Unazad tjedan dana intenzivno sam koristio telefon kojeg sam već predstavio u Unboxing videu: Homtom S9 Plus. Stigao nam je ravno iz trgovine Gearbest, gdje je, zanimljivo, jedno vrijeme bio rasprodan zbog neočekivano velike potražnje. Ondje trenutno košta 189,47 dolara, što je itekako dostupno našim kupcima. S onim što se u domaćim trgovinama nudi za isti novac, Homtom S9 Plus uredno očisti pod.
Prvi dojmovi
Četvrtasta crna kutija donosi poklopac s ugraviranim logom proizvođača. Više detalja otkrit će okretanje iste; ondje se nalazi naljepnica s jasno istaknutim imenom telefona, dok je sitnim slovima ispod toga ispisan čipset, količina radne i interne memorije te ostali ključni podaci. Kutija je čvrsta i nema brige oko mogućeg oštećenja prilikom transporta.
Otvaranje paketa zahtijeva pozornost prilikom vađenja sadržaja kako se štogod ne bi izgubilo u gužvi. Homtom S9 Plus dolazi, naime, s poprilično dodatne opreme. Našli su se tu zaštita ekrana, OTG kabel, plastična zaštitna maska, USB kabel, adapter, igla za otvaranje SIM ladice te uputstvo na engleskom. I sve vrlo uredno upakovano u foliju, baš kao da ste sami sebi slagali ono što vam treba.
Odmah na vrhu je zvijezda cijele priče, S9 Plus. Vizualno je pravi bombončić: veliki ekran pokriva gotovo cijelu prednju stranu (s izuzetkom donjeg dijela gdje se nalazi senzor otiska prsta i prednja kamera) i djeluje odlično, dok je stražnja maska u plavoj boji (na raspolaganju su još crna i srebrna) koja se presijava kako god se telefon okrene. Fizičke tipke su lijevo, desno je tek ladica za SIM karticu. Na dnu je zvučnik i mikrofon, a na vrhu je 3,5 milimetarski ulaz za slušalice.
Ekran
Zanimljivo je pratiti kako se tržište brzo mijenja i prilagođava novim trendovima. Odnos stranica 2:1 (ili 18:9, kako vam drago) prihvatili su doslovno svi proizvođači, a velik se trud ulaže kako bi se postigao što manji rub oko zaslona. Homtom s ovim je uređajem udovoljio i jednom i drugom zahtjevu, a rezultat je zaista upečatljiv.
Ne samo zbog gore spomenutog, nego i zbog dijagonale koja iznosi punih 6 inča. Velikoj dijagonali unatoč, gabaritima se zadržao u rangu smartfona od 5,5 inča. Rezolucija mu je 1.440×720 točaka (HD+) i s jako jako dobrim prikazom, lijepih boja i kontrasta; nećete mu naći zamjerku u tom pogledu. Pri direktnoj sunčevoj svjetlosti valja ga zakloniti rukom, kako bi prikaz bio jasniji. Napisat ću još malo brojeva: zaslon zauzima 78,53% prednje strane uređaja, što se itekako primijeti kad ga uzmete u ruku. Tako, inače, djeluje još bolje nego na fotografijama.
Ukoliko vam unaprijed zadane postavke nisu dovoljne, uvijek ih možete dodatno podešavati zahvaljujući Mediatekovoj tehnologiji Miravision. Responzivnost ekrana na visokoj je razini i pravilno je prepoznao gdje i kad se dodir dogodio, bez obzira na intenzitet pritiska. Kapacitivne tipke smještene su na ekranu, jer se ispod smjestio već spomenuti senzor otiska prsta. Za njih vrijedi ista ocjena kao i za cjelokupni ekran, dakle rade bez greške.
