Evo konačno je stigla i Sharp C10 Recenzija! Sharp je Japanska marka koja većinom pokriva svoje tržište u Japanu, ali u zadnje vrijeme počinju okretati marketing prema ostalim područjima svijeta. Sharp vjerojatno znate po televizorima ili bijeloj tehnici, ali oni su u igri mobitela već dosta stari igrači, izbacujući mobitele kao Aquos Crystal već i u 2014. Idemo sada uskočiti u C10 i pogledati kakve sve zanimljivosti ovaj mobitel skriva.
Kvaliteta gradnje
Zbog svog nestandardnog omjera, ovaj mobitel sa sobom donosi zanimljiv dizajn. Malo je kraći i širi od onog na što smo navikli, s malim zubom na vrhu i crnom glossy plastikom. USB-C priključak nalazi se na dnu između zvučnika i mikrofona, ali zato nažalost nema 3.5mm konektor na vrhu što je veliko razočaranje. I na kraju, tri vrlo taktilna gumba nalaze se na desnoj strani i lako su dostupna zbog veličine mobitela.
Sam mobitel je prilično lagan u ruci, ali i dalje se čini relativno čvrst. Tvrdi se da ima Gorilla Glass zaštitu zaslona, ali nije poznato koja točno verzija. Također, Sharp je odlučio staviti čitač otisaka prstiju sprijeda, tako da ćete osjetiti malu udubinu ispod zaslona gdje se nalazi senzor otiska prsta. Sam mobitel nije predebeo, pa je pravi užitak koristiti se njime.
Android OS
OS na C10 je zapravo prilično lagan s malo ili nimalo bloat aplikacija! Tu je Android 8.0 Oreo s nekoliko izmjena u settings aplikaciji, task switcheru i korisničkom sučelju kako bi se mogao razlikovati od ostalih Androida i nositi s zubom na vrhu. Integracija zuba se obavlja na temelju aplikacije što znači da ga većina aplikacija vjerojatno neće podržati. Čini se da ga samo galerija koristi, a Youtube bez problema zacrni cijeli vrh ekrana. Također možete onemogućiti većinu Googleovih aplikacija ako ih ne koristite, što će vam omogućiti dodatni RAM prostor ako vam je potreban. Situacija ovdje je u redu iako bi trebali malo bolje raditi na vizualnom integritetu u budućim nadogradnjama.
Performanse
Ovaj mobitel dobiva 89296 bodova na Antutu što nije baš spektakularno za ovako srednje rangirani uređaj. U usporedbi s Xiaomi Mi A2 koji dobiva 134348 bodova, performanse C10 se čine prilično loše, ali nije sve tako tmurno. U Geekbenchu dobiva 883 za single core test, 4239 za multi core test i 3702 za renderscript test. Sintetički testovi očigledno ne govore cijelu priču jer ovaj uređaj radi sve prilično brzo i trpi Chrome sasvim dobro za svakodnevno surfanje. PUBG Mobile je zaključao grafičke postavke na “Low”, a čak i tada štucne tu i tamo. Očito nećete odabrati ovaj mobitel ako tražite čiste performanse za igre. Čak i tada, igranje na ovako malom ekranu neće biti pretjerano lijepo iskustvo. Što se tiče zaslona…
Ekran
U ovakvom mobitelu srednjeg ranga, zaslon obično neće biti previše zanimljiva tema. Zaslon C10 ima vrlo zaobljene rubove na vrhu, uključujući i zub, dok dno ima samo pravilne, tvrde kutove. Dobivate relativno lijepi IPS panel s FHD+ razlučivošću od 1080×2040. Boje se istaknu prilično lijepo pri višim svjetlinama, a kada već govorimo o svjetlini ovaj mobitel je prilično dobar. Najniža svjetlina ne ide prenisko, ali je najveća srećom dovoljno velika za vanjsku uporabu.
