Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Uhans A6 [RECENZIJA]

Među ultrajeftinim pametnim telefonima veća je ponuda nego je to slučaj u višim segmentima, što nije za čuditi: kineskim tržištem, kao primarnim za njihove proizvođače, prevladavaju kupci niske kupovne moći. Enorman broj stanovnika (čak 1,3 milijarde) daje za pravo nuditi jeftine uređaje, jer je potražnja za takvima zaista golema. U šumi takvih teško je razlučiti što je dobro, a što mačak u vreći; evo našeg pokušaja da istaknemo jednog koji je vrijedan i drugog pogleda. Uhans je kompanija koja proizvodi pametne telefone iz najnižeg segmenta, a kroz proteklih nekoliko dana koristio sam njihov model A6 – iz sljedećih redaka vidjet ćete kakvim se pokazao.

Prvi dojmovi

Neobični. Kad sam izvadio mobitel iz čvrste crne kutije, dočekala me sasvim drugačija tekstura stražnje maske nego sam navikao. Klasično plastično ili metalno kućište ustupilo je mjesto nečem sasvim novom. Tu je gruba, hrapava površina koja odlično prianja u ruci i jamči da vam telefon neće iskliznuti iz nje. Iskreno, isprava nisam bio siguran što je posrijedi, pa sam informaciju morao tražiti na službenim stranicama: plastika, mada naizgled i na dodir podsjeća na grubu tkaninu – zgodno, drugačije i – meni bitno – ne ostavlja na sebi otiske prstiju.

A6 je debeljuškast mobitel, jer ne prati trend stanjivanja kojem su podložni drugi smartfoni. Razlog za 10 milimetara struka nije uvjetovan anakronim proizvodnim procesom, nego baterijom pozamašnog kapaciteta od 4.150 mAh. Ostali gabariti su u granicama viđenog i svode se na 15,6 cm visine i 7,8 cm širine, dok je težina više nego ugodnih 146 grama. Djeluje čvrsto, solidno građen i tijekom korištenja nisam imao problema niti čuo kakvih sumnjivih škripanja ili pucketanja.

U paketu me dočekao adapter, USB kabel, uvijek dobrodošla silikonska maska te, sasvim neočekivano, kaljeno staklo. Ostatak čine još sitnice poput uputstva za upotrebu i dvije tkanine za čišćenje ekrana. Više nego dovoljno za 79,99 dolara (512 kuna), koliko ovaj mobitel košta na EU skladištu.

Ekran

Nekad je 5,5 inča ekrana bilo egzotika među jeftinim mobitelima. Srećom po nas korisnike, sve se češće poseže za ovakvom dijagonalom pa je i Uhans posegnuo za jednim takvim. Rezolucija je HD (1.280×720 točaka, 294 točaka po inču) s pristojnim prikazom. Ništa vrhunski, no više nego dovoljno za svakodnevnu upotrebu. Pritom mislim na gledanje videa, surfanje i uobičajene sitnice poput dopisivanja. IPS matrica podrazumijeva dobru vidljivost iz svih kutova, dok je responzivnost na visokoj razini. 2,5D zaobljenost prati nas i ovdje.

S prikazom se možete poigrati u opcijama jer je podržan MiraVision, Mediatekova tehnologija za prilagodbu kvalitete slike na ekranu. MiraVision bolje rezultate daje na kvalitetnijoj matrici, ali ako se potrudite svejedno se može izvući barem minimalno poboljšanje.

Jeftin telefon nema skupe zaštite ekrana, dakle ništa od Gorilla Glass, ali to često nemaju niti puno skuplji telefoni. Ono što pak ima jest zaštitna folija i kaljeno staklo, što sam već spomenuo. Ukoliko ga aplicirate, podrazumijeva se da ćete izgubiti nešto na responzivnosti i trebat će dan-dva da se priviknete na ovu promjenu.

Hardver

Unutrašnjost Uhansa A6 ne ostavlja mjesta maštovitosti. Sve u njemu je već viđeno i oprobano u drugim telefonima njegovog ranga i tu nema puno filozofije. U jeftin se smartfon bez iznimke ugrađuje Mediatekov čipset, a MTK6580 prvi je izbor mnogih. Četiri ARM Cortex-A7 jezgre kucaju na 1,3 GHz radnoga takta, a za grafiku je zadužen ARM Mali-T400.

Memorijski segment također je u skladu s cjenovnim rangom i predstavljen je s 2 GB radne memorije (LPDDR3). Iako se danas prodaju telefoni čiji RAM doseže čak 8 GB, A6 cilja na kupce kojima je fokus na novčaniku, a ne na baratanju brojnim i resursa žednim aplikacijama. Mjesta za skladištenje aplikacija i podataka je 16 GB i, budući da skoro pola toga uzima Android 7.0, ubrzo ćete popuniti raspoloživi prostor. Nadogradnja je moguća memorijskim karticama kapaciteta do 64 GB koje, srećom, nisu skupe.

Ovaj se telefon može pohvaliti vrlo kvalitetnim senzorom otiska prsta. Niti jednom nije omanuo prilikom otključavanja, mada sam očekivao da će “kihnuti” u barem dva od deset pokušaja. Na dnu uređaja nalazi se jedan zvučnik koji je glasan i prigodan za, primjerice, slušanje glazbe; tek se pri maksimalnoj vrijednosti javlja povremena distorzija zvuka. Iako za slušanje glazbe primarno koristim Bluetooth slušalice, kod ovakvih telefona redovno provjerim i zvuk koji dopire kroz 3,5 milimetarski ulaz – prosječne je kvalitete i zapravo zadovoljavajuć za većinu korisnika.

