Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Nokia 2.3, opasan budget igrač [RECENZIJA]

Kako početi recenziju mobitela Nokia, a ne pričati o slavnoj povijesti? Dominacija koju je ovaj proizvođač imao prije desetljeće i pol mogla bi se usporediti s onim što je Apple imao s prva tri iPhonea. Robusni, lijepi i izvanredno jednostavni za korištenje, to su bili Nokia mobiteli. Kasnije su kola krenula nizbrdo i Nokia smartfone danas proizvodi HMD, kompanija koja je isplatila masne novce kako bi mogla koristiti slavno ime. Ali za firmom koja je okretala milijarde ne treba žaliti, nego idemo bolje o ovome iz naslova: mobitelu Nokia 2.3, koji se tijekom višednevnog korištenja pokazao odličnim smartfonom u budget segmentu i ozbiljnim konkurentom sve prisutnijim modelima marke Redmi i sličnima.

Prvi dojmovi

Djeluje iznenađujuće robusno kad ga se uzme u ruke. Kućište je plastično, ali nije plastika što je nekad bila. Nije glatka, nego postoji blaga, zanimljiva 3D nano tekstura koju ćete osjetiti kad zagrebete po njoj. Noktima, ne sjekirom. Treba respektabilan zahvat da bi se Nokia 2.3 držala, a osim vrlo uvjerljivog kućišta, na dojmu dodatno daje lijep 6,2-inčni IPS LCD ekran. U kapljici iznad njega nalazi se kamera, na dnu je natpis Nokia, čisto da čovjek ne pomisli da ima, štajaznam, Gorenje šporet u rukama.

Ovaj model je došao u lijepoj zelenoj boji, a dostupne su još crna i žuta. Na leđima je dvostruka kamera i bljeskalica, dok su na desnom boku standardne i vrlo responzivne tipke za uključivanje i glasnoću. Lijeva strana namijenjena je AI dugmetu i utoru za kartice, a u njega možete smjestiti dvije nano-SIM i jednu memorijsku karticu. Na vrhu je 3,5-milimetarski ulaz za slušalice, bez meni vrlo praktičnog IC odašiljača. Neke od vas veselit će sitnica zvana FM radio koju Nokia 2.3 podržava, samo računajte kako ćete morati imati uključene slušalice u njega, jer služe za prijem FM signala. Na dnu je ulaz za punjenje (USB tip B), mikrofon i zvučnik.

Ekran

Kad sam prije koju godinu na recenziji imao Xiaomi Mi Max 2 s dijagonalom ekrana od 6,44 inča, svi smo se hvatali za glavu, ‘vidi koji mamut od telefona!’. A gle danas, čak i Nokia 2.3, koja pripada budget klasi, ima dijagonalu ekrana od 6,2 inča. Riječ je o IPS LCD panelu u HD rezoluciji (1520×720 piksela) pri 271 PPI. Ova gomila kratica znači da se radi o sasvim prosječnom ekranu, prikladnom za kategoriju kojoj mobitel pripada. Ima boljih panela, ali oni se ugrađuju na (puno) skuplje mobitele. Ima, doduše, i lošijih, i to na mobitelima koji su u rangu s ovom Nokiom (da Samsung, mislim na tebe!).

Prikaz na njemu je vrlo dobar čak i pod izraženim kutom, mada ćete pod direktnim suncem morati potražiti hlad da pročitate poruku. Svejedno, svjetlina ekrana je za pohvalu. Telefon nema nikakvu zaštitu ekrana, zato pazite da ga u džepu odvojite od ključeva, sitnog novca i sličnih stvari koje ga mogu oštetiti. Što se tiče prikaza videa s Youtubea i igranja igara, nemate se zašto brinuti. Ovaj panel će to odraditi bez problema, samo, ponovit ću, drž’te se hlada.

Hardver

Jeftin telefon donosi jeftine komponente, a u slučaju Nokie 2.3 to je MediaTek Helio A22. Riječ je o četverojezgrenom procesoru rađenom u 12-nanometarskom procesu (četiri jezgre Cortex-A53 na 2.0 GHz), s kojim se nećete naigrati jakih naslova. S druge strane, to mu nije niti namjena. Zato će one svakodnevne zadaće – pozivi, dopisivanje, fejsanje – odraditi bez problema. Naravno da na njemu možete odigrati i pokoju nezahtjevnu igru kao što je Candy Crush ili QuizzLand, ali to bi otprilike bilo to.

Bio sam skeptičan na samo 2 GB radne memorije, ali me Nokia 2.3 u tom pogledu razuvjerila tijekom ovih nekoliko dana koliko ju koristim. Sustav radi bez problema, što se može zahvaliti dobroj optimizaciji hardvera i perolakom operativnom sustavu (Android One). Pri svakodnevnom radu nema zastajkivanja niti bilo čega sličnog, što ovaj mobitel čini dobrim izborom za nezahtjevnog korisnika. Interne memorije ima 32 GB (eMMC 5.1), što se dodatno može proširiti memorijskom karticom do 512 GB. U radu nema nikakvih pregrijavanja, što je gotovo pa uobičajena boljka jačih mobitela.

