Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

UMi Z – brzina mu je vrlina [RECENZIJA]

Ukoliko pratite tržište kineskih telefona, možda ste čuli za kompaniju UMIDIGI. Riječ je o nadopuni imena s prijašnjeg UMi, dakle stara kompanija-novo ime. U rukama nam je posljednji uređaj kojeg je ova tvrtka izradila pod starom značkom, a opet prvi koji za pokretačku snagu ima Mediatekov čipset Helio X27.

Ovaj se u praksi pokazao u odličnom svjetlu, uparujući sirovu snagu s još nekoliko odličnih komponenti no o tome nešto niže; krenimo s prvim dojmovima.

Prvi dojmovi

…Su odlični. Metalna kutija u kojoj se nalazi uređaj, adapter, USB-C kabel, SIM igla i kratke upute djeluje odlično, dajući gospodsku notu cjelokupnom paketu.

Po otvaranju iste zatekli smo telefon UMi Z, preko kojeg se nalazila zaštitna folija s prigodnim smjerokazima gdje se što nalazi. Atraktivno metalno kućište izvrsno leži u ruci, a valja reći kako prilikom korištenja na njemu ne ostaju mrlje od prstiju – oni koji imaju osjetljive uređaje na nedaće takve vrste znat će cijeniti ovu osobinu.

Vrh krije standardni 3,5-milimetarski priključak za slušalice, čega se UMi nije odrekao makar se na dnu nalazi USB Type-C.

Vrh prednje strane donosi senzor svjetlosti uz kojeg je svjetlo za obavijesti te zvučnik. Dno pak nudi senzor otiska prsta i početnu tipku u jednome – u praksi se pokazala besprijekornom, svaki puta prepoznavši baš onaj prst čiji je otisak namijenjen otključavanju uređaja.

Straga je logo kompanije i povrh toga kamera razlučivosti 13 megapiksela. Pored nje nalazi se laserski fokus – neki bi ga mogli zamijeniti za leću druge kamere, no to je osobina koju ima model UMi Z Pro, uređaj koji se od ovoga razlikuje samo po tom detalju.

UMi Z, inače, košta 269,81 dolara na internetskoj trgovini Gearbest, odakle nam je stigao. Ono što nudi, pokazat će ova recenzija, itekako opravdava istaknutu cifru.

Ekran

Standardnih 5,5 inča donosi Full HD rezoluciju; telefon koji se gura u klasu flagshipa (no po puno povoljnijoj cijeni) ne smije dati ništa manje od 1.920×1.080 piksela. Vršna svjetlina mu je 500 nita, što će reći kako je prikaz jasan i pri direktnoj sunčevoj svjetlosti.

Boje su jasne i oštre, dok je vidljivost ista iz svih kutova – Sharpov ekran rađen je, naime, u IGZO tehnologiji, koja jamči jednak prikaz ma odakle ga promatrali. Tu je i podrška za MiraVision, dakle moći ćete ga jednostavno prilagoditi svojim preferencijama te ugodnije gledati video zapise na njemu.

Zaštita ekrana od ogrebotina zasluga je Dragontrail Glass, jeftinija inačica poznatog Corningova rješenja. Da se razumijemo, Dragontrail Glass nije kikiriki jer ga proizvodi Asahi, najveći svjetski proizvođač stakla.

Hardver

Najistaknutija komponenta ovog uređaja je moćni čipset Helio X27, čije se performanse mogu ugrubo mjeriti s, recimo, Qualcommovim Snapdragonom 820. Njegov snažni desetojezgreni procesor posložen je u sljedeću konfiguraciju: 2x ARM Cortex-A72 na 2,6 GHz, 4x ARM Cortex-A53 na 2 GHz te 4x ARM Cortex-A53 na 1,6 GHz.

Ovakav dizajn jamči top performanse i ujedno štedljiv način rada: kad koristite nezahtjevne aplikacije (dopisivanje i slično), njima se bavi slabiji skup jezgara, čuvajući energiju. No kad upogonite kakvu zahtjevnu igru – a s ovim telefonom to ćete moći raditi bez problema – UMi Z će dati gas do kraja i baciti ih prema dvojcu koji radi na 2,6 GHz.

Kao što je već rečeno, performanse samoga procesora u rangu su Qualcommova prošlogodišnjeg stroja imena Snapdragon 820, no postoji jedna slaba točka u odnosu na njega, a to je grafička komponenta. Helio X27 koristi četverojezgreni Mali-T880 koji sam po sebi nije loš, no ne ubraja se u kategoriju vrhunskih grafičkih procesora. No budite bez brige: i s ovom konfiguracijom itekako ćete se naigrati na UMi Z.

Uvjetni minus vezan uz grafiku podebljat ćemo onim pravim, a taj se tiče temperature. Ovaj se smartfon, naime, voli zagrijati kad ga baš pritisnete jakom aplikacijom.

Zagrijavanje može biti uvjetovano softverski ili hardverski, a kod UMi Z radi se o ovom potonjem. Helio X27, ma koliko jak bio, voli podgrijati svoju okolinu, što ćete osjetiti na prstima dok budete raketirali zombije ili neprijatelja vukli po blatu. Prigovor kao takav je, doduše, teoretske naravi, jer zagrijavanje nikad nije išlo u ekstreme.

