Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Vernee Apollo Lite – izvrstan izbor za tanak džep [RECENZIJA]

Kad god se povede riječ o kineskim proizvodima, zaključak se svede na podsmijeh. Kineski se proizvodi od samoga početka smatraju trećerazrednom robom, koja se kupuje kad baš nema drugog izbora. Od tada je prevaljen velik put i situacija se itekako promijenila.

Jedan takav kineski proizvod došao je i u naše ruke: Apollo Lite, pametni telefon kompanije Vernee, zadržao je povoljnu cijenu – 179,99 dolara – koja je oduvijek pratila sve Made in China, dok s druge strane donosi kvalitetu koja je u rangu koja robi takva porijekla donedavna nije bila svojstvena.

Prvi dojmovi

Već smo se itekako naslušali o ovome telefonu, i to mahom pozitivnih kritika. Upravo su one bile razlog recenzije telefona Apollo Lite koji je sve, samo nije lite: s navedenim specifikacijama (pogledajte ih na kraju teksta) može uzeti mjeru bilo kakvoj aplikaciji koje se dohvati.

Telefon se krije odmah ispod poklopca paketa u kojem je stigao. Lijep, elegantan, sjajnog i uglačanog 5,5-inčnog ekrana po kojem još nisu tapkali prsti; sad će! Po uzimanju u ruke možemo reći kako telefon nije baš velter kategorije i njegovih se 175 grama itekako osjeti.

Primijetili smo sitno bacanje prašine u oči: sve trgovine navode kako je Apollo Lite u potpunosti izrađen od metala – e pa nije. Okvir i stražnja maska jesu metalni, no vrh i dno telefona izrađeni su od plastike. Čvrste doduše, s vjerojatnom namjerom poboljšanja prijema signala.

Stražnja strana donosi kameru, senzor otiska prsta i dvostruku LED-bljeskalicu, na dnu se nalaze dva zvučnika i USB-C konektor, a na vrhu je priključak za slušalice. Zanimljiva kombinacija, budući da oba utora podržavaju slušanje audio-zapisa.

Ladice za SIM s lijeve su strane. Jedna podržava Micro-SIM, dok druga može služiti ili za Nano-SIM, ili memorijsku karticu. Klasični raspored s desne strane nudi tipke za glasnoću i uključivanje uređaja.

Ekran

Dio telefona koji nam se prilično svidio je Sharpov IGZO IPS 5,5-inčni zaslon zaštićen s Gorilla Glass 3. Puna HD rezolucija od 1.920×1.080 piksela (ili 401 PPI) osigurava lijepe, žive boje i oštru sliku, dušu dalo za gledanje videa.

Prilikom upotrebe na otvorenome, imat ćete problema s odbljeskom ukoliko sunčeva svjetlost zvizne direktno u ekran, no generalno nam nije predstavljala problem. Zamjerku nalazimo u kapacitivnim tipkama, koje nisu osvijetljene i u mraku ćete morati nabadati prstom, tražeći onu pravu.

Hardver

Puno lipih stvari! Tako bismo napravili sažetak onog što se krije u unutrašnjosti. Sve se temelji na MediaTekovu čipsetu MT6797, poznatijem po fancy imenu Helio X20. Ovaj sadrži deset jezgara raspoređenih u tri grupe (2x ARM Cortex A72 na 2,3 GHz, 4x ARM Cortex A53 na 2,0 GHz, 4x ARM Cortex A53 na 1,4 GHz), a grafički segment pokriva Mali-T880 MP4 s četiri jezgre takta 780 MHz.

Izvrsna osnovica dodatno je pojačana s 4 GB radne memorije, čime Apollo Lite postaje prava zvijer. Mjesta za pohranu ima 32 GB, što možete nadograditi sve do 128 GB. Sve ovdje nabrojano radilo je k’o curica tijekom par dana, koliko smo ga tlačili s igrama i raznim (uglavnom beskorisnim) aplikacijama.

Stražnji senzor za otisak prsta radi bez greške i brzo otključava telefon; Vernee kaže za 0,1 sekundu, a mi ne možemo tako brzo brojati, pa ćemo povjerovati. Spomenuti senzor u početku je bio problematičan, jer su se korisnici žalili kako ne reagira na svaki dodir, ili pak reagira sa zadrškom. Vernee je to ispravio u jednoj od OTA (Over-The-Air) nadogradnji koje su poprilično česte – reagiraju čim se uoči kakav bug i ovakvim odnosom prema kupcima značajno odskaču od sličnih kineskih kompanija, koje se nakon prodaje prave lude i gluhe.

