Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Xiaomi Mi 9 [RECENZIJA]

Od dolaska na tržište dominira po benchmark testovima. Isprva se činilo da je to zato što je prvi dobio Qualcommov Snapdragon 855, najjači čipset na svijetu, ali pokazalo se da nije sve u hardveru. Xiaomi Mi 9, moćni flagship ugledne kineske kompanije, prošao je više od tjedan dana korištenja i evo recenzije!

Prvi dojmovi

Mi 9 gotovo je u cijelosti od stakla. Ne samo da je staklo ondje gdje i treba biti – na ekranu – nego su cijela leđa također od stakla, i to Gorilla Glass 5. Lijepo je zaobljen po rubovima, što daje ugodan osjećaj u ruci. Zbog toga je i vrlo klizak za držanje, pa preporučam korištenje silikonske maske koju ćete naći u kutiji. Staklo nije novost u gradnji mobitela, pa niti kod Xiaomija. Zato je tu gradijentna boja, koja se presijava i mijenja nijanse kako se mobitel okreće prema svjetlosti. Mobitel je prekrasan u svakom pogledu, samo ako svoj Mi 9 planirate koristiti bez maske, računajte na vrlo izgledne ogrebotine (ipak je to staklo) i stalno brisuckanje, jer će biti prekriven otiscima prstiju.

Raspored tipki i utora je standardan kao i kod svakog drugog telefona: na dnu su zvučnik i mikrofon (jedan, prilično glasan), između kojih je ulaz za USB kabel tipa C. Desno su vrlo responzivne (baš lijepo kliknu) tipke za uključivanje i glasnoću, dok je lijevo utor za SIM karticu i, prvi put u Xiaomija, posebna tipka za Googleovo AI sučelje. Isprva sam bio malo skeptičan prema ovom novitetu, ali pokazalo se zgodnim dobiti baš one informacije koje me zanimaju pritiskom na samo jednu tipku. Pomoću nje možete izdavati glasovne naredbe za pretraživanje, ali još nisam upoznao osobu koja za to daje pet para. U postavkama sam sve to promijenio na pokretanje glavne kamere. Na vrhu je sekundarni mikrofon i IC senzor. Nema arhaičnog 3,5-milimetarskog ulaza za slušalice, ako nekog zanima. Ljudi, prijeđite na život bez žica. 🙂

Na leđima je još jedna novost: tri senzora kamere. O njihovoj kvaliteti više u posebnom odlomku, a ovdje ću samo spomenuti kako su poprilično izbočeni, što se itekako primijeti kad mobitel stavite na stol. Eno, u video recenziji sam pokazao kako se Mi 9 ponaša na neravnoj površini – ode svojim putem. Sadržaj kutije sam pročešljao u unboxing videu, ovdje samo žalim za bežičnim punjačem koji mi još nije stigao. Za prvi dojam, mobitel je mrak!

Ekran

Prednji panel, pokriven s Gorilla Glass 6, protegnuo se na velikih 6,39 inča u Full HD rezoluciji. Dobavljač je Samsung, a budući da je riječ o Super AMOLED matrici, prikaz boja je pun i bogat detaljima. Jako lijep zaslon! Oduševljen sam čitljivošću pod direktnim suncem, koja je za dva koraka ispred ranije korištenih LCD panela. Na vrhu, iznad kapljice u kojoj je selfie-kamera, nalazi se sitni usjek u kojem je zvučnik. Desno od njega je svjetlo za obavijesti, praktičan dodatak koji polako nestaje iz flagship kategorije.

Zbog Super AMOLED zaslona dobili smo Always-on displej ili Ambijentalni zaslon, kako to zove Xiaomi. Odnosi se na mogućnost da se na ugašenom zaslonu prikazuju informacije poput sata, baterije i pristiglih obavijesti. Ispod ekrana je senzor otiska prsta, koji je precizan pod uvjetom da ga pogodite od prve. Traži malo privikavanja, ali djeluje jako kul.

Svakako spremite otiske za više od jednog prsta, jer je praktičnije. Isto tako, probajte koristiti geste za navigaciju kroz sučelje. To je jedna od zgodnih sitnica unutar MIUI 10, koju koristim radije nego klasično pičenje kroz sustav.

Hardver i benchmark

Mi 9 je prvi mobitel koji je dobio najjači čipset na svijetu, Qualcomm Snapdragon 855. Kudikamo je brži od čipseta Kirin 980, koji se doduše može naći isključivo u Huawei i Honor uređajima. Snapdragon 855 je kao munja sasjekao sve što sam pokrenuo, bilo da sam peglao igre (Adreno 640 je izvanredan GPU) ili samo besposleno pokretao nasumične aplikacije. Osmojezgreni procesor ima raspored 1+3+4, što izgleda ovako:

  • 1x Kryo 485 Gold na 2,84 GHz, Cortex A76
  • 3x Kryo 485 Gold na 2,42 GHz, Cortex A76
  • 4x Kryo 485 Silver na 1,8 GHz, Cortex A55

Čipset je rađen u unaprijeđenom, 7-milimetarskom proizvodnom procesu, koji je donio nove uštede glede potrošnje energije, kao i povećanje performansi. Igranje na njemu je sjajno iskustvo, mada moram napomenuti da se mobitel pritom malo zagrije.

