Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Xiaomi Redmi Note 4X – Best Buy Baby [RECENZIJA]

Xiaomi Redmi Note 4X

Skrenuli bismo pozornost na kamere ovog uređaja – Xiaomi Redmi Note 4X dolazi s čak tri različite stražnje kamere i čini se kako isključivo o sreći ovisi koji ćete senzor dobiti. O tome nešto niže, gdje smo pričali o kamerama.

Nakon par dana druženja – unboxing video ste, vjerujemo, vidjeli – red je da napišemo riječ-dvije o novom telefonu koji nam je stigao na recenziju. Riječ je o najprodavanijem kineskom telefonu u ovom trenutku, Xiaomijevu Redmi Note 4X. Ova Xiaomijeva serija na dobrom je glasu jer za vrlo pristupačan novac daje jako puno, što je praktički svaku iteraciju do sada učinilo vrlo traženom robom.

Xiaomi Redmi Note 4X s nama je proveo posljednjih tjedan dana i pokazao se u jako dobrom svjetlu. Trenutno se na Gearbestu (odakle smo ga dobili) prodaje za 150,99 dolara, što ga pozicionira u srednji cjenovni razred. Evo našeg mišljenja o ovom Xiaomijevom proizvodu!

 America First

Nakon dva dana povuci-potegni s carinom (vjerovali ili ne, nešto su ubrzali cjelokupan proces obrade paketa koji dolaze izvan EU), DHL nam je pokucao na vrata i uručio zamotuljak. Bijela kutija s mat-ispisanom oznakom 4X na poklopcu stigla je u dobro zaštićenom paketu ravno iz Kine.

Xiaomi Redmi Note 4X

Već smo objasnili situaciju s punjačem, ali da ponovimo: dobili smo adapter namijenjen za američko tržište, jer je takvu kombinaciju Gearbest imao viška na lageru. Nismo izbirljivi, a i US/EU adapteri su jeftini, evo baš čekamo da nam stigne jedan kojeg smo naručili baš zbog Redmi Note 4X.

Unboxing

Prvi dojmovi

Dakle, prvi dojam. Izvrstan. Lijepo, zakrivljeno po rubovima srebrno kućište djeluje kvalitetno u ruci, samo je – pokazat će se tijekom upotrebe – prokleto klisko. Svejedno ćete imati sjajan osjećaj držeći ga u ruci. Nabavite silikonsku masku pod obvezno. Dobra pak strana mu je otpornost na otiske, kojih jednostavno neće biti.

Vrh i dno uređaja nisu, inače, od aluminija što je slučaj s ostatkom stražnjeg poklopca. Izrađeni su od čvrste plastike (zbog boljeg prijema signala) i u istoj su srebrnoj nijansi kao ostatak tijela telefona, tako da razliku nećete niti primijetiti. Nama potpuno nebitno, no ima i onih koje gledaju na takve sitnice.

Desno od ekrana nalaze se vrlo responzivne fizičke tipke (za glasnoću i za uklj./isklj.), lijevo je ladica za SIM i memorijsku karticu. Dno krije mikrofon, zvučnike i utor za mikro USB, a na vrhu je 3,5 mm priključak, utor za sekundarni mikrofon i infracrveni senzor.

Straga su 13 MP primarna kamera, dvotonska LED bljeskalica i (vrlo brzi) senzor otiska prsta. Sprijeda, iznad zaslona, stoji svjetlo obavijesti, sekundarna 5 MP kamera, zvučnik, senzor udaljenosti, te na samom dnu osvijetljene kapacitivne tipke. Nisu smještene na ekranu nego ispod njega i stoga mu ne smanjuju područje prikaza, što je za pohvalu.

Ekran

Veliki IPS LCD 5,5-inčni zaslon među najjačim je komponentama cijelog telefona. Pruža Full HD (1.920×1.080 p) s odličnim prikazom boja. Blago je zaobljen na rubovima (2,5 D) čime se prati takav pristup s već navedenom stražnjom stranom uređaja.

Zaslon kao takav moguće je dodatno prilagođavati svojim potrebama, no i ove predefinirane postavke s automatskom prilagodbom svjetline bit će dovoljne većini korisnika. Prikaz je izvrstan i za lijepu marginu odskače od drugih telefona iz ove kategorije.

MIUI 8.0 u svojim postavkama nudi i minimalistički prikaz ekrana, dobrodošla sitnica onima koji ne vole više-manje standardno Androidovo sučelje. Za one pak koji se vole istaknuti kroz svoj telefon, Xiaomi nudi velik broj tema i widgeta upravo u tu namjenu.

