Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Cubot Manito – 3 GB RAM-a za manje od $100 [RECENZIJA]

Cubot Manito

Kvalitetna izrada, jako dobar ekran, izvrsnih 3 gigabajta radne memorije i niska cijena, Cubot Manito čini najizglednijim izborom u ovom tržišnom segmentu.

Kupnja proizvoda iz Kine oduvijek je bila problematična. Nepoznati prodavači, dug rok isporuke, gotovo pa nikakva mogućnost garancije i obično niska kvaliteta kupljenoga razlozi su zašto je kod nas takav vid trgovine i dalje na niskim granama.

Kako se ohrabriti i potrošiti 50, 100 ili više dolara za nešto što vam akutno treba, a dolazi s drugog kraja svijeta i ima sve gore nabrojane karakteristike? Čitajući i slušajući iskustva drugih, bilo je tu svakakvih zavrzlama, prijevara no i dobrih stvari zbog kojih vrijedi nastaviti s takvom praksom. Za one koji se usude, evo našeg iskustva.

Cubot Manito stigao je na naša vrata iz europskog skladišta internetske trgovine Gearbest. Budući da je paket stigao s teritorija EU, nismo imali nikakvih drugih troškova osim samog telefona, cijena kojeg je vrlo, vrlo prihvatljivih 99,99 dolara. Nismo niti zatvorili vrata za poštarom, a već smo ga pregledavali u rukama.

Prvi dojmovi

Bio je to drugi dojam, kao što se vidi u unboxing videu kojeg smo snimili. Telefon se, naime, nalazi u nekakvoj zaštitnoj foliji koju je lijepio zaista savjestan radnik, pa je potrajalo dok je nismo skinuli. Nakon toga je uslijedila borba sa silikonskom maskom koja se također pokazala kao tvrd orah; isprva je cijeli postupak išao na živce, no onda smo shvatili kako se Cubot potrudio zaštiti telefon kako bi ovaj bez ikakvih oštećenja stigao u ruke kupca – pohvalno!

Nakon što smo ga napokon oslobodili svake zaštite (skinuli smo i foliju na ekranu, jedva se vidjela), dobro smo ga pregledali i malo pritiskali u rukama. Solidno građen, bez škriputanja i krckanja i zapravo prilično zgodan telefončić.

Raspored tipki i utora je standardan: na vrhu su priključci za USB kabel i slušalice, desno tipke za uključivanje i glasnoću, straga kamera i bljeskalica, a sprijeda selfie-kamera, senzori i svjetla za notifikaciju (crveno i zeleno). Izrađen je od čvrste plastike, no cijelim vanjskim rubom obložen je aluminijem, kako bi bio otporniji na pad s visine.

Cubot Manito utori

SIM i memorijsku karticu umetnut ćete kad podignete stražnji poklopac i uklonite bateriju. Utora su tri, za mikro SIM, nano SIM te TF karticu. Tek nakon što odradite svu ovu bauštelu i vratite bateriju i poklopac, možete uključiti telefon.

…I već prvi problem

Odmah po podizanju operativnog sustava htjeli smo odraditi elementarne operacije: povezivanje na WiFi, pozive i poruke. Ispostavilo se kako Cubot Manito uopće ne hvata signal niti jedne domaće mreže, niti u jednoj frekvenciji; 2G, 3G, 4G – potpuni tajac. Problem se pokazao lako rješivim i zapravo posve banalnim: trebalo je ručno unijeti APN (svaki domaći operater ima vlastiti), pa ako se i vama dogodi što slično, u postavkama telefona unesite potrebne podatke.

Ekran

Cubot Manito dolazi s 5-inčnim IPS 2,5 D zaslonom. Ovo “2,5 D” uzmite sa zrnom soli (i to vrijedi doslovno za sve low-end modele, ne samo ovaj), jer se radi tek o zaglađenim rubovima telefona, nikako o lijepom, zaobljenom ekranu kakvog imaju primjerice posljednje generacije Samsungova Galaxyja.