Snapdragon 855 je, inače, optimiziran baš za igranje, a ugođaju dodatno pridonosi velika dijagonala ekrana. Testni primjerak ima 6 GB radne memorije i 64 GB interne, mada se u flagship kategoriji sad već redovno i u startu nudi 8+128 GB. Ovo je bio način da se cijena zadrži ispod 500 dolara, a svejedno ponude bogovske performanse. Razlika u radu između 6 i 8 GB RAM-a ionako se ne osjeti osim u benchmark testovima, a veća interna memorija dostupna je već za 20-ak dolara više. I ovih 64 GB trebalo bi biti više nego dovoljno gotovo svakome.

Rezultati koji sam postigao na benchmark testovima jasno pokazuju ono o čemu cijeli svijet trubi: Xiaomi Mi 9 najjači je smartfon na svijetu. Učitavanje igara je jako, jako brzo, da ne kažem trenutno. Sve vrvi detaljima i sitnicama, nema nikakvih mikro-trzaja niti zastajkivanja. Glatko, fluidno, precizno.

Kamere

Kvaliteta kamere postala je prioritet prilikom kupnje mobitela. Nekad je to bio samo zgodan dodatak, koji je vremenom prerastao u vrhunski komad hardvera. Flagship uređaj zaslužuje flagship kamere, a ono što Mi 9 ima na svojim leđima je prvoklasno. Tri senzora prvi puta su se našla na jednome Xiaomi uređaju, evo kako to izgleda gledano s vrha prema dnu:

  • 12 MP, otvor blende f/2.2
  • 48 MP, otvor blende f/1.7
  • 16 MP, otvor blende f/2.2

Primarni senzor je Sony IMX586 s 48 MP, sekundarni je telefoto Samsung S5K3M5 s 12 MP i 2x optičkim zumom te Sony IMX481 16 MP širokokutni senzor, kojeg možete iskoristiti pritiskom na posebno označeno dugme.

Zanimljivo, iz nekog razloga je izostala optička stabilizacija slike. Zato je tu AI asistent kod fotografiranja, koji obogaćuje boje prilikom snimanja. Učinak je prilično dobar, jer fotke ispadnu punije i življe, pa gledajte koristiti ovu mogućnost. Opciju je jednostavno uključiti: na vrhu aplikacije piše “AI”, ne može se promašiti. 🙂 Postoji i opcija za snimanje u punih 48 MP, koliko primarni senzor i nudi (defaultne su postavke na 12 MP), a za one sklone eksperimentiranju tu je i ručni način podešavanja (tzv. “Pro” način).

Kvaliteta fotografija

Kvaliteta fotki je izvanredna! Kamera me oduševila, osobito po danu kad je sve prebogato detaljima i bez šuma. Ako tražite mobitel s kamerom koja će dati top fotografije na način da ga samo izvučete iz džepa i okinete fotku, Mi 9 je izbor za vas. Dodatna se poboljšanja dobiju u Pro modu, ali potrebno je previše čačkanja i podešavanja da bi se izvukla bolja snimka – originalne postavke su dušu dale za brzopotezno snimanje. Po noći, odnosno u slabije osvjetljenim uvjetima, gledajte se prebaciti na noćni način. Naravno da kvaliteta pada kad nema svjetla, ali svejedno ćete izvući dobru fotku, osobito kad se malo priviknete na aplikaciju i njene mogućnosti.

Kad sam već kod aplikacije, riječ je o standardnoj Xiaomi aplikaciji kakva se nalazi na svakom njihovom mobitelu. Ima neke dodatne mogućnosti zbog jačih i sposobnijih senzora, ali generalno ćete biti na poznatom terenu ako ste ikad držali Xiaomi u ruci. Isprobao sam neke druge, besplatne aplikacije za kameru, ova originalna se pokazala najboljom opcijom.

Sprijeda, u malenoj kapljici iznad ekrana, nalazi se senzor s 20 MP. Fotke su jako, jako dobre, osobito meni koji uopće ne okidam selfie-fotke. Računajte i na velik broj softverskih dodataka, kojima se dodatno poboljšava ionako odličan dojam fotografije. Tu kameru možete koristiti i za otključavanje mobitela putem skeniranja lica, ali pritom morate u postavkama promijeniti regiju na Kinu. Malo blesava odluka, ali tu nema pomoći.

