Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Infinix Note 4 Pro [RECENZIJA]

Upoznajte Infinix, tvrtku baziranu u Hong Kongu koja radi mid to high-end mobitele. Ova tvrtka je napopularnija u Africi, posebno u zemljama kao Egipt, Maroko, Nigerija, Kenija i drugim. Za $150 su uspjeli sastaviti osmojezgreni phablet sa 3GB radne memorije, glomaznom baterijom i Full HD ekranom. Idemo razotkriti ovaj misterij od mobitela zvan Note 4 Pro.

Kvaliteta izrade i tipke
Rekao bih da je kvaliteta izrade snažna strana ovoga mobitela. Od njegovog izgleda do osjećaja koji ostavlja kada ga držite u ruci, ovaj mobitel neprestano impresionira. Aluminijski stražnji dio sa cijelim prednjim dijelom u staklu osim srednjeg gumba koji u isto vrijeme služi kao i čitač otiska prsta. Utjecaj Samsunga na Infinix se odmah vidi po imenu ovoga mobitela, ali glavni gumb je isto uzet sa Samsungove poznate Note serije. Jedina negativna stvar kod izgleda ovoga mobitela je izbočena stražnja kamera, koja kao da je napravljena da se ogrebe kod spuštanja mobitela na razne površine. Prva stvar koju osjetite kada podignete ovaj mobitel je njegova težina i veličina. Malo je teži od prosjeka sa svojih 200g, ali osjeća se puno teže u ruci zbog masivne glatke aluminijske površine na poleđini i ugodno velikog 5.7″ ekrana. Gumbi za paljenje i glasnoću su iznimno ugodni za korištenje. Klik je glasan i definiran, a gumb za paljenje je još dodatno teksturiran kako bi se mogao identificirati bez gledanja. Da skratim priču, mobitel je apsolutna ljepota.

Android sustav
Za razliku od gradnje ovoga mobitela, njegov sustav je po mome mišljenju puno lošiji. Infinix ima svoju distribuciju Android sustava koji oni zovu XOS. Problema kod XOSa nažalost ima više. Prvi problem je privatnost, XOS u svome privacy policy-u implicira da sprema sve vaše podatke uključujući slike i lozinke. Naravno, to je sve napisano kako bi se moglo interpretirati na što više načina kako bi XOS sebe legalno osigurao. Drugi problem je poznat svim Android entuzijastima, bloatware. XOS nije najgori po pitanju toga, ali sigurno nije dobar gledajući da mobitel dolazi s preinstaliranim Facebook i WhatsApp aplikacijama, ali i s Infinixovim servisima kao XAccount, XCloud, XClub, XHide, XManager i još par drugih. Na sve to možemo još dodati i dizajn cijeloga sustava, koji se čini kao dijete modernog TouchWiz-a i Apple-ovog iOS-a. Cijeli sustav ostavlja osjećaj jeftinoće, što je još gore gledajući kako se lagano taj problem mogao zaobići. Ako uzmemo metaforu za hranu, ovaj sustav bi bio brza hrana. Obavlja posao ali bilo bi bolje odabrati nešto drugo.

Baterija
U sat vremena igranja 3D mobilnih igrica na najvećem osvjetljenju, baterija je pala za 10%. Znači s normalnim osvjetljenjem, igre bi mogli igrati preko pola dana. Naravno, današnje mobilne igre su dosta potrošne pa zato očekujte da ovaj mobitel radi dva dana bez problema, ako ne i tri. Naravno, to dosta ovisi o aplikacijama koje imate instalirane i koliko često ih koristite. Nevezano za to, čak i ako vam se istroši baterija, možete je jako brzo napuniti zbog XCharge 4 tehnologije. Računajte oko 10% u 10 minuta, možda i kraće ako ugasite ekran tijekom punjenja.

Benchmark i real life performanse
Osim microstuttera, s performansama ovoga uređaja nema problema. Infinix je u ovaj mobitel stavio MediaTekov MT6753 čipset koji je sasvim dobar za ugodan multitasking bez problema. Na Antutu ovaj mobitel ima rezultat 45116, a na GeekBenchu rezultat je 626 za single core i 2688 za multi core. Ovi rezultati stavljaju ovaj mobitel u nižu srednju klasu performansi gledajući da Xiaomi Redmi Note 5 Pro dobije 112k bodova za ne puno veću cijenu. Naravno, to ne znači da će vam mobitel stvarati probleme. To samo znači da je sporiji od bržih mobitela. WhatsApp, Instagram, Youtube, web browsing i ostalo, ovaj mobitel rješava bez problema. Na njemu sam isto isprobao i par popularnih igara, i sve su se pokretale bez problema. Naravno, kada odemo u kategoriju naprednije grafike, problemi se pojave. Ipak, to je normalno sa cijenom i specifikacijama ovoga mobitela.

