Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Oukitel U7 Plus: uz malo novaca do puno inča [RECENZIJA]

Jedan od proizvođača pametnih telefona koji je kod nas poprilično poznat je Oukitel. I mi često pišemo o njemu, a sad ćemo i recenzirati jedan njihov proizvod: U7 Plus.

Prvi dojmovi

Kad bismo se držali isključivo prvog dojma, ovom telefonu bi se loše pisalo. Paket je do nas, naime, stigao oštećen. Putovanje i manipulacija njime očigledno su uzeli danak i držimo kako se domaći, a bome i međunarodni transportni lanac treba bolje pozabaviti sigurnošću svojih pošiljki. Minus ide ne samo na račun pošte, nego i Oukitela; tanušni, lomljivi karton u kojeg je sve ugurano kao da zove da bude pokidan.

Unutrašnjost paketa također je loše osmišljena i realizirana. U7 Plus jest jeftin telefon, ali nije nekvalitetan i šteta je što na takvim trivijalnostima ova kompanija gubi na ugledu.

Već smo imali priliku testirati Oukitelove telefone i za razliku od aktualnog modela pred nama, ostali su bili puno bolje zapakirani i zaštićeni. U7 Plus crna je ovca Oukitelove obitelji, čini se.

Desno ćete naći tek tipku za uključivanje telefona

Nakon kuknjave, eto i pohvala: kvaliteta izrade vrlo je dobra. Za sitne pare – jer ovaj telefon košta tek 660 kuna – dobit ćete oku ugodan i solidno građen uređaj vrlo pristojnih specifikacija. Bonus predstavlja i senzor otiska prsta, za nas prava novost u nižoj cjenovnoj kategoriji gdje U7 Plus pripada.

Tipke za glasnoću nalaze se s lijeve strane ekrana

U7 Plus možete, inače, dobiti u tri boje: Space Gray, Rose Gold i Champagne Gold.

Ekran

Zanimljivo je kako se u sve nižu cijenu može ugurati sve krupnija dijagonala; ovdje govorimo o 5,5-inčnom primjerku rezolucije 1.280×720 piksela. Ako ćemo biti još sitničaviji, možemo reći kako je gustoća iznosi 267 PPI.

Kapacitivne tipke nisu osvijetljene

Prikaz na njemu je uredan, unatoč relativno skromnoj gustoći piksela po inču. Pretpostavljali smo ponešto zrnat prikaz, no to nije bio slučaj niti kad smo ekran gledali izbliza. Boje su pristojno izvedene, dok ćete se hvatati hlada ukoliko želite znati što je na zaslonu pod izravnom sunčevom svjetlosti.

Hardver

Prilikom rada na ovom telefonu Oukitel se vodio željom da pruži performanse, a istovremeno uštedi kako na sredstvima, tako i na potrošnji baterije. Izbor čipseta stoga je pao na Mediatekov MT6737, što je zapravo prilično učestala pojava u ovom cjenovnom rangu. Radni takt njegova četverojezgrenog procesora iznosi 1,3 GHz, dok je briga oko grafike namijenjena za Mali-T720.

Radne memorije ima 2 gigabajta, što je više nego dovoljno za ugodan svakodnevni rad; ukoliko ste prosječan, casual korisnik nemojte nasjedati na bombastične priče o 3, 4 ili više gigabajta radne memorije jer je, iskreno, nikad nećete iskoristiti. Bolje gledajte razliku u cijeni uložiti u neku drugu komponentu telefona.

Memorije za pohranu ima 16 gigabajta, što je sasvim očekivano. Kad oduzmemo dio na koji je zasjeo Android 6.0 Marshmallow, dobit ćemo nešto više od 10 gigabajta slobodnog prostora, što je proširivo memorijskom karticom.

Osvrt zaslužuje i senzor otiska prsta, koji se pokazao nedovoljno efikasnim; za okidanje selfieja je dušu dao, no prilikom prepoznavanja otiska korisničke šape znao je omanuti – bilo je potrebno ponovno prislanjanje prsta da bi se telefon otključao.

Baterija

Kad smo govorili o traženju čipseta koji nije prevelik potrošač, znali smo da će se to odraziti i na kapacitet baterije. On iznosi 2.500 mAh, što je osrednja zapremina za današnje telefone, napose one s ekranom dijagonale 5,5 inča.

Zapravo, od Oukitela smo navikli na puno izdašniju zapreminu – sjetimo se samo njihove serije K, kod kojih se kapacitet baterije penje i do fantastičnih 10.000 mAh.

