Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Xiaomi

Xiaomi Redmi Note 10 5G recenzija – jeftini 5G za svakoga!

Prošla godina bila je daleko od uspješne za svjetsku ekonomiju: pandemija COVID-19 zatvorila je mnoge firme i obrte. One firme koje su preživjele, učinile su to ili uz obilno kreditiranje ili s drastično srezanim prihodima. Ali Xiaomi ne zna za loš rezultat niti kada svijet stane. Prema službenim podacima, prodaja smartfona im je porasla za 17,5%, a prihodi za čak 24,6%. Jedan od glavnih razloga uspjeha je Redmi serija pametnih telefona, koji predstavljaju uvjerljivo najbolju kupnju među mobitelima. Svaki Redmi odlikuje kvalitetna izrada, pouzdanost i niska cijena. Sada su opet konkurenciji bacili rukavicu u lice s jeftinim 5G modelom Xiaomi Redmi Note 10 5G, koji nam je upravo stigao na recenziju. Ima baš sve što ima svaki drugi Redmi smartfon – kvalitetan je i jeftin – ali ovog puta uz podršku za mobilnu mrežu nove generacije. I prilično dobro izgleda.

Unboxing i prvi dojmovi

Proizvođači pametnih telefona počeli su se praviti Englezi, pa u zadnje vrijeme uskraćuju punjač zajedno s mobitelom. Izvlače se na brigu o okolišu, ali zapravo pokušavaju od kupaca napraviti magarce i izvući još novaca. Srećom, s Redmi Note 10 5G dobit ćete sve što je potrebno, bez brige. Uz mobitel tu je punjač s podrškom za 22,5W brzo punjenje, USB kabel tipa C, prozirna silikonska maska, igla za SIM ladicu i papirologija.

S obzirom da je jeftin, na Redmi Note 10 5G nećete naći luksuzne materijale kao što je staklo. Umjesto toga izrađen je od plastike, što zapravo uopće nije loše. Već godinama imam mobitele iz višeg cjenovnog segmenta i cijelo vrijeme ih držim u zaštitnoj maski. Što vrijedi lijepo sjajno staklo na leđima, kad ga moraš sakriti u čarapu da se ne razbije? Izrada je odlična, bez ikakvih sumnjivih zvukova niti kada malo jače pritisnete mobitel. Kao što vidite na slikama, ovaj je smartfon u srebrnoj nijansi koja mu stoji kao salivena. Dostupne su još crna i plava boja.

Više s Geek.hr: SuperEQ S1, recenzija bežičnih slušalica

Na dnu je zvučnik, mikrofon i ulaz za punjenje tipa C. Na vrhu je 3,5-milimetarski ulaz za slušalice, sekundarni mikrofon i IC port. Lijevo je ladica za SIM karticu, a desno tipke za glasnoću i uključivanje mobitela. Senzor otiska prsta nalazi se na dugmetu za uključivanje, što je zgodna lokacija. Odmah da kažem, senzor radi kao zmaj!

Ekran na Xiaomi Redmi Note 10 5G

Kad praviš jeftini mobitel moraš na puno stvari štedjeti, ali Xiaomi nije štedio na ekranu. Dijagonala od 6,5 inča je u IPS LCD tehnologiji, pri Full HD+ rezoluciji od sjajnih 2400×1080 piksela (400 piksela po inču). Maksimalna svjetlina je impresivnih 500 nita, ali ovo je uvjetna vrijednost. Postići ćete ju kad uključite automatsku svjetlinu ekrana, dok pri ručnom podešavanju ne ide preko 380 nita. Čitao sam na forumu da će softverskom nadogradnjom ovu vrijednost povećati.

Ako zanemarimo 5G, ekran je najjači adut ovog mobitela. Ima naravno boljih, ali mi pričamo o uređaju koji kod nas ne bi trebao koštati više od 1800-2000 kn. Pretpostavljam da će se naći neki mudrijaš koji će kukati zašto ovo nije AMOLED zaslon – zato što je Redmi Note 10 5G jeftin mobitel, eto zašto. To je otprilike isto kao prigovarati što vaša nova Opel Astra ne može povući kao Rimac Nevera. E da, preko ekrana je postavljena zaštita Gorilla Glass 3, što nije čest slučaj u ovom cjenovnom rangu. A još preko toga je naljepljena zaštitna folija, koju možete primijetiti jer se ružnjikavo ističe kod selfie kamere.

Ovaj ekran ima još aduta, i to ne bilo kakvih. Brzina osvježavanja je 90 Hz i osobno sam oduševljen ovime. U postavkama možete birati između 60 i 90 Hz, ili jednostavno prepustiti mobitelu da se po potrebi automatski izabere odgovarajuću vrijednost. Xiaomi je najavio kako će s jednom od budućih nadogradnji dodati i osvježavanje od 30 Hz, kako bi se štedjela baterija. Gledanje videa i igranje igara na ovakvom zaslonu je besprijekorno.

