Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Recenzije

Cubot KingKong 5 Pro, oklopljena neman [RECENZIJA]

Želite li mobitel koji se neće razbiti prvim padom na tlo? Tražite li uređaj koji će preživjeti sudar s pločnikom? Cubot KingKong 5 Pro je odgovor na ta pitanja, jer mu je preživljavanje u ekstremnim uvjetima osnovna svrha. Njegovo kućište u kombinaciji plastike i gume čini ga oklopljenim poput tenka, a certifikat IP69 kaže da je otporan na vodu i prašinu – slobodno ga bacite u posudu s tekućinom!

Cubot je, kao što vjerojatno znate, proizvođač pametnih telefona iz Kine. Recenzirao sam nekoliko njihovih mobitela i drugih gadgeta, stoga sam se s KingKong 5 Pro našao na poznatom terenu. Kao i prethodnici, i ovaj je uređaj temeljen na čistom Androidu u posljednjoj verziji, a čim sam ga uključio, dočekala me je nadogradnja na posljednju sigurnosnu zakrpu. Isto tako, jako je jeftin za ovakav tip mobitela. Bacite oko na video da pogledate kako se ponaša pri radu, a više detalja saznat ćete iz ove recenzije.

Prvi dojmovi

Kutija u kojoj je Cubot KingKong 5 Pro stigao do mene ne ostavlja dojam da se unutra krije pravi oklopnjak. Tek kad sam je uzeo u ruku primijetio sam koliko je mobitel zapravo masivan. Sa svojih 308 grama značajno odskače od svega što sam do sada recenzirao, a dobar dio težine pripada masivnoj bateriji. O tome nešto više u posebnom odjeljku.

Ekran, kao najosjetljivija točka svakog mobitela, ima dvije razine zaštite. Osnovna je pojačano staklo, preko kojeg je postavljeno dodatno kaljeno staklo. Cubot nije specificirao o kojem se staklu konkretno radi, mada izbor nije prevelik. To može biti Gorilla Glass ili Asahi Glass, ali smo svejedno zakinuti za tu informaciju. Rubovi ekrana su blago uzdignuti i gumirani, kako bi zaslon ostao zaštićen ako mobitel baš na tu stranu padne na tlo.

S lijeve strane je ladica za SIM i memorijsku karticu, ispod čega su tipke za glasnoću. S desne strane je tipka za uključivanje mobitela, senzor otiska prsta te Quick launch dugme, kojom se pokreće jedna aplikacija po vašem izboru.

POGLEDAJ PONUDU ZA KING KONG 5 PRO!

Na vrhu nema ničega, dok su na dnu mikrofon i ulaz za punjenje tipa C. Još da spomenem sadržaj kutije: mobitel, igla za SIM ladicu, punjač, USB kabel i slušalice.

Ekran na Cubot KingKong 5 Pro

Cubot KingKong 5 Pro je jeftin mobitel, zbog čega ima HD panel (1560x720p). Rastegnuo se na 6,088 inča i prilično vjerno prikazuje boje. Pod direktnim sunčevim svjetlom potrebno ga je ponekad zakloniti rukom da bi se vidio sadržaj ekrana, što je za očekivati. U svim drugim situacijama je jako dobar. Čak štoviše, zbog jake baterije na njemu ćete se zadovoljno nagledati oho-ho Youtubea i filmova.

Zanimljivo, vrlo je responzivan čak i kad se izvadi iz vode. Očekivao sam da će prsti beskorisno kliziti po njemu kad je natopljen, ali to nije bio slučaj. Preporučam koristiti geste za kretanje kroz sustav umjesto tipki na dnu ekrana, jer ćete tako dobiti dodatan prostor na njemu i olakšati si svakodnevno korištenje.

Hardver i povezivost

Pokretačka snaga ovog mobitela je Mediatek Helio P22. To je osmojezgreni procesor temeljen na ARM Cortex-A53 konfiguraciji na 2.0 GHz maksimalnog radnog takta. Više je nego dovoljan za svakdnevno korištenje, a može se izboriti i s neobaveznim igrama. Svejedno, ne očekujte čuda od njega, jer ovo je ipak jeftini mobitel kojem je forte robusnost, a ne gaming.

Radne memorije ima 4 GB (LPDDR4X, dvokanalna), dok je na raspolaganju 64 GB skladišnog prostora. U ladici za SIM karticu postoji mjesto za memorijsku karticu kapaciteta do 256 GB, tako da postojeću memoriju možete lako nadograditi.

Spomenuo sam da Cubot KingKong 5 Pro ima senzor otiska prsta smješten na desnome boku. Svaki put otključa mobitel, mada radi sa zadrškom od kakvih četvrt sekunde. Iz Cubota su mi rekli da je riječ o predostrožnosti, kako se mobitel ne bi otključao baš svakim, pa i nehotičnim dodirom. Ugodno me iznenadio stereo zvuk! KingKong 5 Pro na svojim leđima ima dva zvučnika koja daju vrlo pristojan zvuk. Ako ipak preferirate slušati glazbu sami, na raspolaganju su vam slušalice.