Ekran je uokviren s nekoliko milimetara širokog crnog ruba (Bezel, što bi rekli na engleskom), pomalo neobičnom pojavom obzirom na aktualan trend širenja zaslona preko cijele prednje površine telefona.

Rezolucija ekrana je 1.280×720 piksela (294 piksel po inču) sa 16 milijuna boja i na prikaz nemamo zamjerki, dapače. Svoju funkciju radi dobro, boje su žive a slika oštra. Probleme ćete imati pri direktnoj sunčevoj svjetlosti i tada ćete ga morati zaklanjati rukom, no ovo nije zamjerka jer ćete to morati raditi u većoj ili manjoj mjeri sa svakim telefonom. U svim drugim uvjetima prikaz je besprijekoran. Neke posebne zaštite, osim folije koju smo već uklonili, nema.

Također nema niti osvjetljenja kapacitivnih tipki ispod ekrana, što mu uzimamo kao minus. Nezgodno je u mraku tražiti ono što vas zanima, a ne znate gdje je.

Valja nam istaknuti još pokoju dobru stranu ovog telefona: podržava tzv. Smart gestures, dakle pokrete kojima možete pokrenuti telefon ili određene aplikacije pokretom prsta; dva puta dodirnete ekran i on se uključi, slovo “C” za uključivanje kamere i tako dalje. Isto tako, ekran će bez problema prepoznati vaše prste ukoliko imate rukavice na njima, tako da u ove hladne dane nema potrebe skidati ih da biste otipkali poruku ili odigrali kakvu igru dok čekate prijevoz.

Hardver

Jeftin telefon temelji se na jeftinom čipsetu: MediaTek MT6737 s četverojezgrenim procesorom takta 1.3GHz donosi zadovoljavajuće performanse. Ništa svemirski, no njegov je posao da odradi sitnariju koju svakodnevno koristimo (dopisivanje, surfanje, neobavezne igre za vrijeme dokolice) i to će odraditi bez problema. Grafičku komponentu čini Mali-T720, također stari znanac iz ovog cjenovnog ranga.

wp_20161209_20_54_18_pro

Vašoj osobnoj upotrebi te operativnom sustavu (Android 6.0 Marshmallow) dodijeljeno je 16 GB, od čega će spomenuti OS uzeti cca. 5 GB. Ostatak će vam biti uglavnom dovoljan, osim ako ga ne planirate nakrcati aplikacijama i dnevno uslikati 400 fotografija – u tom slučaju, ravno u trgovinu po memorijsku karticu, a Cubot Manito podržava i one od 256 GB.

Najbolji dio telefona jest količina radne memorije, koja iznosi 3 gigabajta. Neobično za telefon ovako niske cijene, gdje je standard gigabajt manje, a nije rijetkost pronaći uređaj i samo s 1 GB RAM-a. Rad će stoga biti fluidan, s velikim brojem otvorenih aplikacija koje vam pritom neće smetati.

Baterija

Svaki telefon ima svojih pluseva i minusa, dok su neke komponente onako, u sivoj zoni. Baterija ovog uređaja nalazi se baš na tom teritoriju: s 2.350 mAh teško ćete izgurati cijeli dan i sva je prilika kako će večer biti namijenjena druženju s utičnicom. U našem slučaju punili bismo je navečer, a dočekala bi sljedeću večer – dakle 24 sata – s kakvih 10-ak posto kapaciteta.

Originalni punjač napunit će je za nešto manje od dva sata. Ukoliko bateriju punite nekim drugim punjačem (probali smo i to), prilično će se napatiti: tri i pol sata bila su potrebna za punjač Lumie 535 da Manitovu bateriju dogura do 99%.

