaštitni zastor i brzo umaći. Naime, hobotnica može izbaciti iz jedne „vrećice“, smještene u donjem dijelu leđa, tamnu masnu tekućinu koja potpuno zamuti vodu oko nje i njezina neprijatelja.
Napominjemo još da hobotnica može mijenjati boju – od crvene u sivu, žutu, tamnu i tamno-zelenu – kako bi se prilagodila boji svog okoliša i na taj način zaštitila od grabežljivaca ili zakamuflirala sebe kao grabežljivca.