Kamera na Cubot KingKong 5 Pro

Ovaj uređaj ima tri senzora kamere na svojim leđima. Primarni je Sony s 48 megapiksela i otvorom blende f/2.0. Uz njega je makro senzor od 5 MP te 0,3 MP fotosenzitivna leća. U praksi nećete imati pretjerane koristi od makro senzora, što me nije iznenadilo. Dodatni senzori nerijetko su potpuno beskorisni kod jeftinih uređaja, a KingKong 5 Pro to svakako jest.

Kvaliteta fotografije primarne kamere me zato ugodno iznenadila. To nisu vrhunski snimci, daleko od toga, ali su više nego pristojni, osobito za društvene mreže. Pritom posebno pohvaljujem fotke snimljene na otvorenom. Selfie kamera ima 25 megapiksela i dobro će odraditi ono za što je namijenjena.

Preporučam da istražite mogućnosti aplikacije kamere. Nisu svemirske i neće vas oboriti s nogu, ali imaju dovoljno filtera i sličnih dodataka da svaku fotku učine boljom. Bokeh efekt nije uvijek precizan, ali će kod snimanja portreta dati upečatljive rezultate. Video je moguće snimati u Full HD rezoluciji (1920x1080p) pri 30 fps, što je standard za ovu klasu mobitela.

Softver

Kao što sam rekao u uvodu, Cubot KingKong 5 Pro dolazi s čistim Androidom 11. Cubot osigurava softverske nadogradnje, u što sam se uvjerio čim sam uključio mobitel – odmah me dočekala nadogradnja na zadnju sigurnosnu zakrpu. Znam da mnogi od vas cijene jednostavnost čistog Androida, bez dodatnog bloatwarea kakvima su kineski proizvođači nekad bili skloni. Sada to više ne rade, ali ne zbog kupaca, nego zbog sebe. Razvoj aplikacija košta, pa zašto se truditi oko nečega što će korisnici ionako odmah deinstalirati s uređaja?

Podržan je NFC, zbog čega više ne morate vaditi kreditnu karticu ili gotovinu iz džepa. Dovoljno je tek prisloniti mobitel uz POS uređaj i odoše pare. Bluetooth je u verziji 5.0 i radi besprijekorno.

Baterija

Kakav bi to bio King Kong, kad ne bi bio snažan kao gorila? Kapacitet od 8000 mAh sam razvukao na puna četiri dana, zbog čega ovom mobitelu skidam kapu, mada je ne nosim. Da se razumijemo, bio sam prilično umjeren prilikom korištenja mobitela i držao se uglavnom razgovora i dopisivanja. Bez obzira na ciljanu štednju, ovo je odličan rezultat i može biti primjer drugim ovakvim robusnim mobitelima. U kutiji je 10W punjač, što je izgleda standard za Cubot. Valjda svaki mobitel šalju s ovim ne pretjerano brzim punjačem, zbog čega će KingKong 5 Pro na utičnici biti puna tri sata.

POGLEDAJ PONUDU ZA KING KONG 5 PRO!

Zaključak

Znam da postoji segment tržišta koji je zainteresiran baš za robusne telefone. Stil života, uvjetni na poslu ili jednostavno želja za nečim snažnijim od krhkih staklenih mobitelčića čine Cubot KingKong 5 Pro zanimljivom kupnjom. Budući da je pritom prilično jeftin, treba pristati na određene kompromise. Nekima oni nisu niti bitni, poput procesora kojim se nećete naigrati jakih naslova. Helio P22 je tu da pokreće mobitel i drži ga funkcionalnim, ali ništa puno više od toga. Primarna kamera je pristojna, osobito ako ćete fotografirati na otvorenome. U zatvorenom prostoru ćete dobiti puno skromniji rezultat. Zato je cijeli uređaj zaštićen kao u bunkeru, a baterija traje i traje.

Možda će vas zanimati

Mobiteli

Pohvalno se piše o kineskoj kompaniji Vernee – i mi smo među takvima – čiji se telefoni diče izvrsnom kvalitetom i performansama. Jedan od...

Mobiteli

Bluboo Maya Max pametni je telefon kojeg njegova izrada, komponente i optimiziranost čine jednim od najozbiljnijih kandidata za kupovinu. Primarna, gotovo pa jedina svrha...

Mobiteli

Doogee X5 Pro je još jedan u nizu kineskih mobitela međutim realno gledajući nemaju svi love na bacanje da bi si mogli priuštiti bilo...

Mobiteli

Tvrtka Elephone upravo je pustila u pretprodaju svoj novi adut, model Elephone S7. Navedeni dolazi u dvije varijante: S7 s dijagonalom zaslona od 5,5 inča...