Zanimljiv je odnos između ponude i kvalitete kineskih telefona; sve što ima oznaku Made in China gleda se s podozrenjem, čak podsmijehom. No iz Kine već godinama dolazi prvoklasna roba, koju više nije tako teško niti naći. Tako je Xiaomi, proizvođač pametnih telefona, postao ne samo poznata marka, nego vrlo respektabilan igrač na tržištu kojeg se uzima vrlo ozbiljno.
U ruke smo dobili Xiaomi Redmi Note 3, novi uređaj koji je na tržište stigao samo dva mjeseca nakon Redmi Note 2. Konkurencija koja sve češće tijelo telefona pravi od metala umjesto do nedavno uobičajene plastike, natjerala je Xiaomi da s razvojem i lansiranjem nasljednika krene puno ranije no inače.
Prvi dojmovi
Čim ga uzmete u ruke, znate da ste se primili poštenog telefona: čvrsto, metalno kućište ne škripi i ne savija se. Dodatni plus je završna obrada materijala, zahvaljujući kojoj na kućištu ne ostaju otisci prstiju.
S lijeva ćete naći utor za SIM, u kojeg stanu dvije kartice. Otvorit ćete ga odgovarajućom iglom, koja dolazi u paketu zajedno s telefonom. Paket je inače nešto veći od kutije za cigarete i pretpostavljamo kako su radnici na traci nogama gurali sadržaj u njega.
Desna strana nudi tipke za glasnoću i uključivanje uređaja, koje vrlo ugodno klikaju pod prstom. Na vrhu se nalazi utor za slušalice, a na dnu mikro-USB ulaz. Zadnji dio je aluminijski, a na njemu se nalaze – tko bi rekao – kamera, bljeskalica i senzor otiska prsta. Sve zajedno djeluje vrlo skladno i elegantno.
Ekran
Uključivanje uređaja donijelo je prvi susret s ekranom. Ugledali smo MIUI 7, Xiaomijevu prilagodbu Androida 5.0 Lollipop. Inače nismo skloni raznim prilagodbama OS-a ili launcherima kojima se dio kineskih proizvođača pokušava diverzificirati od konkurencije jer se tako što u praksi svede na bloatware koji kod kupca uglavnom izazove odbojnost. Xiaomi po našem mišljenju to jako dobro radi i mnogi bi se trebali ugledati na njega.
Hoćemo li sad malo o ekranu? 5,5 inča donosi rezoluciju od 1.920×1.080 piksela (gustoća 403 piksela po inču), što je osrednja vrijednost. Isto tako, nema zaštite u vidu Gorilla Glass, no Xiaomi kaže kako je zaslon pojačan njihovim vlastitim rješenjem i pruža jednako dobru – ako ne i bolju – zaštitu negoli je to razvikana Corningova.
Na otvorenom prikaz je uredan, no pod jakim suncem teško ćete razaznati što se na ekranu događa jer ćete uglavnom vidjeti odbljesak sunca ili (još gore), ako ga nagnete prema sebi, odraz svoje njuške.
Takve muke nećete imati u zatvorenom prostoru, jer je tu prikaz besprijekoran. Obzirom da je rađen IPS tehnologijom, vidljivost je dobra iz svih kutova.
Hardver
U ponudi ćete naći dvije inačice ovog uređaja: jedna se temelji na Mediatekovu čipsetu Helio X10, dok druga u sebi ima Qualcomm Snapdragon 650. Razlika ovdje ne staje: prva verzija donosi 2 GB RAM-a i 16 GB ROM-a, a druga 3 GB RAM-a i 32 GB ROM-a. Mi pred sobom imamo slabiju i shodno tome jeftiniju verziju, čiji je najveći manjak količina memorije za pohranu – raspoloživih 16 GB ne može se nadograditi, stoga ćete se morati osloniti na usluge iz oblaka.
Osam jezgara Mediatekova stroja bez problema melje sve što u njega strpate: tovarili smo ga zahtjevnim aplikacijama odnosno velikim brojem otvorenih, no sve je prošlo bez ikakvih zastajkivanja. Tu mu, dakako, pomaže radna memorija i jako dobar i brz MIUI 7.
Isprobali smo i navigaciju, šetajući kroz nekoliko ulica – pratila nas je u stopu. Isto vrijedi i za senzor otiska prsta, koji se pokazao brzim i učinkovitim.
Baterija
Ugrađena baterija ima impresivan kapacitet od 4.000 mAh, čime brutalno nadmašuje konkurenciju.
To ne znači da ćete se ponašati kao kauboj na tuđem konju i jašiti telefon dok ne crkne, ne. Optimizacija baterije počinje s MIUI 7, koji vam nudi da sami organizirate potrošnju i tu je jako precizna. Nije zgorega reći kako i relativno niska rezolucija ekrana također pridonosi dugovječnosti; kad se jednom priviknete na telefon i prestanete stalno čačkati po njemu, računajte kako će vam baterija potrajati puna dva dana.
Kamere
Redmi Note 3 ima glavnu kameru s 13 megapiksela, s kojom ćete slikati prilično dobre fotografije, osobito na otvorenome. Sučelje je jasno i amaterskom će fotografu pružiti dovoljno opcija za poboljšanje kvalitete uslikanoga. Bljeskalica je iznenađujuće jaka, pa ćete u zamračenim prostorima poprilično poboljšati dojam, osobito ako predmet fotografiranja nije predaleko.
Benchmark
Prije no što smo se uhvatili pravog benchmarka, Redmi Note 3 smo provozali s nekoliko igraćih naslova i, kao što smo rekli, nismo imali nikakvih problema.
Doseg na Antutu testu iznosi 46.919 bodova, što je jako, jako dobar rezultat, no nimalo neočekivan obzirom na procesor Helio 10. Grafiku smo testirali s GFXBench 3 i tu smo tek naletjeli na slabu točku: PowerVR G6200 pokazao se tek osrednjim rješenjem.
Zaključak
Xiaomi je svoj put počeo tek prije pet godina, a već je svjetski priznato ime. S Redmi Note 3 nudi idealan uređaj za srednju klasu: čvrst, brz, pouzdan i cjenovno pristupačan. Svakako ga valja uzeti u obzir prilikom kupnje novog pametnog telefona.
Specifikacije za Redmi Note 3
Model: Xiaomi Redmi Note 3
Sim kartica: Dual SIM dual standby. Dual Micro SIM
OS: MIUI 7 (Android 5.0 Lollipop)
CPU: MTK Helio X10, 64bit, Octa Core 2.0 GHz
GPU: PowerVR G6200
RAM: 2 GB
ROM: 16 GB
Proširiva memorija: Ne
Povezivost: GPS, A-GPS, Bluetooth 4.0, Wi-Fi (802.11a/b/g/n)
-2G: GSM 900/1800/1900 MHz
-3G: WCDMA 850/900/1900/2100 MHz
-4G: FDD-LTE 1800/2100/2600 MHz
Zaslon: 5,5“ IPS (1.920×1.080 p)
Kamera:
-Prednja: 5 MP
-Stražnja: 13 MP
Bljeskalica: Da
Baterija: 4.000 mAh, ugrađena
Sadržaj paketa: Mobitel, baterija, punjač, USB kabel, jamstvo, uputstvo na engleskom