Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Gretel A7, jeftini telefon s osnovnim mogućnostima [RECENZIJA]

Sa zanimanjem smo dočekali posljednji paket koji nam je stigao iz Kine. Kompanija Gretel, koja unazad godinu dana proizvodi i prodaje pametne telefone, poslala nam je svoj model A7 na recenziju.

Prije nego se A7 uopće pojavio u prodaji, razglasilo se kako će to biti “Nokia 3310 Killer”, jer će za iste novce dati jednaku razinu kvalitete i robusnosti kakvu ima i nova inačica slavnog uređaja iz Nokijinih pogona. Mi smo ga koristili unazad nekoliko dana – evo što mislimo o toj usporedbi.

Nagradna igra

Prije svega bismo skrenuli pozornost na nagradnu igru, u kojoj ćemo ovaj uređaj dodijeliti najsretnijem među vama. O samoj igri više smo rekli na kraju teksta, no znajte da nije komplicirana: trebat ćete tek biti aktivni na svom Facebook profilu, odnosno pratiti naš.

Prvi dojmovi

Gretel A7 se trenutno se prodaje za 49,99 dolara, što je ugrubo (zavisno od tečaja na dan kupnje) 330 kuna. Uz obvezne prateće troškove na uvoz robe izvan EU to se popne nešto sitno iznad 400 kuna (412, konkretno). U međuvremenu, dok smo pisali ovu recenziju, stigao je i na europsko skladište, gdje je istaknuta cijena od 382 kune (57,91 dolar), što je povoljnija varijanta jer eskivirate plaćanje PDV-a i mogućih drugih troškova (nikad ne podcjenjujte domaću birokraciju).

Besramno jeftin pametni telefon stigao je u kutiji izrađenoj od čvrstoga kartona. Unutar nje zatekli smo poprilično opreme, jer osim standardne postave koja podrazumijeva telefon, USB kabel i adapter, tu se nalazi još jedna stražnja maska u drugoj boji te silikonska maska, kao zaštita od eventualnih padova na tlo. Mada je ekran zaštićen s Gorilla Glass, u kutiji ćete dobiti dodatnu zaštitu za ekran, zlu ne trebalo. Kupiti ga možete, čisto da spomenemo, u nekoliko boja: crnoj, narančastoj, bijeloj i srebrnoj.

Vrlo lijep početak druženja, rekli bismo. Kao što ste vidjeli u unboxing videu, uklonili smo naljepnice i krenuli u isprobavanje Gretela A7.

Ekran

Dijagonala ekrana iznosi 4,7 inča (1.280×720 piksela), što je kudikamo manje od onog na što smo navikli. A7 sitan je telefon u odnosu na ono što svakodnevno koristimo (5,5-inčni modeli), no gabariti su nam se svidjeli – telefon je praktičan jer lagano klizne u džep, gdje ne pravi probleme kakve inače prave veći uređaji.

Ekran je, rekli smo, zaštićen s Gorilla Glass. Neočekivano i hvale vrijedno rješenje učinit će korištenje A7 bezbrižnijim kad znate da je osjetno otporniji na fizička oštećenja.

Prikaz na ekranu je osrednji, mada ga ne možemo nazvati lošim. Boje su uredne, iako oštrina nije na visokoj razini na koju smo navikli. Na direktnoj sunčevoj svjetlosti morat ćete potražiti hlad ili ga zakloniti rukom, jer u suprotnom nećete gotovo ništa vidjeti na njemu.

Ispod ekrana se nalazi fizička početna tipka, mada se kapacitivne tipke nalaze na ekranu. Ova će, ugodno nas je iznenadilo kad smo primijetili, svijetliti u slučaju kakve obavijesti poput poruke ili prazne baterije.

Hardver

Sitan novac donosi i skroman hardver: četverojezgreni Mediatek MTK6580 čipset je niže kategorije, namijenjen upravo ovakvim ultra-jeftinim uređajima. Njegove jezgre dosežu maksimalnih 1,3 GHz radnog takta i dovoljne su za uobičajeno, svakodnevno korištenje. Igre mu nisu strane, no da ćete se naigrati jakih naslova – e pa nećete. Candy Crush i slična bratija dobrodošli su, sve preko toga gušit će konfiguraciju i stvarati probleme.

Radna memorija također ne donosi puno razloga za optimizam, jer je ima tek 1 GB. Zanimljivost: to je najmanje RAM-a s kojim smo ikad raspolagali na recenziji. Da biste u današnjim okolnostima ugodno radili s telefonom potrebno je barem dvostruko više, pa je moguće kako će A7 povremeno pokazivati znakove posustajanja i trzanja. Nama se to dogodilo s ukupno osam aplikacija koje su radile u pozadini.