Kamere

Danas valjda svaki mobitel dolazi s barem dva senzora na svojim leđima, a niti Nokia 2.3 nije iznimka. Primarni senzor je Samsung S5K s 13 megapiksela (f/2.2) s podrškom za autofokus (PDAF). U praksi to čini skromno, jer mi je trebalo pet-šest pokušaja da uslikam mačku, a da fotka ispadne koliko-toliko upotrebljiva. Opet, to je zbilja brza mačka… Sekundarni senzor ima 2 megapiksela i služi za dubinu slike, kako biste prilikom fotkanja dobili popularni bokeh, odnosno efekt dubine.

Dnevne fotke su dobre, jako dobre čak. Boje su vrlo pristojne, s izraženim kontrastom i detaljima. Čim padne razina svjetlosti, raste razina šuma. U zatvorenom prostoru ćete dobiti prosječan rezultat, dok u tamnijim uvjetima možete zaboraviti na bilo što iskoristivo. Selfie kamera ima 5 megapiksela i poslužit će za objave na društvenim mrežama ili za razgovor na Zoomu.

Softver

Kada je HMD preuzeo ime Nokia, među prvim objavama bila je ona vezana za operativni sustav. Dali su jamstvo kako neće dirati originalni Android, neće stavljati nikakve skinove preko njega i davat će nadogradnje u onom ritmu kako ih Google bude objavljivao. Nokia 2.3 dio je Android One krda, što znači da ima baš ono što je obećano, čisto Android iskustvo. Iako je riječ o jeftinom i u hardverskom smislu nezahtjevnom aparatu, nije dobio Android Go, okljaštrenu verziju Androida za slabašne mobitele.

U ovom će vas mobitelu dočekati Android 10, uz kojeg idu redovne sigurnosne zakrpe svaka tri mjeseca, baš onako kako ih Google radi. Računajte kako ćete dobiti nadogradnju na Android 11, jer Nokia redovito ažurira i svoje najjeftinije mobitele. Znam neke brandove koji niti svoje skupe uređaje neće nadograđivati (vjerovali ili ne, to je Xiaomi i njegov Mi Mix 3 5G), tako da HMD za ovakav poslovni model zaslužuje sve pohvale.

Iako je, rekao sam, u pitanju čisti Android, to ne znači da ćete biti zakinuti u bilo kojem pogledu. Nokia 2.3 ima posebno AI dugme, kojim ćete pozvati Google asistenta, tu je Google Lens, koji svakim danom postaje sve bolji te sve bitne Google aplikacije. Ako vas privlači otključavanje mobitela prepoznavanjem lica, e pa i to ćete naći na ovom uređaju.

Baterija

Najbolja komponenta cijele ove priče je baterija. Kapacitet joj je 4000 mAh i traje dva dana bez ikakvog natezanja. Osim što je sustav očigledno odlično optimiziran, autonomija puno toga može zahvaliti nezahtjevnom procesoru i ekranu, koji nije u FHD rezoluciji pa nije jako žedan struje. Ono što će također potrajati je punjenje, jer adapter koji dolazi u kutiji je 5W model. Računajte na puna dva sata na utičnici.

Zaključak

Očigledno je kako Nokia zna napraviti mobitel u budget klasi. Nokia 2.3 donosi baš ono što nezahtjevnom korisniku treba, a onda i malo preko toga: kvalitetnu izradu, odličnu bateriju, dobar ekran i pristojnu kameru. Procesor je namijenjen tek osnovnim potrebama poput poziva i dopisivanja, ali to je u principu što prosječan korisnik treba. Pritom valja imati na umu kako su osigurane dugotrajne sigurnosne zakrpe, kao i zajamčena nadogradnja na Android 11. Xiaomi je sa svojim Redmi podbrandom dominantan u ovoj cjenovnoj kategoriji, zbog čega je lijepo vidjeti kako ipak ima kvalitetna alternativa raznim Redmi 8 i Redmi 9 modelima.

Možda će vas zanimati

Recenzije

Srednja klasa pametnih telefona dobila je novog, ozbiljnog izazivača. HONOR 90 dodatak je ionako već jakoj ponudi uređaja iz njihovih tvornica. Riječ je o...

Recenzije

Best-buy kategorija pametnih telefona jako je elastičan pojam. Nekada su to bili uređaji s cijenom između 150 i 200 eura, ali danas stvari stoje...

Recenzije

Bežične slušalice postaju sve bolje. Nekad se za dobar gadget morala opljačkati banka, danas ga kupiš za par stotina kuna. Baš zato pišem recenziju...

Recenzije

Prije par mjeseci na recenziji sam imao King Kong 5 Pro, robusni telefon kompanije Cubot. Oklopljen kao tenk, odolijevat će svim izazovima koje imate...