Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Oukitel K4000 Pro – dugotrajna autonomija prije svega [RECENZIJA]

Oukitel K4000 Pro

Kineski Oukitel, proizvođač o kojem prilično često pišemo, od sada nam se pridružuje i u kategoriji “recenzije”. U ruke smo, naime, dobili njegov Oukitel K4000 Pro i njime se intenzivno koristili nekoliko dana.

Prvi dojmovi

Netko iz dizajnerskog odjela kompanije očigledno razumije kako privući pozornost, jer je Oukitel K4000 Pro zapakiran u vrlo uočljivu narančastu kutiju s logom kompanije na sebi.

img_3786

Podizanjem poklopca otkrit ćete pametni telefon Oukitel K4000 Pro, zaštitnu silikonsku masku, USB kabel, punjač s tehnologijom brzog punjenja, jamstvo i upute na engleskom.

img_3788

Napominjemo kako se baterija već nalazi unutar telefona, zbog čega je ovaj poprilično težak. To prije svega može zahvaliti masivnosti iste zbog izdašnog kapaciteta od 4.600 mAh. Nadalje, kontakt baterije i telefona je zaštićen naljepnicom, stoga nemojte kao ludi stiskati tipku za uključivanje; prvo skinite masku i uklonite naljepnicu s baterije.

Stražnji poklopac ima zanimljiv, hrapav uzorak, a Oukitel kaže da je rađen po uzoru na krokodilsku kožu. Rubovi su zaobljeni i metalni, što jamči veću otpornost na udarce no inače. Nadalje – valjda zbog baterije – K4000 Pro djeluje pomalo debeljuškasto i ostavlja dojam uređaja prethodne generacije.

img_3799

Tipka za uključenje nalazi se s lijeve strane, desno su tipke za glasnoću, a na vrhu utori za USB i slušalice. Straga pri vrhu su kamera i bljeskalica; senzora otiska prsta nema.

Ekran

K4000 Pro ima zaslon dijagonale pet inča, razlučivosti 1.280×720 piksela, što znači da ima 294 piksela po inču. Obzirom da je riječ o IPS ekranu, vidljivost je dobra iz svih kutova, dok su boje i kontrast na visokoj razini.

Iz Oukitela kažu – mada nema zaštite tipa Gorilla Glass – kako je ekran pojačan kako bi bio otporan na ogrebotine i udarce.

img_3794

Hardver

U ovaj pametni telefon ugrađen je Mediatek MT6735, četverojezgreni procesor brzine 1.0 GHz uparen s grafičkim čipom Mali-T720. Memorijsku stranu pokrivaju 2 GB radne, odnosno 16 GB memorije za pohranu podataka.

Navedeni harveraj bit će više no dovoljan za svakodnevnu upotrebu, no slobodno zaboravite na zahtjevne igre; one neobavezne iz klase Candy Crush kojima ubijate vrijeme dok čekate u redu radit će besprijekorno. Kompleksnije grafičke uratke ili nešto još složenije ovim uređajem teško ćete odraditi.

Navigacija uredno radi, što smo testirali kako pješice, tako i na četiri kotača. Nije bilo odgoda ili smetnji prilikom rada, nego nas je svaki put odvela do tražene lokacije.

Baterija

Prilikom provjere baterije, dogodila se jedna nejasnoća. Iako K4000 Pro nominalno podržava brzo punjenje, nama je trebalo tri sata i 20 minuta da ga napunimo “do čepa”. Jasno, kapacitet od 4.600 mAh zahtijeva duže druženje s utičnicom, no ipak smo očekivali bolji rezultat.

S druge strane, autonomija je impresivna: odradili smo puna dva dana stalnog igranja i čačkanja po aplikacijama, bez ikakvog štednog režima ekrana. Tek treći dan ujutro telefon je umorno zapištao, s energetskom zalihom pri kraju.

Jedan od razloga ovako upečatljivog trajanja baterije svakako se krije u čipsetu MT6735, koji je konstruiran prije svega za uštedu, a tek onda za performanse.

Kamere

K4000 Pro ima stražnju kameru s osam megapiksela, što se softverski može podići do 13. Ako očekujete umjetničko djelo slikajući njome, e pa načekat ćete se.

Dnevne fotografije bit će uredne, no već nešto tamniji prostori donose osjetan pad u kvaliteti. Bljeskalica će tu pripomoći ukoliko se fotografirani objekt nalazi u blizini, no sve dalje od cca. jednog metra donijet će vam zrnatu sliku. Posjeduje autofokus, no njegova učinkovitost nije najpreciznija. Točnije, prilično je trom.