Hardver
Većina kineskih proizvođača koristi Mediatekov hardver prilikom sastavljanja proizvoda. U slučaju S9 Plus riječ je o čipsetu MT6750T, koji ima osmojezgreni procesor čije četiri ARM-A53 jezgre rade na 1,5 GHz, dok preostale četiri rade na 1 GHz. U takvoj konstelaciji zahtjevnije aplikacije idu jačem četvercu, dok se jednostavni sitniš žvače u slabijoj polovici kako bi se uštedjela baterija. Grafički procesor je Mali-T860 MP2, čije dvije jezgre rade na taktu od 520 MHz.
Kao što sam rekao, senzor otiska prsta smješten je ispod ekrana; navikao sam na senzore koji se nalaze na leđima telefona i trebalo mi je nešto vremena da se priviknem na drugačiji raspored. Navike na stranu – senzor je vrlo responzivan i brzo otključava telefon. Preporučam da dodate otiske prstiju obje ruke, kako vam se ne bi dogodio moj slučaj da dodirnem senzor i čudom se čudim zašto ne reagira; u brzini sam ga htio otključati desnom rukom, čije otiske nisam pohranio u njegovu memoriju.
Aha, memorija. Nje S9 Plus ima napretek i u tom će smislu doslovno godinama podmirivati potrebe svoga vlasnika. količina radne memorije iznosi 4 GB, što u praksi znači da se multitasking odvijao bez ikakvih poteškoća ili zastajkivanja. Aktivne aplikacije praktički nisam niti zatvarao, jer za to jednostavno nije bilo potrebe. Što se tiče spremanja podataka, Homtom nije štedio. Raspoloživih 64 GB prosječnom će korisniku trajati unedogled, a ako ste kojim slučajem fanatik za fotografiranje ili download, i tu postoji rješenje u vidu ugradnje dodatne memorijske kartice.
Baterija
Kako bi se ekran od 6 inča nahranio dovoljnom količinom energije, a korisniku opet pružila adekvatna autonomija, bilo je potrebno ugraditi bateriju koja će ispuniti oba zahtjeva. Raspoloživih 4.050 mAh bez problema potraje cijeli dan, s punjenjem koje se dočekalo tijekom noći. Izdržao mi je i sljedeće jutro, ali s kakvih 15-20% koji su ostali na raspolaganju, bilo je nepraktično nositi ga na posao. Baterija je i razlog što S9 Plus ima punašniji struk od 0,82 cm. Kapacitet je inače i razlog za podršku za brzo punjenje vidu tehnologije Pump Express 2.0.
Budući da je kapacitet izdašan, na raspolaganju je i OTG (On-The-Go) funkcija kao i pripadajući kabel. Ovime se S9 Plus može koristiti kao izvor energije za druge uređaje, ili se pak mogu jednostavno prebacivati podaci s jednog uređaja na drugi. I ovaj dodatak radi besprijekorno, jer sam pokušao (i uspio) nadopuniti bateriju drugoga pametnog telefona i razmijeniti par datoteka.
Kamere
Prednja kamera smještena je na dnu, ispod ekrana. Gore, na uobičajenom mjestu nema što tražiti jer ondje jednostavno nema mjesta za senzor od 13 megapiksela, koliko njegova razlučivost iznosi. Otvor blende je f/2.2 i osim ovih sirovih vrijednosti našla se čitava lepeza softverskih mogućnosti za poboljšavanje fotografije, što će cijeniti ljubitelji selfieja.
Kao što sam već spomenuo, S9 Plus pokušava ispuniti sve aktualne dizajnerske trendove, a dvostruka stražnja kamera svakako je jedan od njih. Na leđima su stoga dva senzora: primarni je od 16 megapiksela (otvor blende f/2.0), dok je sekundarni razlučivosti 5 megapiksela. Baš je zbog toga moguć bokeh efekt kojim se istakne predmet snimanja, a zamagli njegova pozadina. Osim bokeha, računajte na one uobičajene, da ne kažem tradicionalne mogućnosti poput HDR-a. Rezultat u osvijetljenim uvjetima prilično je dobar. U tamnijim prostorima kvaliteta će, razumljivo, pasti, što je u skladu s očekivanjima i rezultatima kakve postižu drugi telefoni ovog cjenovnog ranga. Za prosječnog korisnika sasvim dovoljno, jer imajte na umu kako je kamera zapravo najzahtjevniji dio svakog pametnog telefona.
