Ljubaznošću trgovine Gearbest, na recenziju nam je stigao pametni telefon UMi Diamond. Riječ je o novom modelu ove tvrtke, koji se tek pojavio u ponudi.
Prije no što zagrebemo u detalje, moramo reći kako dugo nismo sreli uređaj iz nižeg cjenovnog razreda (Diamond trenutno košta 820 kuna ili 114 dolara) koji nas je ovako osvojio na prvu.
Prvi dojmovi
UMi je jedan od onih koji sve više pozornosti pridaje detaljima. Kutija u kojoj je telefon stigao crne je mat boje, s ugraviranim logom na sredini. Vrlo otmjeno, rekli bismo.
Diamond se nalazio u prigodnoj zaštitnoj foliji, a vađenjem telefona iz iste shvatili smo zašto je nazvan dijamantom: metalno tijelo djeluje vrlo čvrsto, kompaktno i nadasve privlačno. Zaobljene linije stražnje maske i 2,5D zakrivljenosti ekrana ostavljaju dojam kako je riječ o daleko skupljem uređaju.
Izvrsno leži u ruci, mada ćete morati malo i pripaziti: budući da je rađen od brušenog aluminija, lakše isklizne iz ruke negoli je to slučaj s hrapavim plastičnim poklopcima drugih telefona.
Desna strana uređaja zauzeta je tipkama za glasnoću i uključivanje uređaja, dok je desna slobodna. Gornju stranu pokrivaju USB utor i onaj 3,5 milimetarski za slušalice. Na dnu se nalazi zvučnik, čiji se output pokazao vrlo pristojnim. UMi kaže kako su razvili poseban čip za ovaj telefon, pomoću kojeg se zvuk iz njega podiže na kvalitetniju razinu.
Samo da napomenemo: kad ga uključite, vjerojatno će vas dočekati zahtjev za ažuriranjem softvera – prihvatite ga.
U kutiji se još nalazio USB kabel, adapter i uputstvo na engleskom.
Ekran
Dijagonala istoga je pet inča, dok je rezolucija 1.280×720 piksela. Rađen je kao 2,5D (zakrivljeni) ekran, kako bi što više sličio onim pravim zakrivljenim ekranima viđenim na Samsungovu S7 Edge, primjerice. Prikaz na njemu je odličan, bilo u zatvorenom, bilo na direktnoj sunčevoj svjetlosti. Boje su žive i jasne, slika oštra; jednom rječju kvalitetan.
Još jedno ugodno iznenađenje je zaštita ekrana. Nije riječ o razvikanom Gorilla Glass, nego o vlastitom rješenju matične kompanije naziva T2X-1. Jeftinije, no vjerojatno jednako učinkovito kao i poznati Corningov proizvod. Komotno se moglo i bez njega budući da se ni konkurencija iz ovog cjenovnog razreda ne može baš podičiti zaslonom otpornim na fizička oštećenja, no UMi se zaista potrudio zadovoljiti i u ovom segmentu.
Kad se još uzme u obzir zakrivljena aluminijska stražnja maska i zbroji prethodno navedenom, dobije se vizualno vrlo privlačan uređaj, odlično zaštićen i kristalno jasnog zvuka i slike.
Nakon salvi pohvala, red je na prvi minus: Diamond nema osvjetljenja kapacitivnih tipki koje stoje ispod ekrana. Neki su možda navikli pogađati gdje se koja tipka nalazi, no mi preko toga ne prelazimo olako.
Hardver
Diamond se temelji na 64-bitnom Mediatekovu čipsetu MTK6753. Čini ga osmojezgreni procesor radnog takta 1,5 GHz – ugrubo se može usporediti s Qualcommovim Snapdragonom 615 – i grafički podsustav Mali-T720. Ovime je UMi pokušao naći ravnotežu između performansi i potrošnje energije – konfiguracija kao takva bit će više nego dovoljna za svakodnevne zadaće, pa i više od toga. No ekstremno zahtjevne igre zagušit će skromne mogućnosti grafičkog procesora, pa će ovaj u takvim uvjetima podleći pritisku. Neobavezni gaming vam pak neće praviti probleme.
Još jedan argument u korist ovog telefona je i količina radne memorije, koje ima 3 gigabajta. Ovime su vam otvorena vrata za pozamašan multitasking i velik broj pokrenutih aplikacija koje će raditi u pozadini, a neće imati utjecaja na performanse telefona. Mi smo tijekom rada s njim imali i do 20 otvorenih aplikacija i sve je funkcioniralo bez trzanja i zastajkivanja, a manipulacija karticama bila je fluidna.
Interne memorije je 16 gigabajta, što je danas donja granica ispod koje ne ide. Nadograditi je možete s adekvatnom karticom, maksimalno do 128 GB.
Baterija
Isprva smo je nemilice gazili stalnim instalacijama i isprobavanjima aplikacija, pa je praktički stalno bila na izdisaju. Kad se korištenje svelo u granice normale – povremeno surfanje, provjere maila, tu i tamo malo igranja prilikom čekanja u redu i slično – potrošnja se uravnotežila i pokazala vijek trajanja od dan i pol. Kapacitet baterije je 2.650 mAh i, iskreno, nismo očekivali da će ovoliko potrajati. Baterije takve zapremine obično ne dočekaju sljedeće jutro, a ova je pred kretanje na posao bila na oko 20-ak posto kapaciteta.