Hardver i povezivost

Xiaomi Redmi Note 10 5G je najjeftiniji 5G mobitel koji se može kupiti. Jeftin je jer je Xiaomi pažljivo štedio, gledajući da kupcu svejedno pruži dobro korisničko iskustvo. Umjesto skupih Qualcomm čipseta, Xiaomi se odlučio na Mediatekov pouzdani Dimensity 700. Temelji se na osmojezgrenom procesoru (dvije 2,2 GHz Cortex-A76 jezgre, šest 2,0 GHz Cortex-A55) i grafičkom čipu Mali-G57 MC2. Model u mojim rukama ima 4 GB radne (LPDDR4X) i 64 GB interne memorije (UFS 2.2), a u ponudi su varijante od 4+128 GB i 6+128 GB.

Postigao sam zanimljive rezultate na benchmark testovima. Na Geekbench 5 ovaj je uređaj dohvatio gotovo isti rezultat kao i Xiaomi Poco X3 NFC, kojeg pokreće odlični Snapdragon 732G. Na PCMark Work 3.0 je dohvatio 8937 bodova, ali ovaj ga test nije mogao rangirati niti usporediti s drugim uređajima. Vidite, ovakve aplikacije zahtijevaju pokretanje na barem 100 istih modela da bi potvrdili rezultate. S obzirom da je Xiaomi Redmi Note 10 5G novi model, ovaj benchmark očigledno nije pokrenut stotinu puta na njemu.

U svakodnevnom radu mobitel leti kao ptičica. Dimensity 700 nije namijenjen žestokom igranju, ali s većinom igara će bez problema izaći na kraj osim onih najzahtjevnijih. Očekujte određene kompromise u kvaliteti grafike, ali s obzirom na cijenu, dobije se puno više od očekivanog.

Čitač otiska prsta je brz kao munja i baš jako, jako precizan. Mobitel možete otključavati i pomoću selfie kamere, ali meni je to skroz nepraktično i u praksi ne koristim. Zvučnik na dnu mobitela je prilično glasan i bez distorzije zvuka čak i kad ga se stisne do kraja. Redmi Note 10 5G ima FM radio, NFC (aleluja za ovo!), infracrveni senzor i Bluetooth 5.1. Najbitniju stavku od koje se razlikuje od konkurencije, famozni 5G, nisam mogao testirati. Ne živim u području gdje ima 5G signala, što je slučaj za veći dio zemlje. Baš zato se treba upitati želite li kupiti ovakav mobitel, jer koja je svrha nove tehnologije ako ju ne možete koristiti? S druge strane, 5G dostupnost se polagano ali uporno širi, a ovo je daleko najjeftiniji način da osjetite blagodati ultra-brzog interneta.

Kamera na Xiaomi Redmi Note 10 5G

Iako svi vole imati tri, četiri ili šesnaest kamera na svojim mobitelima, svi koriste samo onu glavnu kameru. Tom se logikom vodio Xiaomi, koji je ovdje malo štedio. Glavna kamera ima OmniVision senzor od 48 megapiksela (f/1.79), koji će uz dovoljno svjetla dati prilično dobre fotografije. One dnevne fotke, snimane na otvorenom, bit će zapravo jako dobre. Sljedeći senzor ima 2 megapiksela i monokromatski je, sa zadatkom da pruži efekt dubine. I ovaj senzor svoj posao radi dobro, ali je zato makro senzor (također 2 megapiksela) ispodprosječan. Traži puno truda i muke da se napravi dobra makro fotka. Zato preporučam da jednostavno približite mobitel i koristite glavnu kameru, dobit ćete bolji rezultat.

Neki možda neće zamjetiti još jednu stavku gdje se uštedjelo, a to je aplikacija za kameru. Ista je to aplikacija koju ima svaki Xiaomi, ali bez Pro opcije na koju sam osobno navikao i često ju koristim. Nema niti zoom prečica na displeju, nego ćete to morati raditi ručno, povlačenjem prstiju po ekranu. Ako ste fotografski entuzijast ovo će vam smetati, kao i izostanak telefoto i ultraširokog senzora. Ako fotografirate na način da samo izvučete mobitel iz džepa i okinete fotku, onda vam je svejedno. Zapravo, bit ćete zadovoljni s rezultatom. Što se tiče videa, podržava snimanje u 1080p pri 30 fps i nema podrške za 4K. Selfie kamera ima 8 megapiksela i iznenađujuće je dobra.

Softver

Ako ste ikada koristili Xiaomi, Redmi ili Poco mobitel, onda ćete biti na poznatom terenu. Redmi Note 10 5G se temelji na Androidu 11, preko kojeg je MIUI 12što je najbolji MIUI do sada. Ugodno, lijepo i brzo sučelje znatno poboljšava korisničko iskustvo. Neki ga vole, neki ne. Meni je baš MIUI glavni razlog zašto koristim Xiaomi uređaje (i cijena, i cijena!), jer donosi jako puno korisnih sitnica (paket aplikacija ‘Sigurnost’ prije svega).