Softver i benchmark
S9 Plus donosi gotovo pa nedirnuti Android 7.0 Nougat. Homtom je promijenio izgled ikona kako bi se razlikovao od konkurencije (to voli raditi većina proizvođača), dok se ostatak izmjena svodi na sitnice. Telefon možete, recimo, probuditi iz stanja mirovanja (Smart WakeUp) tako što ćete ga dva puta dodirnuti ili na ekranu prstom povući odgovarajuće slovo: “C” za imenik, “M” za glazbu i tako dalje. Opcija Kinect daje dodatne mogućnosti, od kojih izdvajam isključivanje tona poziva ako se mobitel okrene ekranom prema dole. Homtom je dodao vlastitu aplikaciju za razmjenu podataka između uređaja temeljenih na Androidu, pobrinuo se još malo doraditi uštedu energije i to je otprilike to. U trud bih mu uračunao dodavanje najčešćih Googleovih aplikacija na početni zaslon (Gmail, karte, Youtube, Trgovina Play), što će korisniku uštedjeti vrijeme.
Rezultati testiranja telefona priloženi su u nastavku. Nema tu nikakvih iznenađenja, jer se čipset (MT6750T) iz ovog telefona nalazi u još nekoliko smartfona koje smo testirali. Ostvarene vrijednosti vrlo su slične onome što su postigli Ulefone Power 2 ili Elephone P8 Mini. Subjektivni dojam stekao se kroz igranje War Wings (ovu najviše volim, pa sam je najčešće igrao), War Robots te Asphalt Xtreme. Prva mi je igra znala malo zatrzati – ne često i nije smetalo igranju – dok se igra nešto duže učitavala. Preostale dvije mi nisu pravile nikakvih problema, pa sa S9 Plus možete bez problema oplesti i po igrama.
Zaključak
Ulaz na listu srednje kategorije pametnih telefona čeka poveći broj smartfona. Mnogi se među njima pokušavaju na ovaj ili onaj način istaknuti u gomili – dijagonalom ekrana, baterijom ili nečim trećim – dok tek rijetki pokušavaju ponuditi sve: velik i kvalitetan ekran, izdašnu bateriju i kvalitetne performanse. Homtom S9 Plus bio je naš izbor, zbog čega smo ga i uzeli na recenziju.
Prikazom sam vrlo zadovoljan, baterija je potrajala cijeli dan, a znao sam u miru odigrati pokoju dobru igru bez da su telefon pritom ograničavale njegove hardverske komponente. Veliki plus mu je izgled, zbog kojeg su me često pitali kakav to mobitel imam (namjerno sam ga okretao ekranom prema dole, kako bi se istaknula plava poleđina).
Mobitel možete nabaviti na Gearbestu po cijeni od 189,47 dolara (u trenutku pisanja ovog članka).
Specifikacije za Homtom S9 Plus
Model: Homtom S9 Plus
Sim kartica: Dual Nano SIM kartica
OS: Android 7.0
CPU: MT6750T Octa-core
GPU: Mali T860
RAM: 4 GB
ROM: 64 GB
Proširiva memorija: Da, do 128 GB
Povezivost: GPS, Wi-Fi (802.11 b/g/n), Bluetooth 4.0
-2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz
-3G: WCDMA 900/2100 MHz
-4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600 MHz
Zaslon: 5.99“ (1.440×720 p) IPS
Kamera:
-Prednja: 13 MP
-Stražnja: dvostruka, 16 MP + 5 MP
Baterija: 4.050 mAh
Sadržaj paketa: Mobitel, zaštita ekrana, OTG kabel, plastična zaštitna maska, USB kabel, adapter, igla za otvaranje SIM ladice, uputstvo
Cijena: 189,47 dolara