 

 

 

 

 

Fotografija i video
Kamera kod ovoga mobitela ima svoje dobre i loše strane. Dobro je što kamera ima skoro puni manual mod gdje možete namještati brzinu okidača, balans bjele boje i druge stvari. Tu je isto dvotonska bljeskalica koja osigurava da slike gdje je bljeskalica uključena ne ispadnu hladne. Osjetljivost po noći je… pa, dovoljna. Ništa previše spektakularno. Srećom, mobitel ima prednju bljeskalicu koja svoj posao izvršava odlično! Lošije strane ove kamere su to što kod manual moda nema određenih kontrola koje bi imali na pravom fotoaparatu, HDR slike imaju dosta digitalnog pooštravanja a boje su obično malo slabije nego što bi trebale biti. Mobitel ne podržava RAW direktno ali se RAW može izvući pomoću par trikova. Video isto nema problema, što i pokažemo u videu.

Zvučnici i audio izlaz
Vrijeme je da prođemo zvučne karakteristike ovoga mobitela. Konektor za slušalice, prvo trebam reći, je jako uzak i kada spojite slušalice nema šanse da će ispasti. Dosad nisam vidio tvrđi konektor i to je veliki plus za ljude koji često koriste mobitele za glazbu. Slušalice koje dođu s mobitelom su na rubu slušljivosti, ali dosad nikad nisam vidio dobre slušalice koje su došle s ikakvim mobitelom pa se to prašta. DAC i pojačalo rade pošten posao, frekventni odziv pokazuje odlične rezultate a maksimalna glasnoća je skroz poštena na mojim 55ohm slušalicama. Glasnoća na često korištenim, malim in-ear slušalicama vjerojatno će biti i viša. Zvučnik na mobitelu je srednja žalost, ali nisam ni očekivao ništa više. Glazbu ćete čuti a zvono će biti glasno, ako tražite više možda je bolje da spojite slušalice ili vanjski zvučnik.

Ekran
Kao i kod večine kineskih mobitela, ekran radi svoj posao skroz pošteno pošto se koristi klasični Full HD IPS panel. Nažalost, nije baš taman na najnižem osvijetljenju ali je na najvišem zato prilično svijetao, dovoljno da je sve čitko po sunčanom danu. Boje su tu, nisu prenaglašene ali nisu ni preduboke kao i na nekim OLED panelima. Ekran srećom uopće nije osakaćen, nešto što se lagano moglo napraviti gledajući cijenu ovoga mobitela.

Zaključak
Osim nekih stvari koje mi se nisu svidjele oko njegovog operativnog sustava, mobitel me se jako dojmio. Vrhunska gradnja, dobar audio izlaz, velika baterija, podrška za 5GHz WiFi, prednja bljeskalica, čitač otiska prsta – a sve to za 1000kn. Infinix je očito krenuo pravim putem.

POGLEDAJ PONUDU NA GEARBESTU!

Ako vas interesira primjerak sa recenzije, kontaktirajte nas na [email protected] ili nazovite 095/527-6560.

Možda će vas zanimati

Mobiteli

Poznati tech-portal Wired.com napravio je popis najboljih jeftinih pametnih telefona, a na vrhu popisa nalazi se Google Pixel 7A. Riječ je o smartphoneu koji...

Apple

Novo curenje informacija tvrdi da se Apple priprema izdati iPhone 16 Plus u više od pet boja trenutnog iPhonea 15 Plus. Nakon glasina o...

Android

Skoro svake godine dobivamo novu generaciju pametnih telefona. Ali u većini slučajeva, novi telefoni nude vrlo malo poboljšanja performansi u usporedbi sa svojim prethodnicima....

Recenzije

Srednja klasa pametnih telefona dobila je novog, ozbiljnog izazivača. HONOR 90 dodatak je ionako već jakoj ponudi uređaja iz njihovih tvornica. Riječ je o...