Kad prstom povučete s vrha ekrana naniže, otvara se centar za obavijesti kao i na svakom drugom mobitelu. Na MIUI 12 taj se centar može koristiti na dva načina: klasičan izgled donosi standardan kontrolni centar zajedno s pristiglim obavijestima. Ako želite nešto moderniji (i s iOS-a precrtani) izgled, tada u postavkama uključite novi kontrolni centar i obavijesti. Povlačenjem s lijeve strane ekrana pregledavat ćete obavijesti, a povlačenjem s desne strane ekrana pristupit ćete kontrolnom centru. Sjećam se kad sam dobio novi MIUI 12, baš me ta funkcija izluđivala u početku, jer nisam znao zašto ponekad dobijem samo obavijesti kad hoću kontrolni centar i obrnuto.

Ne zaboravite na Teme, koje su standardan dodatak u svakom MIUI smartfonu. Kroz njih ćete dodatno istaknuti svoj mobitel tako što ćete preuzeti nove wallpapere, fontove, početne zaslone i tako temeljito promijeniti izgled svog mobitela.

Baterija na Redmi Note 10 5G

U ovom se mobitelu krije baterija kapaciteta 5000 mAh. Redmi Note 10 5G je iznenađujuće tanak 8,9 mm) i lagan (190 grama) s obzirom na zapreminu baterije. Xiaomi je očigledno uložio puno truda kako bi smanjio volumen baterije, a zadržao kapacitet. Baterija na Poco X3 NFC ima, primjerice, gotovo jednaku zapreminu (5160 mAh), ali je taj uređaj prilično teži (215g) i deblji.

U kutiji je, kao što sam rekao, punjač s podrškom za brzo 22,5W punjenje. Ovaj mobitel podržava punjenje do 18W, tako da zapravo ne iskorištava puni potencijal punjača. Od nule pa do vrha napunit ćete ga za okruglo 2 sata. Nije loš rezultat ako se uzme u obzir kolika je baterija. Xiaomi je u promotivnom materijalu obećao cijeli dan autonomije, ali je slagao. Uz normalno korištenje dohvatit ćete puna dva dana bez utičnice.

Zaključak

Xiaomi sa svakim novim Redmi mobitelom donese novi razlog da ga kupite. Ovo je uređaj s nekoliko dobrih strana i gotovo bez mana. Ekran, glavna kamera, kvaliteta izrade, autonomija i podrška za mobilne mreže pete generacije nigdje nisu tako dobri i jeftini kao kod Xiaomija. Sve radi fluidno i glatko, a tako će ostati i u budućnosti zbog višegodišnjih nadogradnji koje ćete dobivati od Xiaomija. Preporuka, baš kao i za svaki drugi Redmi.

Više s Geek.hr: Kako sakriti da si vidio poruku na Whatsappu?

Specifikacije

Model: Xiaomi Redmi Note 10 5G
Sim kartica: Dual Nano SIM
OS: MIUI 12/Android 11
CPU: Mediatek Dimensity 700 5G, Octa-Core (dvije 2,2 GHz Cortex-A76 jezgre, šest 2,0 GHz Cortex-A55)
GPU: Mali-G57 MC2
RAM: 4 GB (dostupno i 6/8 GB)
ROM: 64 GB (dostupno i 128/256 GB)
Proširiva memorija: Da
Povezivost: 5G
Dodatno: GPS, BDS, GLONASS, Bluetooth 5.1, NFC, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac)
Zaslon: 6,5“ IPS LCD 90Hz Full HD+ (2.400×1.080 p), Gorilla Glass 3
Kamera:
–Prednja: 8 MP, f/2.0 otvor blende
–Zadnja: 48 MP (f/1.9 otvor blende), autofokus, podrška za noćni način + 2 MP makro senzor (f/2.4 otvor blende) + 2 MP dubinski senzor (f/2.4 otvor blende)
Bljeskalica: Da
Baterija: 5000 mAh, ugrađena, 18W brzo punjenje
Sadržaj paketa: Mobitel, punjač, silikonska maska, USB kabel tipa C, igla za SIM, papirologija
Cijena: nedefinirana, nije još u prodaji u nas

Možda će vas zanimati

Recenzije

Srednja klasa pametnih telefona dobila je novog, ozbiljnog izazivača. HONOR 90 dodatak je ionako već jakoj ponudi uređaja iz njihovih tvornica. Riječ je o...

Recenzije

Best-buy kategorija pametnih telefona jako je elastičan pojam. Nekada su to bili uređaji s cijenom između 150 i 200 eura, ali danas stvari stoje...

Recenzije

Bežične slušalice postaju sve bolje. Nekad se za dobar gadget morala opljačkati banka, danas ga kupiš za par stotina kuna. Baš zato pišem recenziju...

Recenzije

Prije par mjeseci na recenziji sam imao King Kong 5 Pro, robusni telefon kompanije Cubot. Oklopljen kao tenk, odolijevat će svim izazovima koje imate...