Prednja kamera snima video u Full HD rezoluciji pri 30 fps, a zadnja može snimati 4K pri 30 i pri 60 fps. U kapljici gdje se nalazi nije bilo mjesta za bilo što drugo, pa niti za bljeskalicu. Umjesto toga bljesne cijeli ekran, što je trik još iz ranijih verzija Androida.

Softver

MIUI 10 duboka je, temeljita nadogradnja Androida 9. Xiaomi je jako žurio s izlaskom Mi 9 na tržište, zbog čega je softverska strana priče u početku jako patila. Meni je ovaj uređaj tijekom noći i u Airplane modu trošio čak 15% baterije, a bilo je i drugih iritantnih bugova. U međuvremenu su stigle dvije nadogradnje, koje su ispravile propuste. Xiaomijevi softveraši preopterećeni su poslom, šuška se po forumima.

Vas, koji ste upravo dobili ovaj model, ili ćete ga tek uzeti, čeka dobro optimiziran sustav, zbog čega korisničko iskustvo izgleda kao nožem kroz maslac. Nekima se MIUI ne sviđa, zbog čega ne žele kupiti Xiaomi mobitele, mada su ovi najisplativija kupnja na tržištu.

Meni je ovo treći Xiaomi u nizu i veliki sam poklonik MIUI OS-a. Sadrži brojne korisne dodatke, kojima se iskustvo korištenja Android uređaja podiže na višu razinu. Kritike takve dodatke zovu bloatwareom, ali to je stvar perspektive. Na tzv. “čistom” Androidu (imaju ga Nokia mobiteli ili Xiaomi Mi A3, recimo) svejedno dobijete nekoliko Googleovih predinstaliranih aplikacija, koje se mirne duše mogu nazvati bloatwareom.

MIUI aplikacije kao što su Čistač, Daljinski upravljač, Sigurnost ili Snimač zaslona korisne su i redovno ih koristim. Neke druge mi osobno ništa ne znače (Mi Video ili Xiaomijev vlastiti internetski preglednik) jer imam bolje alternative. Mogu se isključiti, ali o tome u jednom od nadolazećih tutoriala. Kao što sam rekao, sve je to stvar perspektive. Nemojte da vas takve priče odgovore od Xiaomija – isprobajte sami, tako ćete najbolje znati što je za vas.

Na testnom mobitelu instalirana je EEA verzija OS-a. Tu su još kineska, ruska i Global verzija. Prva je za Kinu, druga za majku Rusiju, a zadnja za ostatak svijeta. Spomenuti EEA je za područje EU. Neke velike razlike nema, nego EEA inačica donosi ravno nula reklama. Ako vas zanima kako izgleda život bez zaštite EU od spama, prebacite u postavkama regiju na, recimo, Indiju ili Kinu. Propagandni pokolj!

Povezivanje, audio, video

Povezivanje i razgovori su protekli bez ikakvih štucanja, što je zapravo očekivano. Bluetooth 5.0 već je standard i brzo prebacuje podatke, osjetno brže nego verzije 4.1 ili 4.2, kakve su još uvijek vrlo česte. Zvučnik na dnu telefona prilično dobro reproducira zvuk i nema distorzije niti kad ga se stisne do kraja. Mobitel često koristim za slušanje glazbe i Mi 9 u tom smislu dobro služi svrsi. Volio bih da ima stereo zvuk, ali ne vidim gdje bi se ugurao dodatni zvučnik. 🙂 Daleko je to od pravih zvučnika, ali to vrijedi za svaki mobitel. Za dobar zvuk treba puno mjesta, a pametni telefon baš ne odgovara toj definiciji.

Nisam siguran treba li uopće spominjati izostanak 3,5-milimetarskog ulaza za slušalice. On već generaciju-dvije unazad izostaje sa sve većeg broja uređaja i uskoro će sasvim izumrijeti. Reprodukcija videa na onakvom ekranu je odlična, isto vrijedi za surfanje internetom ili gledanje fotografija. Dijagonala se kod videa nešto stisne, jer se pojavi crna linija, koja sakrije izbočinu u kojoj je prednja kamera.

Baterija

I evo nas kod kamena spoticanja. Mi 9 ima bateriju s kapacitetom od 3.300 mAh, koja nije dovoljna za stroj ovoga ranga. Uz ograničeno korištenje (nekoliko poziva, nešto poruka na Whatsapp, cca. pola sata igranja i interneta) koje sam imao u danima kad se zbog drugih obaveza nisam mogao potpuno posvetiti telefonu, uspjela je dočekati večer. Za sve ostalo, dakle uz barem sat igranja dnevno, sat vremena Youtubea i standardnih pola sata razgovora, trebalo ju je dva puta puniti. Srećom, podrška za brzo punjenje pravi je lijek za to i već nakon pola sata na utičnici napunit će se na sitno ispod 50%, nakon čega je Mi 9 ponovno spreman za paljbu.