Valja istaknuti kako Xiaomi ne navodi nikakvu posebnu zaštitu ekrana (Gorilla Glass, Dragontrail Glass), pa povedite računa prilikom baratanja njime.

Hardver

Primarna komponenta ovog telefona je Qualcommov Snapdragon 625. Srednjestrujaški SoC čini osam ARM Cortex-A53 jezgara, koje postižu maksimalan radni takt od 2 GHz. Grafičku komponentu čini Adreno 506, a rezultate njihova rada pogledajte u priloženim testovima.

Snapdragon 625 u paru s 3 GB radne memorije nije namijenjen zahtjevnom igranju i pri peglanju jakih naslova povremeno će zaštucati, no za svakodnevnu upotrebu je zapravo dušu dao: štedljiv je, a istovremeno daje dovoljno dobre performanse da, recimo, Asphalt Xtreme igrate bez ikakvih problema.

14-nanometarski proces u kojem je rađen donosi mu prednost na duge staze u odnosu na nominalno jače procesore. Snapdragon 650, primjerice, postiže bolje rezultate u bechmarcima (i u igrama, naravno), no kad se tijekom intenzivnije upotrebe zagrije, smanji se brzina procesora kako bi posljedično pala temperatura. 625 će, s druge strane, nastaviti istim korakom i ostaviti 650 iza sebe. Drugim riječima, brže ne znači uvijek i bolje – Snapdragon 625 će u svim radnim uvjetima raditi k’o cager.

Za spremanje podataka namijenjeno je 32 GB, što se dodatno može protegnuti s odgovarajućom memorijskom karticom (128 GB max.). Ovo je danas konfiguracija ispod koje se ne ide: broj i veličina aplikacija koje se instaliraju, uz sve veću potrebu za prostorom koju diktiraju fotografije i glazba, ne dopušta ništa ispod spomenute gigabajtaže.

Sirove komponente ne znače zapravo ništa; ono što Xiaomi Redmi Note 4X čini tako dobrim odlična je usklađenost svih dijelova, zbog čega Redmi Note 4X radi brzo, učinkovito i pritom pruža puno zadovoljstva svom vlasniku.

Xiaomi Redmi Note 4X

Vrlo zgodan dodatak je infracrveni senzor: autor ovih redaka rado ga je koristio za gašenje televizora dok ukućani napokon nisu shvatili otkud vreba opasnost, no IC senzor je i inače koristan, stoga Xiaomiju palac gore.

Jedan od najboljih dijelova telefona njegov je senzor otiska prsta: vrlo je brz i do sada niti jednom nije pogriješio u prepoznavanju otiska, a koristimo ga cca. 3 tjedna; upravo nas je Redmi Note 4X nagovorio da ovaj vrlo kvalitetno odrađen dodatak koristimo kao primarno sredstvo za otključavanje telefona, što do sada nije bio slučaj.

Baterija

Xiaomi je poznat po jakim baterijama u svojim telefonima, a serija Redmi već dugo vremena ima istu kapaciteta 4.100 mAh. Xiaomi Redmi Note 4X ima baš takvu i mi smo njenim performansama oduševljeni.

Kombinacija štedljivog procesora i izdašnog kapaciteta u našem slučaju rezultira s puna dva dana korištenja, s tim da ponekad zagazi i u treći. Čak i kad smo ga temeljito testirali igrama, potrajao je puna 24 sata, a sve navedeno odigravalo se uz korištenje 4G mreže. Bombončić.

Kamere

Mada se ne može mjeriti s telefonima višeg cjenovnog ranga – nedavno smo dobili komentar od kolege kako “moj iPhone 6 ima bolju kameru” – rezultati koje postiže 13-megapikselna primarna kamera u skladu su s rangom u kojem se ovaj telefon nalazi. Dobre, za svakodnevnu upotrebu više nego pristojne fotografije zadovoljit će svakog casual korisnika koji u hodu želi napraviti pokoju fotku. Pritom će pripomoći i brz autofokus; u postavkama ga možete “ulijeniti” čime ćete dobiti bolji rezultat, no i ovako će više nego pristojno odraditi posao. Pri dobrom osvjetljenju dat će jako dobre rezultate, dok se u tamnim prostorima očekujte slabiji rezultat.

Prednja kamera ima senzor od 5 megapiksela i dat će ono što se od nje očekuje: fotku koju ćete kačiti na fejs ili slati curi/dečku. Uz obje kamere, inače, dolazi odgovarajući set softverskih kombinacija za poboljšanje, odnosno uređivanje snimljenog, čime krajnji rezultat – ako znate što radite – ispadne još bolji.

