Pametni sat, korisni uređaj ili samo kratkotrajni fad napravljen da izvuče novce iz džepova potrošača? Danas gledamo Xiaomi Stratos 2, pametni sat sastavljen od strane dvije tvrtke. Sa relativno niskom cijenom od $190 i hrpu navedenih funkcija, gledamo jednu interesantnu opciju za ljude koji nisu spremni uložiti ušteđevinu u nešto što im možda nije ni potrebno.
Kvaliteta izrade i tipke
Ovaj pametni sat je vrlo lijepo građen sa kromiranim rubom i ostatkom tijela napravljenim od ugljičnih vlakana. Gumbi su napravljeni od nehrđajućeg čelika a srednji gumb je još dodatno teksturiran za prepoznatljivost. Pritiskanje se osjeća super, klik je tvrd i definiran. Ekran je isto zaštićen kaljenim staklom, osnovna stvar na satu koju mi je drago da Xiaomi/Huami nisu zaboravili. Dosta pametnih satova znaju biti u težoj klasi, ali Xiaomi Stratos 2 nema problema sa tim gledajući da je težak samo 60g. Sa takvom težinom se na ruci osjeća kao i svaki drugi sat. Mali minus koji mu trebam dati je njegov silikonski remen koji, iako je ugodan na koži, izgleda dosta jeftino i neusklađeno sa ostatkom sata. Nadam se da je taj silikon kvalitetniji nego što izgleda jer ovaj sat treba trpiti razne trešnje, promjene temperature i topljenje u vodi i moru. Znam što se pitate pa ću vam odmah reći – da, ovaj sat je vodootporan do 50m dubine! Zbog toga su Xiaomi/Huami žrtvovali mikrofon i zvučnik na satu ali pošto je ipak fokusiran na fitness, to se čini kao razumna odluka.
Operativni sustav i mogućnosti
Zanimljivi dio svakog pametnog sata, njegov sustav. Operativni sustav je spoj između korisnika i hardvera što ga čini važnim djelom korisničkog iskustva nekog uređaja. Xiaomi/Huami su odlučili koristiti svoj vlastiti operativni sustav na ovome satu i nemamo puno informacija o njemu. Neke stvari aludiraju na to da je operativni sustav baziran na Androidu, ali u svakom slučaju nije kompatibilan sa Android Wear tj. Wear OS. Ovaj sat ima 14 različitih “tema” a skoro svaka od tih tema se može mijenjati po želji. Isto podržava 13 različitih sportova gdje sat mjeri, u stvarnom vremenu, otkucaje srca, brzinu kretnje, potrošnju kalorija, vašu poziciju pomoću GPS i ostale stvari koje očekujete od fitness trackera. Pošto ima ugrađen pravi pedometar, dok je god ukljućen – ovaj sat broji vaše korake. Naravno, osim sport i fitness funkcija ovaj sat isto može puštati glazbu sa interne memorije na vaše bluetooth slušalice, može davati vremensku prognozu, analizira vaš ritam spavanja i ima i kompas. Sve se ovo sinkronizira sa Amazfit aplikacijom preko bluetootha. Aplikacija ne mogu reći da je kompleksna, ali nije ni rudimentarna. Većinu opcija možete namjestiti unutar vašeg sata, ali premještanje reda aplikacija se radi iz mobilne aplikacije. Amazfit Watch aplikacija će vam najviše koristiti za lagani pregled statistika koje je sat prikupio.
Naravno, nije sve bajno i krasno kod sustava. Korisničko sučelje je dosta zbunjujuće i nakon više dana korištenja ja još ponekad pritisnem krivi gumb ili povučem prst u krivom smjeru. Power button samo probudi sat ali kada ga pritisnete ponovo, umjesto da stavi sat u standby, on promjeni stranicu na satu. Kako bi ste pročitali notifikacije, trebate uključiti sat i povući prema gore umjesto da se takva važna funkcija poveže na jedan od gumba. Tap to wake radi ponekad ako dvaput pritisnete ekran u točnom intervalu koji se sviđa satu. Aktiviranje sata pri podizanju ruke radi čak i pre osjetljivo. Dok ležim u krevet zna se sam upaliti kada maknem ruku. Ima tu još malih zamjerki koje će pažljiv korisnik lako primijetiti. Uz imperfekcije u sučelju, sistem isto ima problema sa fluidnošću. Mijenjanje teme znalo je staviti moj sat van funkcije i do 20ak sekundi. Uz to, ima dosta microstuttera u sistemu i momente gdje ne znate da li sat nije primio vaš dodir ili procesira nešto i trebate pričekati.
Baterija
Xiaomi/Huami tvrde da sat može raditi 5 dana ako ga svaki dan koristite 30 minuta i dobijete 200 notifikacija. Kada kupujete ovaj sat, ne bih vam preporučio da se orijentirate prema ovoj informaciji. Sat ima prilično mizernu bateriju od 280mAh i zato male promjene u načinu korištenja mogu značiti ogromne promjene u trajanju baterije. Mojim korištenjem ovog pametnog sata pokazalo se da meni traje otprilike dva do četiri dana bazirano koliko vozim biciklu i koliko često koristim njegove druge funkcije. Xiaomi tvrdi da možete istegnuti bateriju ovoga sata i do tjedan dana, ali kod takvog korištenja to više nije pametni sat. Na kraju krajeva, usprkos tehnički maloj bateriji – traje dovoljno dugo da se nisam bojao prazne baterije tijekom korištenja. Baterija se može napuniti u 2 do 3 sata pa tu nema baš problema, jedino ako vam smeta skidanje i stavljanje malo češće od vašeg starog Casia.
Ekran
Ekran na Xiaomi Stratos 2 pametnom satu može biti loš i dobar ovisno o tome što tražite. Kutovi vidljivosti nisu bajni što može stvoriti problem ako trebate pogledati neku informaciju na brzinu dok trenirate. Isto, boje na ekranu su prilično desaturirane i slabe, a situacija se pogorša kada se upali plavičasto osvijetljenje na ekranu i zaplavi cijelu sliku. Naravno, to se može oprostiti jer na kraju ipak nećemo gledati filmove na našem pametnom satu, to ostavljamo za djecu slijedeće generacije. Ipak, ekran je ljepota na suncu! Zbog pametnog dizajna, sunce je osvijetljenje tijekom dana i na ekranu se sve vidi čisto, oštro i čitko!
Zaključak
Trebam odmah reći, usprkos dosta malih greškica u sistemu i sučelju – ja i ovaj sat smo odmah kliknuli. Ja ga osobno ne bih uzeo jer mi njegove brojne fitness funkcije nisu potrebne, ali on mi je pokazao da tehnologija pametnih satova možda i ne ide direktno glavom u zid. Ovaj sat je savršen za nekoga tko je fizički vrlo aktivan a želi si nabaviti lijepi pametni sat bez otvaranja kredita. Ako ne planirate koristiti fitness funkcionalnost ovoga sata, možda vam je bolje potražiti nešto drugo, jer fitness je područje gdje ovaj pametni sat blista.
POGLEDAJ PONUDU NA GEARBESTU!Ako preferirate da mi obavimo narudžbu, direktno na vašu adresu, kontaktirajte nas na [email protected]