Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Biljke i životinje

Kako golubovi izbjegavaju nebodere, automobile i prolaznike?

Credit: C. David Williams

Gradski golubovi vrlo spretno izbjegavaju prepreke poput bandera, automobila, prolaznika i nebodera, a sada su znanstvenici tu njihovu sposobnost ulovili na kameri.

pigeon-gif.r2

Za vrijeme leta, golubovi moraju odabrati između dva načina letenja – sigurnog i učinkovitog leta. Kada lete između, primjerice, dvije bandere, golubovi biraju između dvije opcije. Mogu podići krila i napraviti „pauzu“ između zamaha krilima, tj. odgoditi sljedeći zamah ili saviti krila prema tijelu.

Prva opcija je učinkovita jer se njome troši malo energije i ne gubi se na visini. Sklapanje krila zahtijeva više energije, a golubovi ubrzo gube na visini, no to je siguran način da se spriječi ozlijeda koja bi bila rezultat zalijetanja u neku zgradu ili neku drugu prepreku.

Istraživanje je uključivalo dresiranje četiriju golubova da lete uskim hodnikom niz koji su znanstvenici postavili nekoliko prepreka kako bi provjerili koju tehniku će golubovi koristiti. Kada se radilo o uskim prostorima, golubovi su preferirali sigurnu opciju u kojoj su savijali krila jer je postojala velika mogućnost da se zalete u stup.

Credit: C. David Williams

Credit: C. David Williams

U nešto širim prostorima, golubovi nisu bili previše zabrinuti oko bliskog susreta sa stupom i bili su skloniji rizičnijoj opciji rađenja pauze između zamaha krilima.

“Izbor između dva položaja tijela ovisi o elementima opreza i nesigurnosti – efikasniji način leta golubovi koriste kada su izgledi za sudaranje s nekim predmetom maleni”, zaključak je studije.

Izvor: Vocativ

Možda će vas zanimati

Društvene znanosti

Kako su nestali Vikinzi jedno je od najvećih povijesnih pitanja koje zbunjuje povjesničare i znanstvenike. Vikinzi su bili strah i trepet srednjovjekovne Europe, poznati...

Zdravlje i Medicina

Kako mozak upravlja našim tijelom jedno je od najfascinantnijih pitanja u medicini. Naš mozak nije samo organ koji nam pomaže razmišljati – on je...

Znanost

Što je DNA? To je deoksiribonukleinska kiselina, molekula koja je temelj života! Možda zvuči komplicirano, ali zapravo je DNA nešto poput prirodnog koda koji...

Svemir

Kako astronauti spavaju u svemiru jedna je od najzanimljivijih tema kada govorimo o životu u bestežinskom stanju. Na Zemlji, svi smo navikli na udoban...