Kamere

Iako generalno ostavlja više nego dobar dojam, Uhans A6 na polju fotografije poprilično kiksa. Ovu ocjenu valja gledati kroz prizmu njegove cijene, jer se i daleko skuplji pametni telefoni znaju poprilično namučiti da dobiju dobru fotku. U uvodu spomenuta cifra vrlo ograničava izbor senzora, koji je pao na Samsungov razlučivosti 8 megapiksela.

Na priloženim fotkama možete primijetiti prelijevanje boja i intenzivniji prikaz onih toplijih, no uz malo strpljenja može se izvući dobar uradak. Kvaliteta snimljenog opada sa smanjenjem raspoloživog svjetla, što je očekivano. Prednja kamera donosi senzor razlučivosti 2 megapiksela i korisna je za video-pozive; dobar selfie uhvatit će tek tu i tamo, što je ocjena koja kaže da prilikom snimanja trebate imati i malo sreće.

Baterija

Apsolutno najveći plus za A6 donosi njegova baterija. Masivnih 4.150 mAh odlično služi svrsi i daje dugotrajan život mobitelu koji, ruku na srce, niti nema načina da toliku zalihu brzo iscrpi. SoT (Screen-on Time) se zaustavio na 7 sati i 22 minute, a kako nisam sklon igranju igara (jednostavno nemam vremena) trajanje se baterije u mom slučaju protegnulo na nešto sitno ispod dva puna dana. Baterija je, inače, izmjenjiva, što je često razlog za pohvalu, barem koliko sam čitao po drugim portalima. Nekoć je to možda bio plus (brzo promijeniti bateriju ako izdahne, recimo), ali danas je Power Bank sveprisutan i jeftin, pa je isplativije uložiti u njega negoli zamjenski izvor napajanja.

Velik kapacitet traži i brzo punjenje, ali Uhans A6 tako što nema. Da biste njegovu bateriju napunili od nule do 100% potrebno je – mjerio sam – tri sata i deset minuta. Šteta, ali opet, ako ćemo kukati oko ovoga, prvo se treba sjetiti njegove cijene pa će nam svima doći lakše.

Benchmark

Mobitel kao što je ovaj nema namjeru natjecati se s telefonima kojima je postizanje vrhunskih performansi gotovo pa svrha postojanja, stoga se javlja smislenost njegovog tjeranja kroz benchmark alate. Svejedno sam ga provukao kroz njih i u prilogu možete vidjeti rezultat. Bitnije od postignutih vrijednosti je ponašanje telefona u svakodnevnom radu, za što mogu reći samo dobre stvari: responzivan je, ugodan za korišenje i radi fluidno, što ide na dušu i čistome Androidu 7.0 Nougat. Više će nego dostajati za pozive, poruke, Whatsapp, Viber, Facebook i slične stvari za što je zapravo i namijenjen. Na njemu se mogu igrati igre, dapače, i to one jednostavnije gdje nećete imati nikakvih problema (Candy Crush i ekipa).

Zaključak

Uhans A6 pametni je telefon koji zna što radi: traži kupca kojem je prvenstveno potreban jeftin i pouzdan uređaj za komunikaciju, na kojem se tu i tamo mogu odigrati neobavezne igre. Zbog velikog kapaciteta baterije neće vas ostaviti na cjedilu na polovici radnoga dana, a može se pohvaliti nekim neočekivanim dobicima kao što je odličan senzor otiska prsta. Pod manjkavost bih mu brojao izražajniji struk (puni centimetar debljine) ali to je opet rezultat jake baterije, koja zahtijeva adekvatan životni prostor.

Poseban spomen zaslužuje činjenica da se može kupiti s europskog skladišta, čime se izbjegava plaćanje PDV-a i drugih nameta. Prilikom kupnje plaća se, dakle, samo ona cijena koja je istaknuo prodavač.

>> Pogledaj ponudu za ovaj uređaj na EU skladištu

Specifikacije za Uhans A6

Model: Uhans A6
Sim kartica: dual SIM dual standby. Micro + Micro SIM
OS: Android 7.0 Nougat
CPU: Mediatek MTK6580
GPU: Mali-T400
RAM: 2 GB
ROM: 16 GB
Proširiva memorija: Da, do 64 GB
Povezivost: GPS, Bluetooth 4.0, Wi-Fi (802.11 b/g/n)
-2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz
-3G: WCDMA 900/2100 MHz
Zaslon: 5,5“ IPS HD (1.280×720 p)
Kamera:
-Prednja: 2 MP
-Stražnja: 8 MP
Bljeskalica: Da
Baterija: 4.150 mAh, izmjenjiva
Sadržaj paketa: Mobitel, punjač, USB kabel, silikonska maska, zaštita za ekran, uputstvo, tkanina za čišćenje
Cijena: 79,99 dolara

Možda će vas zanimati

Mobiteli

Pohvalno se piše o kineskoj kompaniji Vernee – i mi smo među takvima – čiji se telefoni diče izvrsnom kvalitetom i performansama. Jedan od...

Mobiteli

Bluboo Maya Max pametni je telefon kojeg njegova izrada, komponente i optimiziranost čine jednim od najozbiljnijih kandidata za kupovinu. Primarna, gotovo pa jedina svrha...

Mobiteli

Doogee X5 Pro je još jedan u nizu kineskih mobitela međutim realno gledajući nemaju svi love na bacanje da bi si mogli priuštiti bilo...

Mobiteli

Tvrtka Elephone upravo je pustila u pretprodaju svoj novi adut, model Elephone S7. Navedeni dolazi u dvije varijante: S7 s dijagonalom zaslona od 5,5 inča...