Baterija

U Apollo Lite ugrađena je baterija zapremine 3.180 mAh i pokazala se prosječnom, omogućujući otprilike 24 sata autonomije. To je, uzimajući u obzir komponente s kojima se mora boriti, zapravo jako dobar rezultat. Nazivno podržava tehnologiju brzog punjenja Pump Express 3.0, no mi u paketu nismo dobili odgovarajući adapter nego onaj obični, pa je punjenje trajalo preko dva i pol sata.

Kamere

Dobavljač hardvera ovom prilikom bio je Samsung, čija prednja širokokutna kamera ima 5 megapiksela, sasvim dovoljno za predviđenu namjenu.

Stražnja kamera osjetno je jača: razlučivosti je 16 megapiksela, s otvorom blende f/2.0, faznog auto-fokusa i dvotonske LED-ice. Na otvorenom, odnosno u dobro osvijetljenoj unutrašnjosti fotografije su jako dobre. Uvjeti smanjene vidljvosti – zamračeni prostori i slično – donijet će osjetan pad kvalitete i bljeskalica je tu tek od kozmetičke pomoći. Za bliske predmete neće biti problema, no s udaljenošću raste zrnatost i boje gube svoju izražajnost i ovo bi bio jedini pravi minus telefona.

Softver koji dolazi s kamerom vrlo je ograničen i nudi tek osnovne mogućnosti. Ukoliko ste poklonik dobre fotografije, preporučamo da potražite kakvu jaču aplikaciju.

(uskoro stižu fotografije)

Benchmark

Ovaj smo dio odradili odmah po uključivanju uređaja, bez prethodne instalacije bilo kakvih drugih aplikacija. Visok rezultat smo očekivali: širokogrudna radna, neopterećena interna memorija i jak čipset podignuli su Apollo Lite daleko iznad ostalih uređaja koje smo do sada testirali. Dakako, performanse će pasti kad se telefon optereti uobičajenim zadaćama i nakrca podacima, no to će i dalje biti vrlo visoke vrijednosti.

Zaključak

Čvrst, jednostavan i brz telefon, to bi bio sažetak cijele priče. Krasi ga originalni Android 6.0 Marshmallow, kojeg ćete moći nadograditi na Android 7.0 Nougat kad ovaj uskoro bude dostupan širokim masama. Apollo Lite pružit će sate zabave i zadovoljstva, kako kroz svakodnevno korištenje, tako i kroz igranje igara s kojima nećete imati problema. Puno optimizma daje i matična kompanija Vernee, iako je novi igrač na tržištu. U nepunih godinu dana postojanja predstavili su nekoliko vrlo upečatljivih telefona, što nam je dokazao ovaj testni primjerak.

Specifikacije telefona Apollo Lite

Model:  Vernee Apollo Lite
SIM kartica: Dual SIM dual standby, Micro SIM, Nano SIM
OS: Android 6.0
CPU:  MTK6797 2.0 GHz, Deca Core Helio X20, 64bit
GPU: Mali-T880
RAM: 4 GB
ROM: 32 GB
Proširiva memorija: Da, do 128 GB, pomoću TF kartice
Povezivost: GPS, Bluetooth 4.0, Wi-Fi (802.11a/b/g/n)
-2G: GSM 850/900/1800MHz
-3G: WCDMA 900/2100MHz
-4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz
Zaslon: 5.5“, IPS, kapacitivan, FHD (1920x1080p), 2.5D Arc, Corning Gorilla Glass 3
Kamera:
-Prednja: 5 MP
-Stražnja: 16 MP
Bljeskalica: Da
Baterija: 3180 mAh, Li-Ion Polymer, ugrađena
Sadržaj paketa: Mobitel, punjač, USB kabel, igla za SIM
Cijena: 179,99 dolara

Možda će vas zanimati

Mobiteli

Pohvalno se piše o kineskoj kompaniji Vernee – i mi smo među takvima – čiji se telefoni diče izvrsnom kvalitetom i performansama. Jedan od...

Mobiteli

Bluboo Maya Max pametni je telefon kojeg njegova izrada, komponente i optimiziranost čine jednim od najozbiljnijih kandidata za kupovinu. Primarna, gotovo pa jedina svrha...

Mobiteli

Doogee X5 Pro je još jedan u nizu kineskih mobitela međutim realno gledajući nemaju svi love na bacanje da bi si mogli priuštiti bilo...

Mobiteli

Tvrtka Elephone upravo je pustila u pretprodaju svoj novi adut, model Elephone S7. Navedeni dolazi u dvije varijante: S7 s dijagonalom zaslona od 5,5 inča...