Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Ugasite ovo odmah! Postavke koje vas potajno izluđuju (ili samo kradu bateriju)

Jeste li primijetili da vam se baterija brzo prazni, a ne znate zašto? Ili da vam telefon povremeno radi usporeno, čak i kada ne koristite zahtjevne aplikacije?

Možda vas čak i živciraju neočekivane notifikacije ili čudno ponašanje uređaja. Dobra vijest – problem nije u vašem telefonu, već u skrivenim postavkama koje rade u pozadini i troše bateriju, podatke i živce!

Ne brinite, ne morate biti tehnološki stručnjak da ih pronađete i isključite. U nastavku donosimo popis postavki koje odmah trebate ugasiti kako biste produžili trajanje baterije, ubrzali uređaj i izbjegli nepotrebne smetnje.

1. Bluetooth i Wi-Fi skeniranje

Jeste li znali da vaš telefon stalno traži Wi-Fi mreže i Bluetooth uređaje, čak i kada su vam Wi-Fi i Bluetooth isključeni? Ova funkcija je uključena prema zadanim postavkama i omogućuje aplikacijama da prate vašu lokaciju i povežu se s mrežama bez vašeg znanja.

Problem je što ovo bespotrebno troši bateriju, a u nekim slučajevima može čak i ugroziti privatnost. Mnoge aplikacije koriste ovu opciju kako bi vas pratili, čak i kada ih aktivno ne koristite.

Da biste isključili Bluetooth i Wi-Fi skeniranje, pratite ove korake:
Postavke > Lokacija > Napredno > Wi-Fi i Bluetooth skeniranje – isključite obje opcije.

Na iPhoneu se Wi-Fi i Bluetooth skeniranje isključuju na drugačiji način nego na Android uređajima. Wi-Fi skeniranje, poznato kao Umrežavanje i bežični prijenos, može se isključiti tako da odete u Postavke > Privatnost i sigurnost > Lokacijske usluge lokacije > Usluge sustava i tamo isključite ovu opciju (Traženje mreže). Ovo će spriječiti vaš uređaj da stalno traži Wi-Fi mreže čak i kada je Wi-Fi isključen, što može poboljšati trajanje baterije.

Da biste onemogućili aplikacijama pristup Bluetoothu, idite u Postavke > Privatnost i sigurnost > Bluetooth. Ovdje ćete vidjeti popis aplikacija koje koriste Bluetooth i možete ručno isključiti pristup za one koje vam nisu potrebne.

Nakon što to učinite, primijetit ćete da vam baterija traje dulje, a telefon troši manje resursa u pozadini.

2. Aplikacije koje rade u pozadini

Mnoge aplikacije nastavljaju raditi čak i kada ih ne koristite, trošeći bateriju, internet i resurse vašeg telefona. Društvene mreže, aplikacije za poruke i druge popularne aplikacije stalno provjeravaju nove obavijesti, ažuriraju sadržaj i koriste vašu lokaciju – sve to bez vašeg dopuštenja.

Najveći “skriveni potrošači” su Facebook, Instagram, WhatsApp, TikTok i Google aplikacije. Oni rade u pozadini kako bi vam brže prikazali nove objave ili poruke, ali to znači da vam baterija traje kraće, a telefon postaje sporiji.

Da biste spriječili aplikacije da rade u pozadini, slijedite ove korake:
Postavke > Baterija > Optimizacija potrošnje > Odaberite aplikacije i ograničite rad u pozadini.

Još jedan trik je da onemogućite automatsko pokretanje aplikacija:
Postavke > Aplikacije > Dozvole aplikacija > Automatsko pokretanje – isključite za aplikacije koje ne moraju stalno raditi.

Da biste ograničili rad aplikacija u pozadini na iPhoneu, idite na:
Postavke > Općenito > Osvježavanje aplikacija u pozadini – odaberite Wi-Fi, Wi-Fi i mobilna mreža ili Isključeno. Ako želite uštedjeti bateriju, preporučuje se da ga potpuno isključite ili omogućite samo za aplikacije koje su vam nužne.

Dodatno, možete provjeriti koje aplikacije troše najviše baterije:
Postavke > Baterija – ovdje ćete vidjeti detaljan popis i možete odlučiti koje aplikacije trebate ograničiti.

Nakon ovih promjena, vaš telefon će raditi brže, baterija će trajati dulje, a vi ćete imati bolju kontrolu nad svojim uređajem.

3. Stalno slušanje glasovnog asistenta

Glasovni asistenti poput Google Assistanta i Appleove Siri stalno slušaju vaše okruženje, čekajući naredbu poput “OK Google” ili “Hey Siri”. Iako ova funkcija može biti korisna, ona također troši bateriju i može ugroziti vašu privatnost.

Osim što stalno koriste mikrofon, ovi asistenti šalju podatke na servere kako bi poboljšali prepoznavanje govora, što znači da vaš uređaj stalno komunicira s internetom i koristi dodatne resurse.

Kako isključiti glasovnog asistenta na Androidu

  1. Idite na Postavke > Google > Postavke za Google aplikacije > Pretraživanje, Asistent i Glas.
  2. Dodirnite Google Asistent i pronađite opciju “Hey Google i glasovno podudaranje”.
  3. Isključite opciju “Hey Google”.

Dodatno, možete ukloniti dozvole za mikrofon aplikacijama koje ih ne trebaju:
Postavke > Aplikacije > Upravljanje dozvolama > Mikrofon – onemogućite za aplikacije kojima ne vjerujete.

Kako isključiti Siri na iPhoneu

  1. Idite na Postavke > Siri i pretraga.
  2. Isključite opcije “Slušaj ‘Hey Siri'” i “Pritisnite bočnu tipku za Siri”.
  3. Ako želite dodatnu privatnost, idite na Postavke > Privatnost i sigurnost > Mikrofon i onemogućite aplikacijama pristup mikrofonu ako im nije potreban.