Svejedno, relativno skromnoj zalihi unatoč, kombinacija slabijeg ekrana (1.280×720) i umjerenog procesora rezultirala je baterijom koja traje tijekom cijelog dana, bez potrebe za punjenjem.

Kamere

Primarna kamera Oukitela U7 Plus donosi razlučivost od 8 megapiksela. Kao što je to slučaj i kod većine ostalih jeftinih telefona, i ovdje je ta vrijednost interpolacijom podignuta na 13 megapiksela.

Softversko čačkanje obično ne donosi kvalitetu kojoj se nadamo kad ugledamo ovako visoke brojke, stoga preporučamo da isprobate fotografiranje s interpolacijom kao i bez nje, pa potom usporedite rezultate. Mogli biste se iznenaditi koliko je malena (često nepostojeća) razlika.

Fotografije koje ćete dobiti prosječne su kvalitete i bit će dovoljne za ono čemu je kamera na U7 Plus namijenjena: stavljanju fotki na Fejs i Instagram.

Autofokus će vam pritom vjerojatno ići na živce – vrlo je spor, pa fotografije ponekad ispadnu mutne. Ovdje ćemo opet podsjetiti na cijenu i reći da za uložena sredstva ne možete niti očekivati bolje. Nešto slično smo već iskusili s ranije testiranim telefonima iz istog cjenovnog razreda – Cubot Manito, UMi Diamond – stoga se ovome nije čuditi.

Benchmark

Oukitel, kao i praktički svi kineski proizvođači koji proizvode jeftine telefone, na svojim uređajima donosi gotovo nedirnuti, originalni Android 6.0 Marshmallow. Prva aplikacija koju smo dodali bio je Antutu, koji je s gore nabrojanim hardverom i gologuzim operativnim sustavom postigao 28.705 bodova.

Zaključak

Oukitel U7 Plus prvi je telefon s kombinacijom ovako niske cijene i velika zaslona kojeg smo dobili na recenziju. Ovakvo razvlačenje na dvije strane rezultiralo je manjkavošću u vidu skromne kamere i povremeno nepreciznog senzora otiska prsta.

Sadržaj paketa

S druge strane imate iznenađujuće dobar vijek trajanja baterije, originalni Googleov softver (s tek tematski prilagođenim ikonama), pristojne performanse i vrlo, vrlo nisku cijenu.

>> Pogledaj ponudu za ovaj uređaj u internet trgovini Gearbest

Oukitel U7 Plus specifikacije

Model: Oukitel U7 Plus
Sim kartica: Dual SIM dual standby. Dual Micro SIM
OS: Android 6.0 Marshmallow
CPU: MTK6737 64bit Quad Core 1.3 GHz
GPU: Mali-T720
RAM: 2 GB
ROM: 16 GB
Proširiva memorija: Da, do 32 GB pomoću TF kartice
Povezivost: GPS, A-GPS, Bluetooth 4.0, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
-2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz
-3G: WCDMA 900/2100 MHz
-4G: FDD-LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz
Zaslon: 5,5“, 2.5D Arc, HD 720 (1.280×720 p)
Kamera:
-Prednja: 2 MP (interpolacija do 5 MP)
-Stražnja: 8 MP (interpolacija do 13 MP)
Bljeskalica: Da
Baterija: 2.500 mAh, Li-ion Polymer
Sadržaj paketa: Mobitel, adapter, USB kabel, uputstvo na engleskom
Cijena: 96,38 dolara

Možda će vas zanimati

Recenzije

Srednja klasa pametnih telefona dobila je novog, ozbiljnog izazivača. HONOR 90 dodatak je ionako već jakoj ponudi uređaja iz njihovih tvornica. Riječ je o...

OnePlus

Specifikacije pametnog telefona OnePlus 12 pojavile su se na Internetu, mjesecima prije njegovog izlaska. Priča se da će telefon debitirati prije kraja 2023, dakle...

Recenzije

Best-buy kategorija pametnih telefona jako je elastičan pojam. Nekada su to bili uređaji s cijenom između 150 i 200 eura, ali danas stvari stoje...

Mobiteli

HONOR Magic5 Pro preobražava svakodnevni život kombinirajući vrhunski dizajn, izvanredne performanse i inovativne značajke u jedan elegantan uređaj. Kao najnoviji dodatak HONOR Magic seriji,...