Kamere
Moram reći, ovaj mobitel ima prilično zanimljivu situaciju po pitanju kamere. Nažalost, sekundarna kamera se koristi samo za detekciju dubine u portretnom modu što je malo bezveze, ali sama aplikacija kamere je poprilično popunjena funkcijama. Sretan sam što mogu reći da također ima potpuni manual način rada kojem nedostaje samo RAW opcija. Fotografije slikane u auto modu su prirodne, kontrastne i općenito vrlo ugodne. S obzirom na široki otvor blende, kamera je također prilično konkurentna noću, ali samo u fotografijama. U portretnom načinu rada dobivate prilično duboku zamućenost pozadine, ali algoritam je dosta netočan pa ga pažljivo dozirajte.
Prebacivanje na video, počinje blago razočaranje. Ostavljeni smo bez ikakvih mogućnosti stabilizacije, niti dostupnih opcija za slow motion videa. Srećom imamo 4K, ali ne mislim da će većini ljudi to biti vrlo korisno. EIS bi debelo poboljšao ovu situaciju. Sve u svemu, radi se o prilično kompetentnoj kameri u ovome rasponu cijene s nekim lijepim softverskim značajkama kao što je mod slike u slici i punim manual modom. Nažalost, druga kamera je malo neiskorištena, a dodavanje EIS bi bilo izuzetno korisno u ovoj situaciji.
Zvučnik i audio izlaz
Testiranje audio izlaza na ovom mobitelu dalo je neke prilično prosječne rezultate. Ako radimo testove sa spojenim slušalicama, vidimo da frekventni odziv gubi linearnost i da se pojavljuju izobličenja u nižim frekvencijama. Stereo crosstalk također skoči za gotovo 40 dB sa slušalicama spojenim. Ovi testovi se izvode sa ovećim 55ohm slušalicama, tako da rezultati mogu varirati s različitim opterećenjima. Srećom, audio izlaz je udobno glasan tako da mi se čini da ima dovoljno snage.
Slična je situacija i kod zvučnika koji je relativno glasan, ali sa sobom donosi i malo distorzije. Ništa tragično, ali čut ćete kada ga gurate u maksimalnu glasnoću. Kućište ne rezonira toliko što ne pomaže tankom osjećaju zvuka, ali za ovako jeftin mobitel, doista nisam očekivao ništa izvanredno od zvučnika. Ne bih ga nazvao razočarenjem ni na koji način, ali se sigurno ne ističe iz većine.
Baterija
Pokretanje Lab501 gaming testa sa maksimalnom svjetlinom tijekom 15 minuta potrošilo je bateriju za 5%. Igranje PUBG Mobile-a pod istim uvjetima testiranja u istom vremenskom razdoblju potrošilo je bateriju za 10%. Dakle, uz punu bateriju, na ovom mobitelu možete igrati oko 10 sati.
To je iznenađujuće dobro s obzirom na relativno malu 2700mAh bateriju unutar C10. Standby vrijeme još bolje, jer mobitel pokazuje malu potrošnju tijekom noći i vjerojatno može trajati tjedan dana ako se koristi sporadično. Dovoljno je reći, ugodno sam iznenađen!
Dodatne mogućnosti
Kada je riječ o dodatnim funkcijama, ovaj mobitel ne donosi nikakva iznenađenja. Nažalost, Sharp je čak izostavio i FM radio prijemnik iako ga hardver podržava. Nema FM radio aplikacije nigdje u app draweru! Čitač otisaka prstiju obično otključava na drugi pokušaj, ali rezultati se mogu razlikovati i uspješno otključava prilično brzo kada uspije.
GPS se također nije previše dokazao pošto mu je trebalo neko vrijeme da uhvati moju lokaciju. Srećom radi skroz okay nakon što pohvata sve satelite. Konačno, tu je puna OTG funkcionalnost tako da u svoj mobitel možete priključiti vaš stick i raznu ostalu periferiju. Tu nema problema!
Zaključak
Sharp C10 je zanimljiv budžetni mobitel s prilično ozbiljnim i poslovnim dizajnom. Iako čiste performanse možda nisu prodajna točka, zamjenjujete ih za vrlo respektabilnu kameru koja je, rekao bih, glavna zvijezda na ovome mobitelu. Nažalost, donesene su i neke loše odluke kao uklanjanje 3.5mm konektora i lijena implementacija zuba u sistemu, ali sve u svemu moglo je biti i gore. Na kraju, sve što je bitno su vlastiti prioriteti – što želite od vašeg mobitela i što ste spremni žrtvovati.