Kao što vidite, na recenciji mi je najisplativiji mobitel na tržištu, sjajni Poco X3 NFC. Postoji izreka koja kaže, ‘ako si dobar u nečemu, nikada to ne radi besplatno’. Xiaomi je kompanija koja je plesala na rubu toga, proizvodeći odlične mobitele na granici isplativosti. Nije ovdje riječ o altruizmu nego o ciljanoj strategiji, kojom se željelo ući u tržišnu utakmicu s velikim igračima. Kao nepoznato ime praćeno stigmom proizvoda ‘Made in China’, nije niti bilo drugog načina za proboj u svijet. U međuvremenu je Xiaomi jako, jako narastao i ugurao se među tržišne lidere, zbog čega su njegovi uređaji znatno poskupjeli. Ali kako i dalje ne želi izgubiti kupce skromne kupovne moći, podijelio se na dvije firme: Xiaomi i Redmi. Xiaomi će u budućnosti biti skupa roba po uzoru na Apple i Samsung, dok je Redmi namijenjen za plebes, telefon za raju.
Jeftin telefon ne donosi niti izbliza zaradu kao onaj skupi, pa je za indijsko tržište pokrenuta još jedna linija proizvoda nazvana Poco. Također zamišljeni kao vrlo pristupačni, ali svejedno sposobni smartfoni brzo su postigli respektabilan rezultat u Indiji, a niti zapadna tržišta nisu ostala imuna na ‘Xiaomi ‘mjesto Xiaomija’, da parafraziram Seju iz Zabranjenog pušenja. Pred otprilike dvije godine recenzirali smo Pocophone F1, prvi Poco uopće, a evo nam sad još jednog.
Prvi dojmovi
Kutija djeluje prilično čvrsto i luksuzno za mobitel koji košta dvije tisuće kuna. Unutra su silikonska maska, punjač, USB kabel tipa C, igla za otvaranje SIM ladice i papirologija. Izvadio sam Poco X3 NFC iz kutije i opaaa! Malo je težak. Sa svojih 215g daleko je od utega, ali osjeti se razlika između njega i 173g moga Xiaomi Mi 9. Kod ovog mobitela neke stvari odmah upadaju u oči: na leđima je velikim slovima utisnuto ime Poco. Oko ovog se lome koplja po forumima, jer nekima je to ružno, dok nekima ne smeta. Ja sam u ovoj drugoj skupini i zapravo mislim da mu taj boldani natpis baš dobro stoji. Pretpostavljam da nikad neću biti izabran za Modnog mačka.
Tu je i prilično izbočen panel sa senzorima kamere, čiji će ravan gornji dio uspješno skupljati trunje i prašinu po džepovima. Treba reći kako je kućište plastično, kao osnovna mjera štednje da bi se jake specifikacije kojima Poco X3 NFC obiluje ostale u prilično razumnom cjenovnom okviru. Ako nekome nedostaje stakleno kućište, evo primjera iz prakse: moj Mi 9 je sav u staklu, zbog čega ga držim u različitim zaštitnim maskama. Vidim ga kako blješti i presijava pod svjetlom samo kad ga s vremena na vrijeme očistim. Eto, toliko o praktičnosti premium pametnih telefona.
Lijeva strana mobitela donosi ladicu s dva mjesta za nano SIM kartice. Jedno od ta dva mjesta možete žrtvovati za memorijsku karticu. Lijevo su tipke za glasnoću, dok tipka za uključivanje uređaja ima još jednu, jako praktičnu funkciju. Ona služi i kao čitač otiska prsta, što mi se jako svidjelo. Nakon godinu i pol dana otključavanja mobitela sa senzorom koji je ispod ekrana (opet taj Mi 9), otvoreno kažem kako Poco X3 NFC ima bolje rješenje. Senzori ispod ekrana djeluju jako cool, ali svako malo ga promašim pa nabadam po panelu da otključam telefon, tražeći načina da pročitam poruku koja mi je upravo stigla.
Na dnu je zvučnik, mikrofon, USB ulaz tipa C i 3,5-milimetarski ulaz za slušalice. Na vrhu se nalazi IC senzor.