Procesor ne bi bio kvalitetno iskoristiv da nije odgovarajuće podrške, a ona je za svaku pohvalu: radne je memorije 4 GB, zbog čega će aplikacije kliziti k’o po loju. Pohrani je dodijeljeno 32 GB prostora, što se jednostavno proširi i do 256 GB dodavanjem adekvatnog memorijskog modula.

Softver

UMi Z telefon je koji nema bloatwarea i za to mu dodjeljujemo orden. Postoje proizvođači koji povrh Googleova operativnog sustava stavljaju svoja rješenja, no rijetki su slučajevi gdje je tako što uredno i bezbolno urađeno. Češće je riječ o polovičnim zahvatima koji unazađuju korisničko iskustvo i obično rezultiraju zaobilaženjem takvih brendova prilikom buduće kupnje pametnog telefona.

Kao što rekosmo, UMi nije ispravljao krive Drine i na ovaj je uređaj ostavio nedirnut Android 6.0 Marshmallow, za što zaslužuje naš lajk. Uskoro bi trebao stići i Android 7.0 Nougat putem OTA-e, čime će UMi Z ostati svjež i aktualan.

Baterija

Snažan hardver zahtijeva adekvatnu opskrbu strujom, što je zadaća fiksne baterije zapremine 3.780 mAh. Dolazi u paketu s adapterom koji podržava brzo punjenje, pa ćete ju napuniti za cca. dva sata.

UMi kaže kako ova pruža 360 sati na čekanju, no to su rezultati u kontroliranim uvjetima. U praksi će izdržati cijeli dan korištenja, a ako ste štedljivi zagazit će i u idući. Ništa nezaboravno, no valja uzeti u obzir s čime joj se sve valja boriti.

Kamere

Osim snažnog procesora, kamere su još jedan od aduta za UMi Z. Obje su Samsungove, SK53L8 konkretno. Ova straga, rekli smo, djeluje kao da je dvostruka, no nije. Riječ je o jednoj kameri razlučivosti 13 megapiksela, uz koju je položen laserski autofokus.

Osvjetljenje je na visokoj razini jer je priložena LED-ica četverostruka, dakle za kakvih 50% snažnija od uobičajene dualne konfiguracije na drugim telefonima. Rezultati njena rada vrlo su dobri i usudili bismo se reći bolji od telefona iz ovog cjenovnog razreda. Ne zaboravimo, tu je i opcija snimanja 4K videa.

Ako je primarna kamera za nijansu bolja od konkurencije, onda je selfie kamera pravi car: isti Samsungov senzor nalazi se, naime, i na prednjoj strani uređaja i donosi odlične fotke, pri čemu dio zasluge ide i priloženoj bljeskalici.

Što se softverskog dijela tiče, on je prilično jednostavan i lako razumljiv za korištenje. Popraćen je uobičajenim dodacima za prepoznavanje lica i uljepšavanje istog ako niste baš neki maneken.

Benchmark

UMi Z ima jaku konfiguraciju za svoj cjenovni razred, pa ni ne čudi izvrstan rezultat na testu. AnTuTu je dogurao do čak 96.039 bodova, što je zasluga odličnoga Helia X27. Ovime je u prašini ostavio puno razvikanije i daleko skuplje telefone.

Zaključak

Testirani UMi Z posljednji je izdanak kompanije prije rebrandinga: odlična konfiguracija za prilično pristupačnu cijenu od 269,81 dolar predvođena je svježim Mediatekovim čipsetom i odličnom memorijskom podrškom, koji su mu – uz kamere – najjači aduti. Nije nam se pak svidjelo zagrijavanje uslijed pojačanog rada procesora, dok je baterija prosječnog vijeka trajanja.

>> Pogledajte ponudu za ovaj uređaj na EU  skladištu

Specifikacije za UMi Z

Model:  UMi Z
SIM kartica: Dual SIM dual standby, Nano SIM + Nano SIM
OS: Android 6.0 Marshmallow (7.0 Nougat putem OTA-e)
CPU:  Helio X27 64bit, Deca-Core
GPU: Mali-T880
RAM: 4 GB
ROM: 32 GB
Proširiva memorija: Da, do 256 GB
Povezivost: GPS, Bluetooth 4.1, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
-2G: GSM 850/900/1800MHz
-3G: WCDMA 900/2100MHz
-4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz
Senzor otiska prsta: Da
Zaslon: 5,5“, Full HD, (1.920 x 1.080), 2.5D Arc
Kamera:
-Prednja: 13 MP s bljeskalicom
-Stražnja: 13 MP s dvotonskom LED bljeskalicom
Bljeskalica: Da
Baterija: 3.780 mAh
Sadržaj paketa: Mobitel, punjač, USB kabel, SIM igla, uputstvo na engleskom
Cijena: 269,81 USD

Možda će vas zanimati

Mobiteli

Pohvalno se piše o kineskoj kompaniji Vernee – i mi smo među takvima – čiji se telefoni diče izvrsnom kvalitetom i performansama. Jedan od...

Mobiteli

Bluboo Maya Max pametni je telefon kojeg njegova izrada, komponente i optimiziranost čine jednim od najozbiljnijih kandidata za kupovinu. Primarna, gotovo pa jedina svrha...

Mobiteli

Doogee X5 Pro je još jedan u nizu kineskih mobitela međutim realno gledajući nemaju svi love na bacanje da bi si mogli priuštiti bilo...

Mobiteli

Tvrtka Elephone upravo je pustila u pretprodaju svoj novi adut, model Elephone S7. Navedeni dolazi u dvije varijante: S7 s dijagonalom zaslona od 5,5 inča...