Nakon što onemogućite ovu funkciju, vaš telefon će trošiti manje baterije, brže raditi i neće vas slušati kada to ne želite.

4. Nepotrebne lokacijske usluge

Mnoge aplikacije prate vašu lokaciju čak i kada ih ne koristite, što ne samo da troši bateriju, već može predstavljati i sigurnosni rizik. Društvene mreže, vremenske aplikacije, pa čak i neke igre stalno koriste GPS, Wi-Fi i mobilne mreže kako bi vas pratili u stvarnom vremenu.

Osim što to brzo prazni bateriju, dijeljenje lokacije aplikacijama može značiti da vaši podaci završavaju kod oglašivača i trećih strana bez vašeg znanja.

Kako isključiti lokacijske usluge na Androidu

  1. Idite na Postavke > Lokacija.
  2. Odaberite Dozvole aplikacija i pregledajte koje aplikacije imaju pristup vašoj lokaciji.
  3. Za aplikacije kojima ne treba vaša lokacija, postavite opciju “Nikad” ili “Dopušteno samo dok koristite aplikaciju”.
  4. Dodatno, isključite “Poboljšanje točnosti lokacije” kako biste spriječili Wi-Fi i Bluetooth da dodatno skeniraju vašu lokaciju.

Kako isključiti lokacijske usluge na iPhoneu

  1. Idite na Postavke > Privatnost i sigurnost > Lokacijske usluge.
  2. Pregledajte popis aplikacija i postavite “Nikad” za one kojima ne treba lokacija.
  3. Isključite “Značajne lokacije” (Postavke > Privatnost i sigurnost > Lokacijske usluge > Usluge sustava > Značajne lokacije) kako iPhone ne bi pohranjivao vaša najčešće posjećena mjesta.
  4. Isključite “Dijeljenje lokacije” ako ne želite da vaša lokacija bude dostupna drugima putem Appleovih usluga.

Nakon ovih podešavanja, vaš telefon će manje trošiti bateriju, raditi brže i bolje čuvati vašu privatnost.

5. Automatska osvježenja aplikacija

Mnoge aplikacije stalno osvježavaju sadržaj u pozadini, čak i kada ih ne koristite. To znači da npr. Facebook, Instagram, Gmail i druge aplikacije neprestano preuzimaju nove podatke, trošeći bateriju, mobilne podatke i resurse uređaja.

Iako je ovo korisno za brži pristup novim informacijama, većinu vremena nije potrebno da aplikacije stalno rade u pozadini. Onemogućavanjem ove funkcije produžit ćete trajanje baterije i smanjiti potrošnju interneta, što je posebno korisno ako koristite mobilne podatke umjesto Wi-Fi mreže.

Kako isključiti automatsko osvježavanje aplikacija na Androidu

  1. Idite na Postavke > Aplikacije.
  2. Odaberite aplikaciju koju želite ograničiti.
  3. Dodirnite Mobilni podaci i Wi-Fi, zatim isključite “Dopusti pozadinsku aktivnost” i “Dopusti korištenje podataka u pozadini”.
  4. Za dodatnu uštedu, idite na Postavke > Google > Oglasi i ograničite personalizirane oglase kako biste smanjili nepotrebno preuzimanje podataka.

Kako isključiti automatsko osvježavanje aplikacija na iPhoneu

  1. Idite na Postavke > Općenito > Osvježavanje aplikacija u pozadini.
  2. Odaberite Isključeno kako biste potpuno onemogućili ovu opciju ili odaberite Wi-Fi ako želite da se aplikacije osvježavaju samo kada ste povezani na Wi-Fi.
  3. Pregledajte popis aplikacija i pojedinačno isključite osvježavanje za one koje vam nisu važne.

Nakon ovih podešavanja, vaš uređaj će raditi brže, trošiti manje baterije i manje internetskih podataka, a vi ćete imati bolju kontrolu nad time koje aplikacije koriste resurse u pozadini.

Zaključak – Isprobajte odmah i spasite bateriju!

Sada kada znate koje skrivene postavke troše bateriju, usporavaju telefon i ugrožavaju vašu privatnost, vrijeme je da ih isključite. Sve ove promjene možete napraviti za nekoliko minuta, a razlika će biti odmah primjetna – baterija će trajati dulje, telefon će raditi brže, a vi ćete imati veću kontrolu nad svojim uređajem.

Osim toga, smanjenje rada aplikacija u pozadini i isključivanje nepotrebnih opcija može vam pomoći da smanjite potrošnju mobilnih podataka i izbjegnete dodatne troškove.

Ako želite maksimalno iskoristiti svoj telefon i izbjeći nepotrebne probleme, isprobajte ove postavke već sada. Podijelite ovaj vodič s prijateljima – velika je šansa da i oni nesvjesno troše bateriju na ove opcije!

Možda će vas zanimati

Mobiteli

Pohvalno se piše o kineskoj kompaniji Vernee – i mi smo među takvima – čiji se telefoni diče izvrsnom kvalitetom i performansama. Jedan od...

Mobiteli

Bluboo Maya Max pametni je telefon kojeg njegova izrada, komponente i optimiziranost čine jednim od najozbiljnijih kandidata za kupovinu. Primarna, gotovo pa jedina svrha...

Mobiteli

Doogee X5 Pro je još jedan u nizu kineskih mobitela međutim realno gledajući nemaju svi love na bacanje da bi si mogli priuštiti bilo...

Mobiteli

Tvrtka Elephone upravo je pustila u pretprodaju svoj novi adut, model Elephone S7. Navedeni dolazi u dvije varijante: S7 s dijagonalom zaslona od 5,5 inča...