Interne memorije, zanimljivo, ima 16 GB. Uz cijenu po kojoj se telefon prodaje očekivali smo samo 8 GB, tako da za ovaj potez Gretelu dajemo palac gore. No to, nažalost, ne znači kako je memorije dovoljno, dapače. Brzo ćete potrošiti raspoloživi prostor jer Android 6.0 zauzima polovicu istoga. Na raspolaganju vam je stoga utor za memorijsku karticu, a Gretel A7 podržava maksimalno 32 GB dodatne memorije.

Slušajući glazbu na njemu, primijetili smo da zvučnik – smješten straga – nije pretjerano glasan, dapače. I pri maksimalno pojačanoj vrijednosti nije uspio isporučiti doživljaj za pamćenje.

Baterija

Slabašna konfiguracija ne zahtijeva puno energije za rad, stoga je u ovaj telefon ugrađena baterija od tek 2.000 mAh. U tekstu koji je popratio unboxing video rekli smo kako će tako što zacijelo dostajati za cijeli dan, no prevarili smo se. U praksi je ova potrošila sve što je imala još prije kraja dana, pa ako ste skloni stalnom čačkanju po mobitelu i tu i tamo zaigrate štogod, računajte da ćete tijekom popodneva tražiti utičnicu.

Kamere

Već poretpostavljate: kamere su slabašne. Stražnja, sa senzorom od 8 megapiksela, pruža u najbolju ruku osrednje fotografije i to kad uvjeti dopuste. Pri smanjenoj količini svjetla rapidno pada njena sposobnost da isporuči jasnu fotografiju, bez obzira na priloženu bljeskalicu. Prednja kamera dolazi sa senzorom od 2 megapiksela i tu je da se broji da postoji – teško ćete njome postići išta vrijedno spomena.

Benchmark

Gretel A7, kao uređaj iz najnižeg cjenovnog razreda i s vrlo jeftinim i mogućnostima skromnim komponentama daje očekivano niske rezultate na benchmark testovima. Mi smo ga provukli kroz AnTuTu, gdje je postigao tek 22.292 bodova.

Zaključak

Tko traži jeftin pametni telefon, naći će ga u Gretelu A7. Vrlo ograničene mogućnosti uparene su s ekstremno niskom cijenom od 382 kune, zbog čega ćete se pomiriti s njegovim očitim manjkavostima. Za navedenu cifru dobit ćete Android telefon koji će odraditi osnovne operacije poput poziva, “fejsanja” i dopisivanja, a ukoliko vaši afiniteti traže nešto više, morat ćete dublje zavući ruku u džep.

Pod minuse mu brojimo prije svega bateriju kojoj sljeduje punjenje dva puta dnevno, nedovoljno glasan zvučnik, slabašne kamere i tek 1 GB radne memorije. U plus bismo stavili Gorilla Glass koji se brine za sigurnost zaslona, sadržaj paketa i dakako cijenu, zbog čega se cijela priča svodi na onu koliko para, toliko muzike.

Oficijalna web stranica: www.Gretel.cc
Oficijalna Facebook stranica: fb.com/GretelTech/

>> Pogledaj ponudu za ovaj uređaj na EU skladištu

Specifikacije za Gretel A7

Model: Gretel A7
Sim kartica: dual SIM dual standby. Micro + Micro SIM
OS: Android 6.0 Marshmallow
CPU: Mediatek MTK6580
GPU: Mali-T720
RAM: 1 GB
ROM: 16 GB
Proširiva memorija: Da, do 32 GB
Povezivost: GPS, Bluetooth 4.0, Wi-Fi (802.11 b/g/n)
-2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz
-3G: WCDMA 900/2100 MHz
Zaslon: 4,7“ IPS HD (1.280×720 p)
Kamera:
-Prednja: 2 MP
-Stražnja: 8 MP
Bljeskalica: Da
Baterija: 2.000 mAh, izmjenjiva
Sadržaj paketa: Mobitel, punjač, USB kabel, silikonska maska, zamjenska maska (crna), zaštita za ekran, uputstvo na engleskom
Cijena: 382 kune (57,91 dolar)

Možda će vas zanimati

Mobiteli

Pohvalno se piše o kineskoj kompaniji Vernee – i mi smo među takvima – čiji se telefoni diče izvrsnom kvalitetom i performansama. Jedan od...

Mobiteli

Bluboo Maya Max pametni je telefon kojeg njegova izrada, komponente i optimiziranost čine jednim od najozbiljnijih kandidata za kupovinu. Primarna, gotovo pa jedina svrha...

Mobiteli

Doogee X5 Pro je još jedan u nizu kineskih mobitela međutim realno gledajući nemaju svi love na bacanje da bi si mogli priuštiti bilo...

Mobiteli

Tvrtka Elephone upravo je pustila u pretprodaju svoj novi adut, model Elephone S7. Navedeni dolazi u dvije varijante: S7 s dijagonalom zaslona od 5,5 inča...