UPDATE: Senzor kamere

Xiaomi Redmi Note 4X, primijetili smo tek naknadno, dolazi s čak tri različita senzora stražnje kamere. Model koji smo imali na testiranju (3 GB RAM/32 GB ROM) ima Samsungov senzor s5k3l8 i rezultate njegova rada pročitali ste u prethodnih nekoliko redova. Nešto bolji rezultat polučuje Sony IMX258, no koji će vas od tog dvojca zapasti stvar je sreće, čini se.

Postoji i treća opcija: OmniVision OV13853 smo zatekli u modelu s 3 GB RAM/16 GB ROM te je učinkom najslabiji od svih nabrojanih. Kojom logikom Xiaomi stavlja senzore u Redmi Note 4X nije nam najjasnije.

Budući da Xiaomi ne ističe koji konkretno senzor imate ugrađen u mobitel, evo kako ćete to provjeriti: u postavkama se spustite na posljednju opciju, “O telefonu”. Pri kraju tog izbornika nađite “Verzija jezgre” i pet puta dodirnite, nakon čega će se otvoriti novi izbornik. Izaberite prvu opciju, “Version Information” i odmah na vrhu ćete naći informacije o prednjoj, odnosno stražnjoj kameri.

Unutrašnje fotografije

Vanjske fotografije

Benchmark

Kao što smo rekli, Snapdragon 625 nije od onih koji galame kad uđu u kafić, ali će zato svoj posao odraditi više nego korektno. Njegov se rezultat može predstaviti i brojevima, čemu nam služe benchmarci, u našem slučaju AnTuTu, gdje je postignuto 61.711 bodova.

Zaključak

Potraga za telefonom koji daje najbolju vrijednost za novac upravo je okončana: Xiaomi Redmi Note 4X sjajan je telefon srednje kategorije koji će svojim korisnicima pružiti jako puno zadovoljstva. Kao prednosti ističemo kvalitetnu izradu, dizajn, izvrstan zaslon, štedljiv procesor, maratonsko trajanje baterije, IC senzor, precizan i brz senzor otiska prsta i općenito fluidan rad cjelokupne konfiguracije.

Xiaomi se potrudio ponuditi i nešto širu paletu boja no što je to inače bio slučaj s Redmi serijom. One popularnije boje prati i nešto viša cijena, no ne pretjerano velika. Xiaomi Redmi Note 4X tako možete na Gearbestu kupiti u crnoj boji (trenutno rasprodan), sivoj (169,99 dolara), zlatnoj (159,99 dolara) te svijetlo-zelenoj (189,99 dolara).

Pod manjkavosti bismo spomenuli nepostojanje nikakve konkretne zaštite za ekran i to nam zapravo jedino smeta. Kamera je prosječna i s tom kvazi-zamjerkom zaključujemo zaključak.

Specifikacije za Xiaomi Redmi Note 4X

Model: Xiaomi Redmi Note 4X
Sim kartica: Dual SIM dual standby. Dual Micro SIM
OS: MIUI 8.0 (Android 6.0.5 Marshmallow)
CPU: Snapdragon 625, Octa Core 2.0 GHz
GPU: Adreno 506
RAM: 3 GB/4 GB
ROM: 32 GB/64 GB
Proširiva memorija: Da, do 128 GB
Povezivost: GPS, A-GPS, Bluetooth 4.2, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
-2G: GSM 900/1800/1900 MHz
-3G: WCDMA 850/900/1900/2100 MHz
-4G: FDD-LTE 1800/2100/2600 MHz
Zaslon: 5,5“ IPS Full HD (1.920×1.080 p)
Kamera:
-Prednja: 5 MP
-Stražnja: 13 MP
Bljeskalica: Da
Baterija: 4.100 mAh, ugrađena
Sadržaj paketa: Mobitel, punjač, USB kabel, igla za SIM
Cijena: 159,99 dolara (zlatni)-169,99 dolara (sivi)-189,99 dolara (svijetlo-zeleni)

Možda će vas zanimati

Mobiteli

Pohvalno se piše o kineskoj kompaniji Vernee – i mi smo među takvima – čiji se telefoni diče izvrsnom kvalitetom i performansama. Jedan od...

Mobiteli

Bluboo Maya Max pametni je telefon kojeg njegova izrada, komponente i optimiziranost čine jednim od najozbiljnijih kandidata za kupovinu. Primarna, gotovo pa jedina svrha...

Mobiteli

Doogee X5 Pro je još jedan u nizu kineskih mobitela međutim realno gledajući nemaju svi love na bacanje da bi si mogli priuštiti bilo...

Mobiteli

Tvrtka Elephone upravo je pustila u pretprodaju svoj novi adut, model Elephone S7. Navedeni dolazi u dvije varijante: S7 s dijagonalom zaslona od 5,5 inča...