 

Prednja kamera ima tek 2 megapiksela, no i ona se softverski podiže na 5. Time nećete pretjerano profitirati, ali će poslužiti za selfie u dobro osvijetljenom kupatilu ili pak za video-pozive.

Softver

K4000 Pro dolazi s Android 5.1 Lollipop, starijom verzijom ovog operativnog sustava. Obzirom da je trenutno aktualna šestica, a sedma iteracija – Nougat – je pred vratima, postavlja se pitanje smislenosti ovog OS-a na novom telefonu. Olakotna okolnost su proizvođači softvera, čije aplikacije bez iznimke podržavaju verziju 5.1; zapravo, podržavaju još dvije generacije Androida unazad i s te strane nećete imati problema.

Zgodna stvar, koju ranije nismo spomenuli su tzv. smart gestures, odnosno potezi prstom po ekranu kojim pozivate točno određenu aplikaciju. Ukoliko ste navikli na njih, dušu dalo za pozivanje npr. glazbe pod nastavom (preduvjet su bluetooth slušalice, inače ćete ostati bez telefona – trust me, I’m a teacher).

Benchmark

Kao i obično, benchmark je odradio Antutu. Rezultat prilično pati zbog odluke da se K4000 Pro temelji na štedljivom čipsetu i gdje je primaran cilj dugovječnost baterije, no i ovaj postignuti rezultat itekako odražava sposobnost telefona da odradi uobičajene dnevne zadatke.

Zaključak

Oukitel K4000 Pro telefon je s iznimno izdržljivom baterijom i svatko kome je ova stavka prioritet, ovim će uređajem doći na svoje. Casual gaming i normalna upotreba (rijetko kome je uopće potrebno više) rastegnut će autonomiju na nekoliko dana, što je zapravo jako dobra vijest; bolna su iskustva kad već s otkucavanjem podneva moramo staviti telefon na punjenje.

Gdje kupiti?

U vrijeme pisanja ove recenzije, najpovoljnije cijene (oko $90) smo pronašli u Gearbest webshopu, a kakvo je stanje sada – provjerite sami klikom na link ovdje.

Ako je uređaj dostupan iz EU skladišta, a naručujete iz Hrvatske ili neke druge države EU članice – tim još bolje jer će vam paket biti dostavljen puno brže i bez zastajanja na carini.

Oukitel K4000 Pro Specifikacije

Model: Oukitel K4000 Pro
Sim kartica: Dual SIM dual standby. Dual Micro SIM
OS: Android 5.1 Lollipop
CPU: MTK6735 64bit Quad Core 1.0 GHz
GPU: Mali-T720
RAM: 2 GB
ROM: 16 GB
Proširiva memorija: Da, do 32 GB pomoću TF kartice
Povezivost: GPS, A-GPS, Bluetooth 4.0, Wi-Fi (802.11a/b/g/n)
-2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz
-3G: WCDMA 900/2100 MHz
-4G: FDD-LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz
Zaslon: 5“, 2.5D Arc, HD 720 (1.080×720 p)
Kamera:
-Prednja: 2 MP (interpolacija do 5 MP)
-Stražnja: 8 MP (interpolacija do 13 MP)
Bljeskalica: Da
Baterija: 4.600 mAh, Li-ion Polymer
Sadržaj paketa: Mobitel, baterija, punjač, USB kabel, silikonska maska, jamstvo, uputstvo na engleskom
Cijena: oko 90 USD

Možda će vas zanimati

Mobiteli

Pohvalno se piše o kineskoj kompaniji Vernee – i mi smo među takvima – čiji se telefoni diče izvrsnom kvalitetom i performansama. Jedan od...

Mobiteli

Bluboo Maya Max pametni je telefon kojeg njegova izrada, komponente i optimiziranost čine jednim od najozbiljnijih kandidata za kupovinu. Primarna, gotovo pa jedina svrha...

Mobiteli

Doogee X5 Pro je još jedan u nizu kineskih mobitela međutim realno gledajući nemaju svi love na bacanje da bi si mogli priuštiti bilo...

Mobiteli

Tvrtka Elephone upravo je pustila u pretprodaju svoj novi adut, model Elephone S7. Navedeni dolazi u dvije varijante: S7 s dijagonalom zaslona od 5,5 inča...