Snapdragon 855 rađen u 7-nanometarskom proizvodnom procesu nije rastrošan čipset, ali od njega se ne mogu očekivati uštede. On je napravljen ne da štedi, nego da gazi. A on gazi, trese, melje i udara sve čega se dohvati. To je bomba! Očekujem da se kroz softverske nadogradnje autonomija dodatno popravi, mada ne očekujem čuda. Ne možeš šampiona u teškoj kategoriji cijeli dan držati na kifli i jogurtu.

Ističem kako Mi 9 podržava bežično punjenje, koja će vas riješiti kabela i dodatno olakšati život. Naručio sam originalni Xiaomi bežični punjač, ali on se mora kupiti posebno i do trenutka objave recenzije još nije stigao. Xiaomi je tek nedavno ušao u krug proizvođača koji nude bežično punjenje, a već je prešao u vodstvo u toj kategoriji: Mi 9 je prvi uređaj koji donosi bežično napajanje od 20W, kojim se baterija nadopuni na 40% za pola sata, a do vrha za samo sat i pol. Odličan rezultat!

Zaključak

Xiaomi Mi 9 ima ama baš sve zbog čega je u svjetskom vrhu: predivan izgled, blistav ekran, vrhunske kamere, najnapredniji procesor na svijetu, najbrže bežično punjenje na svijetu i nenadmašno pristupačnu cijenu. Pod minus se ubraja baterija, koja nije dovoljna za cijeli dan intenzivnog korištenja ovakvog stroja. To je kompromis na koji su mnogi voljni pristati, uključujući i mene: moj (i dalje odlični) Mi Note 3 odlazi u zasluženu mirovinu i mijenja ga ova hardverska neman.

Mi 9 ima još neke uvjetne nedostatke: nema, recimo, IP certifikat za otpornost na vodu i prašinu. Memorija se ne može nadograditi, nego imate ono što kupite: 64 ili 128 GB. Xiaomi je ovdje pažljivo balansirao zbog cijene, jer velikoj većini ljudi to nisu uvjeti prilikom kupnje mobitela. Bez obzira na to, Xiaomi Mi 9 je fantastičan smartfon i suludo dobra prilika za kupnju.

POGLEDAJ PONUDU NA TRGOVINI SMARTUS! POGLEDAJ PONUDU NA TRGOVINI GEEKBUYING! POGLEDAJ PONUDU NA TRGOVINI GEARBEST!

Specifikacije

Model: Xiaomi Mi 9
Sim kartica: Dual Nano SIM
OS: MIUI 10
CPU: Snapdragon 855, Octa Core (1×2,84 GHz Kryo 485 + 3×2,42 GHz Kryo 485 + 4×1,8 GHz Kryo 485)
GPU: Adreno 640
RAM: 6 GB/8 GB
ROM: 64 GB/128 GB
Proširiva memorija: Ne
Povezivost: GPS, A-GPS, BDS, GALILEO, GLONASS, QZSS, Bluetooth 5.0, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac)
-2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz
-3G: WCDMA 850/900/1700/1900/2100 MHz
-4G: FDD-LTE 850/900/1800/1900/2000/2100/2300/2500/2600 MHz
Zaslon: 6,39“ Super AMOLED Full HD (2.340×1.080 p), Gorilla Glass 6 (kućište Gorilla Glass 5)
Kamera:
-Prednja: 20 MP
-Zadnja: 12 MP f/2.2, telefoto, Laser/PDAF, 2x optički zum + 48 MP f/1.7, Laser/PDAF + 16 MP f/2.2, Laser/PDAF, širokokutna
Bljeskalica: Da
Baterija: 3.300 mAh, ugrađena
Sadržaj paketa: Mobitel, punjač, silikonska maska, USB kabel tipa C, adapter za slušalice, igla za SIM
Cijena: 359,99 dolara (Gearbest); 399,99 dolara (Geekbuying)

Možda će vas zanimati

Xiaomi

Nedavno ažuriranje koje je objavio Xiaomi za određene mobilne telefone izazvalo je neželjene posljedice, čineći neke uređaje neupotrebljivima. Xiaomi je priznao da postoji problem...

Recenzije

Srednja klasa pametnih telefona dobila je novog, ozbiljnog izazivača. HONOR 90 dodatak je ionako već jakoj ponudi uređaja iz njihovih tvornica. Riječ je o...

Recenzije

Best-buy kategorija pametnih telefona jako je elastičan pojam. Nekada su to bili uređaji s cijenom između 150 i 200 eura, ali danas stvari stoje...

Xiaomi

Poco C55 je jedan novi pametni telefon koji dolazi iz Xiaomi ekosustava, a njegov omjer cijene i kvalitete odmah u startu je postao privlačan...