Ekran
Ovaj uređaj ima puno dobrih osobina, a najvidljiviji među njima je zaslon. Njegov LCD panel protegnuo se na junačkih 6,67 inča u Full HD+ rezoluciji (2400x1080p, s oštrih 395 piksela po inču) i donosi nestvarno visoku stopu osvježavanja od 120 Hz. Ovakvu stopu osvježavanja teško ćete naći i na dvostruko skupljim mobitelima, a gdje među srednjom klasom, gdje Poco X3 NFC dominira. Prikaz boja i crne nijanse je jako dobar, kao i vidljivost pod direktnim suncem. Svejedno ćete ga zaklanjati rukom da ga bolje vidite, jer ovo je ipak LCD zaslon.
Stopa osvježavanja nije fiksna, nego ju mobitel automatski prilagođava aplikacijama koje koristite. Najvišu vrijednost postići će surfanje po portalima, gdje ova osobina najviše dolazi do izražaja i pravi je melem za oči. Neke aplikacije odnosno načini rada past će na osvježavanje od puno skromnijih 60 Hz (kad gledate u statičan prizor, recimo), ali vi se kao korisnik oko toga ne trebate sekirati, niti ćete to zapravo primijetiti. Softver će to u pozadini odraditi za vas, na vama je da uživate u ekranu koji je za dva koplja iznad svog cjenovnog razreda.
Poco X3 ima podršku za HDR10, dakle platformu dinamičkih metapodataka za visoki dinamički raspon (HDR) u njegovoj posljednjoj varijanti. To za vlasnika ovog mobitela znači da može uživati u streamanju videa visoke rezolucije sa svih dostupnih platformi, bez gubitka kvalitete kakvi se obično događaju na smartfonima. Nove linije (skupih!) televizora polako dobijaju HDR10+, vidjet ćemo kako će proizvođači pametnih uređaja to pratiti.
Ekran inače prekriva cijelu prednju stranu uređaja, uz iznimku podebljanja na dnu, gdje je ostavljen nešto deblji rub u odnosu na bočne strane, a tu je i rupica na vrhu gdje je selfie kamera. Postoje dvije razine zaštite: Gorilla Glass 5 te tanka folija koju možete primijetiti na fotkama koje sam snimio. Nju nisam skidao dok sam radio recenziju, ali vi ju slobodno uklonite. Ne znači baš puno za zaštitu, ali je zato pravi magnet za otiske i rupica za kameru baš ružno izgleda s folijom na ekranu.
Hardver
Temelj cijele konfiguracije je odlični čipset Snapdragon 732G. Xiaomi ima dugogodišnju uspješnu suradnju s kompanijom Qualcomm, proizvođačem najboljih mobilnih čipseta na svijetu. Baš zbog toga, brojni Snapdragon modeli svoju su premijeru dočekali baš u Xiaomi mobitelima – SD855 u Mi 9, SD888 stiže s Mi 11, dok je SD732G svjetlo dana ugledao upravo u prvom Poco X3 koji je sišao s proizvodne trake.
To je osmojezgreni SoC rađen u 8-nanometarskom proizvodnom procesu, a sastoji se od dvije jezgre Kryo 470 Gold (Cortex-A76) maksimalnog radnog takta 2.3 GHz te šest Kryo 470 Silver (Cortex-A55) jezgri, koje mogu pogurati do 1.8 GHz radnog takta. Za grafiku je odgovoran Adreno 618 na 800 MHz. Isti takav se nalazi i na mobitelima koji imaju SD730 i SD730G, ali rade na osjetno nižem taktu od Poco X3 modela.
Izdašnih 6 GB radne memorije (LPDDR4X) dodatno će pogurati ionako odlične mogućnosti ovog mobitela, koji je po performansama u samome vrhu srednje klase. Samo što košta puno manje od konkurencije, jelte. Što se pohrane podataka tiče, dvije su opcije na raspolaganju: 64 ili 128 GB (UFS2.1), a na vama je da si izaberete onu koja vam odgovara. Senzor otiska prsta nalazi se na tipki za uključivanje uređaja. Opako je brz i precizan, sasvim u skladu s ponašanjem cijelog mobitela. Otključati ga možete i prepoznavanjem lica, ali preporučam da to radite pomoću otiska prsta. Jednostavnije je i brže.
