Connect with us

Hi, what are you looking for?

Apple

EU dodatno ‘stisnula’ Apple: Zbog DMA prijete kaznom od 40 milijardi dolara!?

Danas su antimonopolska regulatorna tijela EU-a pokrenula službeni proces kako bi osigurala usklađenost Applea s ključnim pravilima

Foto: JRdes / Shutterstock.com

Europska unija pojačala je svoj antimonopolski pritisak protiv Applea, signalizirajući da tehnološki div mora otvoriti svoje strogo čuvane operativne sustave iPhone i iPad konkurentskim tehnologijama ili će, u protivnom, dobiti drakonske kazne. Ovaj potez dio je šire provedbe Zakona o digitalnim tržištima (DMA) od strane EU-a, skupa propisa osmišljenih za poticanje konkurencije na digitalnim tržištima sprječavanjem velikih tehnoloških tvrtki da monopoliziraju svoje platforme.

Apple zabrinut zbog sigurnosnih rizika

Danas su antimonopolska regulatorna tijela EU-a pokrenula službeni proces kako bi osigurala usklađenost Applea s ovim ključnim pravilima. Cilj Europske komisije je prisiliti Apple da demontira “ograđeni vrt” oko svojih operativnih sustava, čineći ih interoperabilnijima s programerima trećih strana i proizvođačima hardvera. Ako se Apple ne pridržava, mogao bi se suočiti s kaznama do 10% svog globalnog godišnjeg prihoda, što nije niti blizu prijašnjih kazni koje je dobivao.

Šefica EU-a za antimonopolska pitanja, Margrethe Vestager, rekla je sljedeće:

Danas prvi put koristimo specifikacijske postupke prema DMA kako bismo usmjerili Apple prema učinkovitoj usklađenosti s obvezama interoperabilnosti kroz konstruktivan dijalog.

To naglašava namjeru EU-a da potiče otvorene ekosustave u tehnološkoj industriji, počevši od Appleovih sustava iOS i iPadOS.

Komisija se u svom početnom postupku usredotočuje na dva ključna područja. Prvo, cilj joj je osigurati da Appleov iOS sustav omogućuje besprijekorno povezivanje s uređajima trećih strana, kao što su pametni satovi, slušalice i slušalice za virtualnu stvarnost. Ovo uključuje omogućavanje glatke interoperabilnosti za funkcije kao što su uparivanje uređaja, obavijesti i opće značajke povezivanja. Drugo područje odnosi se na to kako Apple obrađuje zahtjeve programera za veću interoperabilnost s njegovim softverom. EU inzistira da se ti zahtjevi moraju rješavati na transparentan, pravovremen i pravedan način.

Apple je kao odgovor signalizirao spremnost na suradnju s Komisijom, ali je izrazio zabrinutost zbog potencijalnih sigurnosnih rizika usklađenosti s novim pravilima. U priopćenju tvrtke stoji iduće:

Podrivanje zaštite koju smo izgradili tijekom vremena dovelo bi europske potrošače u opasnost, dajući lošim akterima više načina za pristup njihovim uređajima i podacima.

Apple je dugo tvrdio da je njegova čvrsta kontrola nad svojim ekosustavom ključna za osiguravanje privatnosti korisnika i sigurnosti uređaja, a otvaranje sustava moglo bi ugroziti ove zaštite.

Apple je identificiran kao ‘gatekeeper’

Ovaj sukob između EU-a i Applea označava značajan trenutak u široj borbi oko utjecaja Big Techa na globalna tržišta. DMA, koji je stupio na snagu prošle godine, ima za cilj spriječiti dominantne tvrtke poput Applea da iskoriste svoju tržišnu poziciju za gušenje konkurencije. Pravila se odnose na tvrtke koje su identificirane kao “gatekeeperi” – one s velikom bazom korisnika i moći kontrolirati ključnu digitalnu infrastrukturu. Apple, sa svojom ogromnom bazom korisnika iPhonea i iPada, savršeno se uklapa u tu kategoriju.

https://twitter.com/EU_Competition/status/1836704235490095545

Jedna od ključnih motivacija iza DMA je izjednačavanje uvjeta za manje programere i tehnološke tvrtke. Appleovi operativni sustavi, na primjer, ograničavaju pristup određenim ključnim značajkama, kao što su glasovne naredbe Siri, dajući Appleu izrazitu konkurentsku prednost. EU to želi promijeniti prisiljavanjem Applea da konkurentima omogući pristup ovim temeljnim funkcionalnostima, što bi moglo otključati nove prilike za konkurentske proizvode i usluge.

Iako trenutni proces ne slijedi formalna istraga, EU je jasno dala do znanja da bi se mogle poduzeti daljnje mjere ako Apple ne ispuni zahtjeve unutar idućih šest mjeseci. To bi moglo dovesti do velikih kazni, uključujući kazne do 10% Appleovoga globalnoga prihoda, koji je dosegao gotovo 400 milijardi dolara 2023. godine.

Apple se već bori s nekoliko pravnih izazova povezanih s njegovom poslovnom praksom. Tvrtka se suočava s paralelnom istragom svojih politika App Storea, koje su kritizirane zbog nametanja visokih naknada programerima i ograničavanja njihove mogućnosti da ponude konkurentske sustave plaćanja. Ta istraga, koja bi također mogla rezultirati značajnim novčanim kaznama, dio je širih napora EU-a da obuzda ono što smatra antikonkurentskim praksama dominantnih tehnoloških tvrtki.

U nedavnoj objavi, Apple je istaknuo da je napravio korake u pružanju većeg pristupa programerima svojim operativnim sustavima dok je sigurnost i dalje glavni prioritet. Međutim, tvrtka je također poduzela korake da ograniči neke od svojih usluga u EU. U lipnju je Apple najavio da će određene značajke – uključujući Apple Intelligence, iPhone Mirroring i SharePlay Screen Sharing – biti ograničene u Europi zbog zahtjeva DMA.

Možda će vas zanimati

Mobiteli

Pohvalno se piše o kineskoj kompaniji Vernee – i mi smo među takvima – čiji se telefoni diče izvrsnom kvalitetom i performansama. Jedan od...

Mobiteli

Bluboo Maya Max pametni je telefon kojeg njegova izrada, komponente i optimiziranost čine jednim od najozbiljnijih kandidata za kupovinu. Primarna, gotovo pa jedina svrha...

Mobiteli

Doogee X5 Pro je još jedan u nizu kineskih mobitela međutim realno gledajući nemaju svi love na bacanje da bi si mogli priuštiti bilo...

Mobiteli

Tvrtka Elephone upravo je pustila u pretprodaju svoj novi adut, model Elephone S7. Navedeni dolazi u dvije varijante: S7 s dijagonalom zaslona od 5,5 inča...