Zanimljivo, naljepnica na bateriji stavljena je naopako. To znači da gornji dio, onaj na kojem je logo, priliježe u telefon, a vama na vidjelu ostaju sitna slova specifikacija o bateriji.
Kamere
Kamere na pametnim telefonima rijetko kad mogu izazvati uzdahe, baš suprotno; lošije su kvalitete no profesionalni aparati, unatoč istom broju megapiksela i snažnoj propagandi kojom proizvođači ovih uređaja tvrde kako možete očekivati čuda. Diamond nije nikakva iznimka.
Prednja kamera razlučivosti je 2 megapiksela, što se softverski podiže na 5 megapiksela. Bit će dovoljna za kakav neobavezni selfie i video-chat ukoliko ga prakticirate i tu njena svha i iskoristivost prestaju.
Stražnja kamera donosi razlučivost od 8 megapiksela, što se također interpolacijom može pogurati do 13 megapiksela. Riječ je o Hynixovu modelu HI843b, čiji se output pokazao prosječnim. Dnevne fotografije su pristojne, no čim se smrači, kvaliteta im opada. Bljeskalica je tu da posluži za bliske predmete, a sve za korak dalje bit će zrnato i tamno.
Nema mjesta čuđenju; kvalitetne kamere su same po sebi skupe komponente i u ovom ih cjenovnom rangu nećete naći – zapravo, niti na uređajima vrijednim i po tisuću kuna više. Diamond će okinuti dobru fotku kad uvjeti dopuste, no za nezaboravne fotografije potražite drugo rješenje. Kako fotografije snimljene ovim uređajem izgledaju u praksi, pogledajte u priloženom.
Vanjske fotografije
Unutarnje fotografije
Valja napomenuti kako od opcija imate autofokus, HDR, kontinuirano fotografiranje, prepoznavanje lica i timer, što je sasvim dovoljno za prosječnog korisnika.
Benchmark
Sve telefone koje dobijemo na recenziju testiramo čim ih izvadimo iz kutije. Nakrcati ih aplikacijama pa onda provjeravati njihove mogućnosti nema smisla. Antutu nam je pokazao 37.150 bodova, što je kudikamo više od 31.000 bodova koliko se može pronaći na internetu.
Kao što smo sugerirali, mi smo naš testirali odmah, bez ijedne instalirane aplikacije, tako da ne možemo ništa smisleno reći na račun ostalih testova.
Zaključak
Što nam UMi Diamond donosi? Sjajno odrađen dizajn koji će privlačiti poglede, odličan zaslon otporan na ogrebotine, zaobljeno i u potpunosti aluminijsko tijelo, osmojezgreni procesor i izvrsna količina radne memorije – što je rijetka su zvijerka i među (puno) skupljim uređajima – profiliraju ga među best-buy telefone trenutno na tržištu.
Kao manjkavosti ističemo neosvijetljene kapacitivne tipke i osrednju stražnju kameru, no opet moramo reći kako se za tražene novce ne može niti očekivati top ponuda u svim segmentima.
Ako želite povoljan telefon s dobrim specifikacijama, a kamera vam nije među korištenijim dijelovima telefona, s Diamondom ćete definitivno dobiti ono što ste tražili; svojim performansama uvelike nadmašuje većinu onog što domaći operateri nude u svojoj ponudi, osobito pod rubrikom “telefoni na bonove”. Ukoliko pak želite sve ovdje navedene prednosti i uz to vrhunske kamere, preporučamo telefone iz cjenovnog ranga od 3.000 kuna pa naviše.
UMi Diamond možete naručiti direktno iz EU skladišta i to klikom na link ovdje.
Specifikacije za UMi Diamond
Model: Umi Diamond
SIM kartica: Dual SIM dual standby, Micro SIM, Nano SIM
OS: Android 6.0 Marshmallow
CPU: MTK6753 64bit, 1.5GHz, Octa Core
GPU: Mali-T720
RAM: 3 GB
ROM: 16 GB
Proširiva memorija: Da, do 128 GB, pomoću TF kartice
Povezivost: GPS, Bluetooth 4.0, Wi-Fi (802.11a/b/g/n)
-2G: GSM 850/900/1800MHz
-3G: WCDMA 900/2100MHz
-4G: FDD-LTE 850/1800/2100/2600MHz
Zaslon: 5“, IPS, kapacitivan, HD (1.280 x 720), 2.5D Arc
Kamera:
-Prednja: 2 MP (interpolacijom do 5)
-Stražnja: 8 MP (interpolacijom do 13)
Bljeskalica: Da
Baterija: 2.650 mAh
Sadržaj paketa: Mobitel, punjač, USB kabel, uputstvo na engleskom
Cijena: 113,99 dolara (po isteku akcije bit će 137,03 dolara)