Više s Geek.hr: Redmi 9C NFC recenzija
Evo dobre vijesti za zagrižene gejmere: Poco X3 ima dvostruki sustav hlađenja koji se sastoji od višeslojne grafitne pločice i vodenog hlađenja LiquidCool 1.0 Plus. Jedan takav set je smješten ispod ekrana, a drugi ispod kućišta na leđima mobitela, baš ondje gdje se nalazi procesor. Ako tražite jeftinu opciju za igranje, Poco X3 treba biti prva opcija.
Dodatan adut su stereo zvučnici. Onaj primarni je na dnu, gdje se zvučnici obično nalaze. Sekundarni je na vrhu, skriven u rešetki iznad ekrana. Zbog svoje veličine ne pružaju nezaboravno iskustvo, ali ih je svejedno dobro imati – osobito kod igranja! – jer se osjeti razlika u odnosu na mobitele sa samo jednim zvučnim izlazom.
Kamere
Već sam u uvodu spomenuo kako Poco X3 ima prilično izdignut otok u kojem su smještene kamere, što sam spomenuo u uvodu. Za razliku od nekih drugih mobitela koje je Xiaomi isporučio unazad godinu dana, Poco X3 neće klackati na ravnoj površini (vidi što sam napisao u recenziji za Redmi 9C NFC), jer je taj otok ravnomjerno raspoređen na leđima. Četiri senzora ogovorna su za fotografsku sekciju, a evo ih redom sa svim specifikacijama:
64 MP primarni senzor (Sony IMX682 f/1.9 otvor blende, autofokus, podrška za noćni način)
13 MP širokokutni senzor (f/2.2 otvor blende)
2 MP makro senzor (f/2.4 otvor blende)
2 MP telefoto senzor
20 MP selfie kamera (f/2.2 otvor blende)
Primarni senzor snima 16 MP fotke, zahvaljujući Pixel Binning tehnologiji, gdje se podaci prikupljeni s četiri piksela sažimaju u jedan. Postoji opcija da snimate s nativnih 64 MP, ali na taj način ćete dobiti slabiji rezultat. Drž’te se originalnih postavki. Fotografije su jako, jako dobre za ovu klasu mobitela, osobito kad ima dovoljno svjetla. Podržan je noćni način, koji me nije baš impresionirao. Treba mu relativno dugo da obradi snimljeno, a za to vrijeme idealni trenutak obično prođe. Isto tako, ako slikate u zatvorenom prostoru, boje s noćnim načinom djeluju isprano i blijedo. Koristite ga za fotkanje na otvorenom, tu će polučiti puno bolje rezultate.
Općenito za snimanje u tamnim uvjetima okrenite se Pro načinu, prije svega balansu bijele poje, kako biste se riješili žutog odsjaja. Kroz podešavanje ISO vrijednosti i ekspoziciju dobit ćete puno bolji rezultat s manje šuma, ali i ovdje računajte na duže vrijeme procesuiranja.
Širokokutni senzor najbolje rezultate daje prilikom slikanja pejzaža na otvorenom, a voli ga i AI funkcija kamere. Kad prepozna grupu ljudi u kadru te primijeti kako ne stanu svi na snimku, automatski će se prebaciti na širokokutnu kameru kako bi se svi ugurali u ekran.
Makro senzor dobro dođe kad slikate cvijeće, muhe, mrave i bube, mada ih za dobar snimak prvo treba utamaniti jer imaju nezgodnu naviku da se stalno negdje miču. Ako prizor nije statičan, radije koristite primarnu kameru jer će rezultat biti isti ili čak precizniji. Telefoto kamera tu je zbog dubine fotografije odnosno bokeh efekta i kao takva jako dobro radi svoj posao.
Primarna kamera može snimati 4K video pri 30 fps, dok u Full HD načinu možete birati između 30 i 60 fps. Gledajte ostati na 30 fps jer snimka djeluje prirodnije. Makro kamera također snima video, ali pri 720p. Primarna i širokokutna kamera imaju elektroničku stabilizaciju slike (EIS), zbog čega snimci izgledaju prilično dobro čak i s drhtavom rukom.
Prednja kamera također ima AI funkciju i dat će jako dobre fotke. Njome možete dobiti i efekt dubine (bokeh), ali on je softverski potpomognut jer nema sekundarnog senzora. Rezultat je dobar, ali ne i odličan jer ponekad promaši pokoji detalj, pa fotke djeluju neuvjerljivo. Ovu kameru prati sva sila dodataka za uljepšavanje, zbog kojih ćete biti jako zgodni na fejsu i Instagramu.