Kamere

Velik broj proizvođača koji svoje predstavnike guraju u ovaj cjenovni rang poigrava se softverskim poboljšanjima kako bi podiglo kvalitetu fotografije. Cubot je tako ovom prilikom stražnju kameru s osam megapiksela interpolacijom pogurao do 13 megapiksela, a isto je učinio s prednjom (1,3 megapiksela), učinivši od nje nominalno puno jaču s razlučivošću od 5 megapiksela.

Cijeli trud i nominalno dobre kamere u praksi se baš nisu iskazale: fokus je spor i zahtijeva mirovanje predmeta fotografiranja, inače će rezultat biti zamagljen i mutan. Ukoliko slikate, primjerice, djecu ili kakvu kućnu životinju, morat ćete ih prvo ošamutiti pa tek onda poslikati. Fotografije snimljene u uvjetima niske osvijetljenosti također su lošije kvalitete, koristili bljeskalicu ili ne.

Kako to izgleda u stvarnosti, najbolje je vidjeti na priloženim fotografijama snimljenim Cubot Manitom.

Unutarnje fotografije

unut-b

Vanjske fotografije

Benchmark

Prva aplikacija koju smo instalirali na Manito bio je AnTuTu. Nismo očekivali čuda, nismo ih niti dobili. Bodovni saldo smješta ovaj telefon ondje gdje otprilike i pripada – s postignutih 30.466 bodova ugrubo se može usporediti s Leagoo M5 Plus odnosno Oukitel U20 Plus, s tim da Cubot Manito ima za nijansu bolji hardver od spomenutog dvojca.

manito-benchmark

Zaključak

Cubot Manito telefon je koji ima svojih prednosti i mana. Troma kamera najveći mu je minus i dokaz kako broj piksela zapravo ne znači previše. Ako ćemo biti sitničavi, zamjerit ćemo i neosvijetljene kapacitivne tipke i relativno skromnu bateriju, no s druge strane stoji kvalitetna izrada, jako dobar ekran, izvrsnih 3 gigabajta radne memorije i niska cijena, što Manito čini najizglednijim izborom u ovom tržišnom segmentu.

>> Pogledaj ponudu za ovaj telefon na EU skladištu

Specifikacije telefona Cubot Manito

Model: Cubot Manito
Sim kartica: Dual SIM kartica
OS: Android 6.0
CPU: MT6737 Quad Core
GPU: Mali T720
RAM: 3 GB
ROM: 16 GB
Proširiva memorija: Da, do 256 GB
Povezivost: GPS, GLONASS, A-GPS, Wi-Fi (802.11 b/g/n), Bluetooth 4.2
-2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz
-3G: WCDMA 850/900/2100 MHz
-4G: FDD-LTE 1800/2100/2600 MHz
Zaslon: 5.0“ (1280x720p)
Kamera:
 -Prednja: 1,3 MP (interpolacijom do 5 MP)
 -Stražnja: 8 MP (interpolacijom do 13 MP)
Bljeskalica: Da
Baterija: 2.350 mAh, izmjenjiva
Sadržaj paketa: Mobitel, zaštitna folija, silikonska maska, punjač, USB kabel, jamstvo na hrvatskom, uputstvo na engleskom
Cijena: 99,99 dolara

Možda će vas zanimati

Mobiteli

Pohvalno se piše o kineskoj kompaniji Vernee – i mi smo među takvima – čiji se telefoni diče izvrsnom kvalitetom i performansama. Jedan od...

Mobiteli

Bluboo Maya Max pametni je telefon kojeg njegova izrada, komponente i optimiziranost čine jednim od najozbiljnijih kandidata za kupovinu. Primarna, gotovo pa jedina svrha...

Mobiteli

Doogee X5 Pro je još jedan u nizu kineskih mobitela međutim realno gledajući nemaju svi love na bacanje da bi si mogli priuštiti bilo...

Mobiteli

Tvrtka Elephone upravo je pustila u pretprodaju svoj novi adut, model Elephone S7. Navedeni dolazi u dvije varijante: S7 s dijagonalom zaslona od 5,5 inča...