Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Neuroznanost

Obavljena je prva operacija presađivanja glave na čovjeku – no, postoji kvaka

Uzimajući tek kratak predah od zauzimanja prostora na naslovnicama, kontroverzni neurokirurg Sergio Canavero vraća se s tvrdnjom da je prvo presađivanje glave na svijetu „u neposrednoj blizini“, nakon što su kineski znanstvenici uspješno izveli prvo presađivanje glave na ljudskom lešu.

Otkrio je vijest na konferenciji za novinare u Beču u petak ujutro, izvještava The Telegraph. Profesor Canavero tvrdi da je ovaj pothvat postignut tijekom 18-satne operacije na Medicinskom sveučilištu Harbin u Kini, tijekom koje je tim kirurga uspješno odrezao, a zatim ponovno spojio leđnu moždinu, živce i krvne žile u kralježnici i vratu.

Operaciju je vodio dr. Xiaoping Ren, kirurg koji je prethodno transplantirao glavu majmuna i brojnih glodavaca. Očekuje se da će Medicinsko sveučilište Harbin napisati cijelo izvješće o operaciji u narednih nekoliko dana.

„Prva ljudska transplantacija na ljudskom lešu je učinjena“, rekao je Canavero gomili, prema Telegraphu. „Zamjena cijele glave između donora organa koji su u stanju moždane smrti je sljedeća faza. I to je posljednji korak za formalno presađivanje glave zbog neposrednog medicinskog stanja.“

U telefonskom intervjuu, Canavero je izjavio za USA Today da će se operacija odviti u Kini jer znanstvene ustanove i vlasti Europe i SAD-a nisu bile voljne podržati spornu operaciju.

„Amerikanci nisu razumjeli“, rekao je. „Kineski predsjednik Xi Jinping želi vratiti Kini njenu veličinu. Želi da Kina bude jedina svjetska velesila. Vjerujem da upravo to i radi.“

Planovi ekscentričnog Talijana za prvo uspješno presađivanje glave živoga čovjeka bili su okruženi i potaknuti kontroverzama. Još 2015. godine procijenio je da će operacija biti obavljena do 2017., no to izgleda malo vjerojatno s obzirom na nedavne stope razvoja.

Iako je Canavero proveo nekoliko prošlih godina pišući znanstvene studije o pothvatu, masovne sumnje i dalje okružuju znanstveni legitimitet njegovih velikih obećanja. Arthur Caplan, šef medicinske etike u Medicinskom centru Langone na Sveučilištu u New Yorku, rekao je da je Canavero „izvan svake pameti“.

U razgovoru za Wired, neuroznanstvenik Dean Burnett rekao je u svibnju vezano za operaciju presađivanja glave: „Kada netko iznese ekstremnu tvrdnju, moje je pravilo: ako nisu pružili snažne znanstvene dokaze, ali su bili na TED Talk-u, trebao bi se upaliti alarm“.

Canaverov govor na poznatoj konferenciji TEDx Talk može se pogledati ispod.

Možda će vas zanimati

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Neuroznanost

Neuroplastičnost, fascinantna sposobnost našeg mozga da se mijenja i prilagođava tijekom cijelog života, temelj je na kojem počiva naša sposobnost učenja, prilagodbe i oporavka....