Softver i povezivanje
Baš kao i svaki drugi Xiaomi pametni proizvod, i Poco X3 dolazi s MIUI sučeljem. Iznimka su samo mobiteli serije Android One (Mi 1, Mi 2 i Mi 3), ali od njih je Xiaomi odustao i sada u ponudi imaju isključivo vlastiti proizvod preko operativnog sustava Android 10. Poco X3 ima posljednju verziju oznake MIUI 12, što je najbolji MIUI do sada. Ugodno, lijepo i brzo sučelje znatno poboljšava korisničko iskustvo, a prije svega ističem aplikaciju Sigurnost. Ona predstavlja set alata za optimiziranje rada mobitela i brine o sigurnosti cijele konfiguracije, zato najtoplije preporučam da dobro proučite njene mogućnosti. Ono što zna ići na živce su povremene reklame. Nenametljive su, ali svejedno prisutne i gledajte ih isključiti.
Više s Major Droid: evo kako isključiti reklame na Xiaomi mobitelu
Svaki Xiaomijev mobitel ima MIUI, pa tako i Poco linija smartfona. Ono čime se pokušavaju diverzificirati od matične kompanije su sitnice, pa ćete na Pocu umjesto standardnog, naći Poco Launcher. Tu je i ladica za aplikacije koja je defaultna, za razliku od ostalih Xiaomi i Redmi modela. Svidjet će vam se način na koji je organizirana, jer je sve jasno i pregledno. Ukoliko imate vlastitih ideja kako ‘pošarafati’ položaj aplikacija, e pa i ta vam je opcija na raspolaganju.
Kad prstom povučete s vrha ekrana naniže, otvara se centar za obavijesti kao i na svakom drugom mobitelu. Na MIUI 12 taj se centar može koristiti na dva načina: klasičan izgled donosi standardan kontrolni centar zajedno s pristiglim obavijestima. Ako želite nešto moderniji (i s iOS-a precrtani) izgled, tada u postavkama uključite novi kontrolni centar i obavijesti. Povlačenjem s lijeve strane ekrana pregledavat ćete obavijesti, a povlačenjem s desne strane ekrana pristupit ćete kontrolnom centru. Sjećam se kad sam pred 6-7 mjeseci dobio novi MIUI 12, baš me ta funkcija izluđivala u početku, jer nisam znao zašto ponekad dobijem samo obavijesti kad hoću kontrolni centar i obrnuto.
Budući da Poco X3 posjeduje infracrveni senzor, tu je i Mi Home aplikacija, koja će poslužiti kao univerzalni daljinski upravljač za svu dostupnu elektroniku u kući. Ne zaboravite na Teme, koje su standardan dodtak u svakom MIUI smartfonu. Kroz njih ćete dodatno istaknuti svoj mobitel tako što ćete preuzeti nove wallpapere, fontove, početne zaslone i tako temeljito promijeniti izgled svog mobitela.
Za povezivanje prvenstveno služi Bluetooth u verziji 5.1, čime se osigurava stabilan i brz prijenos podataka između dva pametna gadgeta. Iz nekog razloga u imenu ovog uređaja je NFC, pa već po tome znate da je i ono na raspolaganju. Jako praktičan detalj za beskontaktno plaćanje, otkad imam mobitel s tom funkcijom zaboravio sam gdje mi je bankovna kartica.
Da nije sve kao u bajci, pobrinuo se čudan bug na kojeg sam naletio tijekom testiranja. Riječ je o situaciji kad ručno postavljate fokus prilikom fotografiranja. Tada je mobitelu potrebno cca. dvije sekunde da snimi fotku, umjesto da je trenutno okine. S autofokusom nema tog problema.
Više s Geek.hr: kako zaustaviti automatsko pokretanje zvuka i videa na Facebooku?
Pokušao sam mijenjati način snimanja, veličinu fotografije, općenito sam pretresao cjelokupnu aplikaciju, vratio mobitel na tvorničke postavke, ali problem je ostao. Prijavio sam grešku proizvođaču i obećano mi je kako će Xiaomijevi inženjeri riješiti problem s novom softverskom zakrpom.
Jeste li vi primijetili nekakav bug kao što je ovaj? Ostavite svoja zapažanja u komentarima!
Baterija
Odmah na početku ovog bloka: autonomija je za čistu peticu! Poco X3 ima kapacitet baterije od (jako) velikih 5160 mAh i baš zbog toga je onako težak kako sam rekao u uvodu. Ali lako se naviknuti na malo teži telefon, kad te na kraju dana dočeka baterija s preko 30% zapremine, komotno za još dva sata gledanja Youtubea u krevetu.
Ako želite dodatno protegnuti vijek bateriji, u postavkama možete podesiti način na koji će se ona trošiti. Možete ugasiti gotovo svaku aplikaciju i značajno prigušiti ekran, ali na taj način nećete dobiti ništa pametno od svog pametnog telefona, osim baterije koja dočeka treći dan, a da ne padne ispod 20%.
Xiaomi zadnje dvije godine pomiče granice kad je brzina punjenja u pitanju i tu je vodeći u cijeloj industriji. Čak i ovako povoljan telefon ima podršku za 33W punjenje, a takav ćete adapter dobiti s njime u kutiji. Iako je kapacitet zaista velik, bateriju ćete do kraja napuniti za otprilike sat i dvadeset minuta. Proizvođač se hvali da se Poco X3 napuni za samo 65 minuta, ali to su kontrolirani uvjeti koje nisam uspio postići niti s isključenim mobitelom.
Zaključak
Ako ikome još treba dokaz da Xiaomi daje kilave izgovore što svojim mobitelima serije Mi pumpa cijene u nebesa, onda neka pogleda što sve dobije s Poco X3. Ovaj uređaj ima apsolutno sve, zapravo i puno više, nego što običan korisnik treba. Što sve pohvaliti? Uglavnom cijelu konfiguraciju. 🙂 Carska autonomija sa super-brzim punjačem, odličan procesor namijenjen igračima, jako dobre kamere i jako dobar i veliki ekran, općenito kvalitetna izrada koja ulijeva povjerenje čim se Poco X3 uzme u ruke, a čak je i MIUI 12 dočekao da ga se hvali jer nema štucanja u radu kakvo ga je u ranijim verzijama pratilo.
Pod minus mu računam bug kojeg sam spomenuo, ali to je nešto što će se riješiti s nadolazećom nadogradnjom softvera i nemaju ga svi Poco X3. Što se tiče nadogradnji, računajte na najmanje dvije, a moguće čak četiri ili više godina podrške, u čemu MIUI nema konkurencije u svijetu Androida. Ako vas zanima eventualna alternativa, to je opet Xiaomi sa svojim modelom Mi 10 Lite. Po performansama su jako slični, s tim da Mi 10 Lite ima nešto slabiju bateriju, malo jači procesor te AMOLED zaslon. Sve ostalo što ćete pogledati, a da ima sve što ima i Poco X3, košta barem tisuću-tisuću i pol kuna više. Apsolutni best-buy 2020. godine, a to će ostati i dobar dio ove nove.
Specifikacije
Model: Poco X3 NFC
Sim kartica: Dual Nano SIM
OS: MIUI 12/Android 10
CPU: Snapdragon 832G, Octa-Core (2×2,3 GHz Kryo 470 Gold + 6×4,8 GHz Kryo 470 Silver)
GPU: Adreno 618
RAM: 6 GB
ROM: 64 GB/128 GB
Proširiva memorija: Da, do 256 GB
Povezivost: GPS, BDS, GLONASS, Bluetooth 5.1, NFC, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac)
-2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz
-3G: WCDMA 850/900/1700/1900/2100 MHz
-4G: FDD-LTE 850/900/1800/1900/2000/2100/2300/2500/2600 MHz
Zaslon: 6,67“ IPS LCD 120Hz Full HD+ (2.400×1.080 p), Gorilla Glass 5, HDR10
Kamera:
–Prednja: 20 MP, f/2.2 otvor blende
–Zadnja: 64 MP Sony IMX682 f/1.9 otvor blende, autofokus, podrška za noćni način + 13 MP širokokutni senzor (f/2.2 otvor blende) + 2 MP makro senzor (f/2.4 otvor blende) + 2 MP telefoto senzor
Bljeskalica: Da
Baterija: 5160 mAh, ugrađena, 33W brzo punjenje
Sadržaj paketa: Mobitel, punjač, silikonska maska, USB kabel tipa C, igla za SIM
Cijena: oko 2.000 kn